Jakie mamy przekonania na temat zmian klimatu i ochrony środowiska?
- 87% badanych przyznało, że za zmiany klimatu odpowiedzialny jest przede wszystkim człowiek,
- 7% ankietowanych uważa, że człowiek nie ma z tym nic wspólnego,
- 82% deklaruje, że przykłada wagę do troski o środowisko naturalne,
- 6% nie dba o to w ogóle.
„Od kilku lat obserwujemy zwiększoną świadomość ekologiczną wśród Polaków. To badanie także potwierdza, że dostrzegamy, iż działania pojedynczego człowieka mogą mieć wpływ na nasze środowisko naturalne” – tłumaczy Michał Kowalczyk, dyrektor ds. badań IBRiS.
Jesteśmy świadomi zmian klimatu. Jak dbamy o środowisko?
„Aż 75% respondentów uważa, że działania pojedynczego człowieka, takie jak np. oszczędzanie energii elektrycznej, mają pozytywny wpływ na środowisko naturalne i zmniejszenie zmian klimatu. 13% badanych nie zgodziło się z tym stwierdzeniem, a 12% nie miało zdania. Najchętniej zgadzały się z nim osoby młode (ok. 80% wśród osób do 49. roku życia), a najrzadziej osoby w średnim wieku – tylko 56% twierdzących odpowiedzi w grupie 50-59 lat” – czytamy w raporcie IBRiS*.
Nie tylko deklarujemy, że dbamy o środowisko, ale również pokazujemy w jaki sposób to robimy. 92% badanych oszczędza energię elektryczną, a troska o środowisko naturalne jest najistotniejszym obok kosztów czynnikiem motywującym. Ankietowani korzystają z tych sposobów na redukcję zużycia energii elektrycznej, które nie wpływają na komfort ich życia:
- wyłączają światło przy opuszczaniu pomieszczenia,
- racjonalnie korzystają z lodówki, pralki i zmywarki,
- używają żarówek energooszczędnych,
- zwracają uwagę na klasę energetyczną sprzętów.
„Racjonalne gospodarowanie energią elektryczną skutkuje nie tylko oszczędnościami w domowym portfelu, ale również wpływa pozytywnie na środowisko naturalne. Jak pokazało badanie, wielu Polaków już teraz podejmuje konkretne kroki mające na celu redukcję zużycia energii, nie tylko ze względów finansowych, ale również w trosce o klimat” – mówi Magda Smokowska, doradca w Polskim Komitecie Energii Elektrycznej.
Ekologiczne rozwiązania są wdrażane również w firmach
Firmy są coraz bardziej świadome narastającego problemu i w miarę możliwości coraz chętniej wdrażają rozwiązania zero waste, które umożliwiają nie tylko dbanie o środowisko, ale również wprowadzają oszczędności.
Zero waste nie oznacza zredukowania wytwarzania odpadów do zera, nie jest to możliwe, ale umożliwia ograniczenie ich do minimum. Oto kilka podstawowych kroków ku drodze do zero waste, które każda firma powinna wprowadzić (jeśli jeszcze tego nie zrobiła):
- wyłącznie elektroniczna korespondencja,
- transport zbiorowy do i z pracy,
- ograniczenie drukowania i rozprzestrzeniania ulotek,
- segregacja śmieci.

Zero waste w przestrzeni biurowej. Kilka rozwiązań, aby firma była bardziej eko!
Tony papieru, plastiku i wiele niepotrzebnych gadżetów – wiele firm rocznie produkuje ogromną ilość odpadów. Można jednak temu zapobiec i w myśl idei zero waste, lub na początek less waste, wystarczy ...
Co z zieloną energią?
Z badania IBRiS wynika, że niemal połowa (46%) ankietowanych przyznała, że byłaby skłonna płacić więcej za prąd wiedząc, że środki uzyskane w drodze podwyżek zostaną zainwestowane w zieloną energię. 41% respondentów jest skłonnych płacić więcej za energię wytworzoną z odnawialnych źródeł.
___
*Badanie ogólnopolskie na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej zrealizował Instytut Badań Rynkowych i Społecznych w dniach 3-5 stycznia 2022 r. na próbie 1000 respondentów.
