Spis treści
Wysoka inflacja i kryzys energetyczny sprawiają, że utrzymanie firmy jest coraz trudniejsze. Jak wynika z wyliczeń Konfederacji Lewiatan, 69 proc. przedsiębiorców deklaruje, że w ostatnim półroczu warunki prowadzenia biznesu znacząco się pogorszyły.
Firmy czekają zatem na lepsze czasy, ograniczając bieżące wydatki i rezygnując z planów rozwoju. Warto jednak podkreślić, że większość z nich nie zamierza ograniczać swojej działalności lub ogłaszać masowych zwolnień. Potwierdzają to dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego, który w najnowszym raporcie ogłosił, że 77 proc. firm w listopadzie zadeklarowało utrzymanie dotychczasowego poziomu zatrudnienia.
Firmy nie chcą zwalniać pracowników
Zdaniem analityków PIE ryzyko masowych zwolnień nadal jest niskie, choć odsetek firm rozważających zwolnienia stopniowo rośnie. Obecnie o planach redukcji zatrudnienia poinformowało 12 proc. przedsiębiorców. Jedynie 5 proc. zakłada zwolnienie co dziesiątego pracownika. Co ciekawe, 11 proc. przedsiębiorstw zamierza zwiększyć ilość pracowników.
Wprawdzie wśród planujących zwolnienia przeważają duże firmy (20 proc.), to jednak tylko 2 proc. przedstawicieli dużego biznesu rozważa zwolnienie powyżej 10 proc. zatrudnionych. Poza tym więcej respondentów reprezentujących duże firmy deklaruje zwiększenie zatrudnienia (24 proc.) niż zmniejszenie (20 proc.). Podobna przewaga rysuje się w małych firmach (zwalniać chce 11 proc., zatrudniać – 12 proc.) - informują analitycy PIE.
Skutki kryzysu najmniej odczuwa sektor handlu, w którym 86 proc. przedsiębiorców zapowiada utrzymanie poziomu zatrudnienia w najbliższych trzech miesiącach. Zwolnienia najczęściej deklarują przedstawiciele branży usługowej (20 proc.).
Bezrobocie nie wzrośnie w najbliższych miesiącach
Polski Instytut Ekonomiczny podkreślił również, że w ubiegłym roku liczba grupowych zwolnień zgłoszonych przez zakłady była znacznie wyższa niż obecnie. Na koniec września 167 firm poinformowało o redukcji zatrudnienia, w wyniku której prace miałoby stracić 16,7 tys. osób. W ubiegłym roku działania te zapowiedziało 345 zakładów, a poziom zwolnień miał wynieść 28,3 tys. osób.
W całym 2021 r., jak i obecnym 2022 r. liczba przeprowadzonych zwolnień była niższa od liczby zgłoszonych w planach do powiatowych urzędów pracy. We wrześniu 2022 r. 60 firm w ramach zwolnień grupowych zwolniło 1036 pracowników wobec 63 zakładów i 1343 osób w analogicznym okresie 2021 r - dodają analitycy.
W ostatnich latach liczba przewidywanych i faktycznych zwolnień była dużo niższa od liczby wolnych miejsc pracy zgłaszanych w urzędach. We wrześniu br. pracodawcy zgłosili ponad 78 tys. takich miejsc. Doniesienia o załamaniu na rynku pracy okazały się zatem przedwczesne, co potwierdzają także najnowsze dane GUS dotyczące stopy bezrobocia, która we wrześniu wyniosła 5,1 procent.
Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?