
Spis treści
W jakiej sytuacji można zestrzelić rakietę?
Ustawodawca – jak wyjaśnił - nałożył na dowódcę operacyjnego konieczność dokonania analizy skutków wydania zgody na użycie uzbrojenia.
„Musimy sobie uświadomić, że mamy czas pokoju i działamy w ramach prawnych czasu pokoju, a nie wojny, gdy nie wszystko da się wykonać w sposób bezpieczny dla postronnych osób. W czasie pokoju nie mamy pełnej dowolności działania, bez analizy potencjalnych skutków, bo przecież taki obiekt gdzieś musi spaść” – wskazał generał.
Czy Polska mogła zestrzelić rosyjską rakietę?
Dodał jednocześnie, że w sytuacji, takiej jak w niedzielę, wszystko dzieje się bardzo szybko.
„Dla zobrazowania: mówimy o obiekcie, który ma około 7 metrów długości, waży około 2,5 tony, leci na wysokości 200–300 metrów z prędkością 900 km na godzinę – zatem w ciągu minuty pokonuje dystans ok. 15 km. To powoduje, że moja zwłoka jako dowódcy operacyjnego w podjęciu decyzji powoduje, że taki obiekt znajduje się w innym miejscu, a może nawet opuszcza już polską przestrzeń powietrzną” – powiedział wojskowy.
W niedzielę około godziny 4:20 polską przestrzeń powietrzną naruszyła rakieta, wystrzelona przez Rosję w kierunku ukraińskiego obwodu lwowskiego. Znajdowała się ona nad Polską przez kilkadziesiąt sekund.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
dś
Źródło: