Czy Europa inwestuje w innowacyjne rozwiązania? Jak można wspierać kreatywność obywateli?

Justyna Orlik
Główny ekonomista NASA, rektor New York University i minister Nauki i Rozwoju Technologicznego Czarnogóry dyskutowali podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu o zyskach, jakie płyną z inwestowania w rozwój innowacyjności.
Główny ekonomista NASA, rektor New York University i minister Nauki i Rozwoju Technologicznego Czarnogóry dyskutowali podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu o zyskach, jakie płyną z inwestowania w rozwój innowacyjności. Paweł Relikowski
Główny ekonomista NASA, rektor New York University i minister Nauki i Rozwoju Technologicznego Czarnogóry dyskutowali podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu o zyskach, jakie płyną z inwestowania w rozwój innowacyjności.

Jaka jet rola edukacji we wspieraniu innowacyjności? Czy siły rynkowe są w stanie przejąć odpowiedzialność za innowacyjność? Jak rządy mogą wspierać przedsiębiorców i jaka jest rola ośrodków uniwersyteckich w tworzeniu wspólnej platformy wymiany doświadczeń? To główne zagadnienia, które zostały poruszone w trakcie jednego z ostatnich paneli dyskusyjnych podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Rola edukacji we wspieraniu innowacyjności

- Innowacje mogą pojawić się we wszystkich możliwych miejscach. Rolą edukacji jest to, żebyśmy pozwolili młodym ludziom zdobyć fundamenty, podstawy wiedzy, ale i kształtować w nich myślenie krytyczne, umiejętność wyrażania własnego zdania. - tłumaczył Andrew Hamilton, rektor New York University.

O potrzebie współpracy ośrodków naukowych z agendami rządowymi mówiła także minister Nauki i Rozwoju Technologicznego Czarnogóry. Tam od lat, mimo dość młodej gospodarki i zmieniającej się władzy, kontynuowane są programy, wspierające innowacyjność.

- Nie jestem politykiem. Jestem profesorem, inżynierem i badaczką. Te trzy obszary wyznaczają moją perspektywę bardzo czytelnie. Jestem za innowacją i staram się napędzać rozwój nauk, by przyczyniały się do rozwoju mojego kraju. Moja rola polega głównie na radzeniu sobie z wyzwaniami. Z dumą mogę powiedzieć, że Czarnogóra jest na dobrej ścieżce, żeby realizować zadania innowacyjności. - wyjaśniała Bilijana Scepanovic.

Czego możemy nauczyć się od Amerykanów w zakresie innowacyjności? Czy mają jakieś rady dla Europejczyków?

W dyskusji uczestniczył Alexander MacDonald, główny ekonomista NASA oraz rektor uniwersytetu New York. Zgodnie stwierdzili, że to, co odróżnia Amerykanów od Europejczyków to zgoda na porażkę w przypadku tych drugich, która napędza innowacyjność.

- Przez wiele lat mieszkałem w USA i widzę jedną fundamentalną różnicę między Europą a Stanami Zjednoczonymi. Amerykanie mają zgodę na porażkę. W Wielkiej Brytanii bankructwo jest postrzegane jako element, którego nie pozbędziemy się z CV i czego powinniśmy się wstydzić. Dodatkowo różne agendy rządowe USA wspierają innowacyjność i to ma kluczowe znaczenie. Tylko jeden uniwersytet na całym świecie rozwinął szczepionkę na Covid-19 i był to Oxford. Nie wydarzyłoby się to bez współpracy z firmą Astra Zeneca. - podkreślał Hamilton.

Podobną opinię wyraził główny ekonomista NASA, który wyjaśniał, jak ważne jest przyznawanie się do błędów w zakresie badań nad kosmosem.

- W NASA jest ukute takie powiedzenie o lekcjach, które przyjęliśmy. Sprawa jest jednak dużo bardziej złożona. Uczymy się zarówno w sukcesie, jak i w porażce. W przypadku złożoności statków kosmicznych, jeżeli coś się nie powiedzie, to cała misja jest porażką. To dlatego musimy rozpoznać lekcje, które odebraliśmy, ale też budować bardzo otwartą kulturę. - wyjaśniał Alexander MacDonald.

Jakie zagrożenia płyną z innowacyjności? Czy mamy się, czego obawiać?

Rozwój nauki gwarantuje nam nowe odkrycia w różnych dziedzinach. Badania nad DNA i sztuczną inteligencją wytyczają zupełnie nowe kierunki pracy, ale w związku z tym pojawiają się pytania, czy to, co robimy, jest zawsze etyczne i czy zdobycze nauki nie zapędzą społeczeństwo w kozi róg.

- Innowacje to coś, co do czego trudno zastosować ocenę moralną. Dopiero przy rozwijaniu jakiejś idei możemy zobaczyć to szerzej. W przypadku prac nad DNA rządy różnych państw były w stanie usiąść razem i wypracować zasady, które mają być stosowane i to działa. - tłumaczył Hamilton.

- Nie ma łatwej odpowiedzi. Jesteśmy w miejscu, gdzie nie wiemy, dokąd doprowadzi nas ścieżka, którą podążamy. Tak samo było w przeszłości. Być może każda społeczność powinna podejmować własne decyzje. - dodała Bilijana Scepanovic.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu