Cyfryzacja Polaków: szybki Internet podnosi wartość nieruchomości. Kupujący i wynajmujący za taką opcję są skłonni dopłacić, ile?

Zbigniew Biskupski
Możliwość korzystania z szybkiego Internetu ma nie tylko realny wpływ na komfort codziennego życia, ale również na zasobność naszych portfeli. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w niektórych regionach Polski bieżąca woda, kanalizacja i inne media stanowiły dość rzadkie udogodnienie, jednak z czasem ich dostępność stała się powszechnym standardem. Obecnie takim wyznacznikiem cywilizacyjnego rozwoju jest możliwość podłączenia szerokopasmowego, stabilnego Internetu.
Możliwość korzystania z szybkiego Internetu ma nie tylko realny wpływ na komfort codziennego życia, ale również na zasobność naszych portfeli. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w niektórych regionach Polski bieżąca woda, kanalizacja i inne media stanowiły dość rzadkie udogodnienie, jednak z czasem ich dostępność stała się powszechnym standardem. Obecnie takim wyznacznikiem cywilizacyjnego rozwoju jest możliwość podłączenia szerokopasmowego, stabilnego Internetu. Mariusz Kapała / Polska Press
Polska robi się coraz bardziej cyfrowa, a Polacy cyfryzują się na potęgę, Szybki Internet w domu dziś jest wartością samą w sobie – dużo wyższą i ważniejszą niż kablówka dwie dekady temu. Nim doceniliśmy rozrywkowe usługi cyfrowe – streaming i alternatywną telewizję, przekonaliśmy się jak ważny jest dla robienia zakupów, załatwiania spraw, a nawet pracy, co z dużą mocą uświadomiły nam covidowe lockdowny.

Nieustanny rozwój technologii informatycznych sprawia, że coraz większa część naszego życia przenosi się do świata wirtualnego. Proces ten przyspieszyła globalna pandemia, która zmieniając codzienne nawyki, tryb pracy czy sposób konsumpcji mediów, zwiększyła popyt na szybkie łącza internetowe.

Kupno lub najem: czy w mieszkaniu jest Internet?

Nic więc dziwnego, że już co trzeci Polak uważa, że najważniejszym czynnikiem przy wyborze nieruchomości jest dostęp do szybkiego Internetu. Mieszkania lub domy z zainstalowanym wydajnym łączem internetowym cieszą się większym zainteresowaniem konsumentów, a kupujący lub wynajmujący są w stanie zapłacić za nie więcej. Z kolei brak szybkiej i stabilnej sieci może skutkować rezygnacją z zakupu lub wynajmu danej nieruchomości - wynika z badania opublikowanego w lipcu br. przez InsightOut Lab.

Cyfryzacja Polaków: szybki Internet podnosi wartość nieruchomości. Kupujący i wynajmujący za taką opcję są skłonni dopłacić, ile?
mat. prasowe InsightOut Lab

Nabywcy coraz częściej wymagają dostępu do szybkiego Internetu w danej lokalizacji. Z tego powodu są skłonni zapłacić więcej za nieruchomość, która jest wyposażona w dostęp do szerokopasmowego łącza. Co trzeci przebadany Polak uważa również, że dostęp do wydajnej infrastruktury internetowej jest najważniejszym czynnikiem decydującym o wyborze domu lub mieszkania.
45% badanych zadeklarowało, że przy kupnie nieruchomości byłoby skłonnych dopłacić maksymalnie do 3000 zł, jeśli dana nieruchomość miałaby dostęp do szybkiego i stabilnego Internetu, a 34% Polaków uważa, że najważniejszym czynnikiem przy wyborze mieszkania jest dostęp do takiego medium.

– Duża przepustowość łącza przekłada się na wyższą cenę danej nieruchomości, a wraz z nasileniem trendów społeczno-kulturowych, ekonomicznych i technologicznych ta zależność będzie jedynie wzrastać. Już teraz obserwujemy nasilenie presji społecznej na zwiększanie dostępu do szerokopasmowych łączy, co związane jest z rozpowszechnieniem pracy i nauki zdalnej, a także z rozwojem cywilizacyjnym i potrzebami nowoczesnego społeczeństwa informacyjnego – komentuje Mariusz Pleban, CEO InsightOut Lab.

Z badania wynika, że 81% Polaków ma dostęp do szybkiego Internetu w swoim miejscu zamieszkania. 9% badanych odpowiedziało, że takiego łącza nie posiada, a u 10% ankietowanych jednoznaczna odpowiedź sprawiała problemy („trudno powiedzieć”). Przy czym mieszkańcy wsi nieco rzadziej deklarowali posiadanie szybkiego łącza w swoim domu (73% pozytywnych odpowiedzi) niż mieszkający w różnej wielkości miastach (średnio 84%).

Szybki Internet: gotowi dopłacać do ceny

Warte podkreślenia jest również to, że co piąty ankietowany używał domowego Internetu głównie do pracy. Dodatkowo ponad 40% osób, które używają sieci w celach zawodowych, uważa jednocześnie szybkie łącze za najważniejsze kryterium przy wyborze mieszkania.

Cyfryzacja Polaków: szybki Internet podnosi wartość nieruchomości. Kupujący i wynajmujący za taką opcję są skłonni dopłacić, ile?
mat. prasowe InsightOut Lab

Wykazany trend znajduje również odzwierciedlenie w statystykach Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE), które wskazują na wyraźny wzrost czasu spędzanego w Internecie przez Polaków. Jeśli przed pandemią surfowaliśmy średnio 3,1 h dziennie, to w listopadzie 2021 r. było to już 4,1 h. Oznacza to zatem wzrost o prawie 1/3. Powyższe statystyki przekładają się wprost na zwiększony transfer danych w globalnej sieci.

-– Banie InsightOut Lab potwierdza trend, iż możliwość korzystania z szybkiego Internetu ma nie tylko realny wpływ na komfort codziennego życia, ale również na zasobność naszych portfeli. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w niektórych regionach Polski bieżąca woda, kanalizacja i inne media stanowiły dość rzadkie udogodnienie, jednak z czasem ich dostępność stała się powszechnym standardem. Obecnie takim wyznacznikiem cywilizacyjnego rozwoju jest możliwość podłączenia szerokopasmowego, stabilnego Internetu – wskazuje Jacek Wiśniewski, prezes zarządu, NEXERA.

– Coraz bardziej cyfrowy kontekst naszej rzeczywistości przekłada się wprost na zmiany w preferencjach osób zainteresowanych zakupem nowej nieruchomości oraz skutkuje narastającą presją społeczną na zwiększanie dostępności szybkiego Internetu w miejscu zamieszkania – dodaje ekspert.

Zapewnienie więc dostępu wszystkim mieszkańcom kraju do powszechnej i niezawodnej infrastruktury szerokopasmowej stało się więc obecnie fundamentem skutecznej transformacji cyfrowej i jedną z gwarancji rozwoju cywilizacyjnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Coraz więcej osób chętnych do zmiany pracy

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu