Dlaczego mleko drożeje? Ceny rosną nie tylko w Polsce, ale w całej Europie

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Wzrost cen mleka oraz zagrożenia związane z chorobą niebieskiego języka to tylko niektóre z czynników, które mogą wpłynąć na sytuację producentów i konsumentów w nadchodzących miesiącach.
Wzrost cen mleka oraz zagrożenia związane z chorobą niebieskiego języka to tylko niektóre z czynników, które mogą wpłynąć na sytuację producentów i konsumentów w nadchodzących miesiącach. ARKADIUSZ DEMBINSKI/Polska Press
Ceny mleka w Polsce i Europie biją rekordy – w październiku 2024 roku koszt surowca wzrósł o ponad 16% rok do roku. Co stoi za tymi podwyżkami? Od problemów produkcyjnych po wpływ chorób zwierząt, rynek mleka zmaga się z wyzwaniami, które odczują zarówno rolnicy, jak i konsumenci.

Spis treści

Wzrost cen mleka w Unii Europejskiej

Według najnowszych danych Komisji Europejskiej, średnia cena mleka w październiku 2024 roku osiągnęła poziom 51,71 euro za 100 kg. Wzrost ten wynosi 4,2% w porównaniu do września 2024 roku i aż 16,6% w porównaniu z październikiem 2023 roku.

Wzrost cen mleka w UE jest zjawiskiem obserwowanym w większości krajów członkowskich. W październiku 2024 roku ceny mleka wzrosły w dwudziestu pięciu państwach członkowskich.

Największe zmiany odnotowano na Litwie, w Szwecji, Belgii, Rumunii oraz Irlandii, gdzie cena mleka wzrosła o 7,2% w stosunku do września, osiągając 62,15 euro za 100 kg. W porównaniu do października 2023 roku, wzrost ten wyniósł aż 46,8%. Najdroższe mleko w UE jest obecnie na Malcie, gdzie cena wynosi 62,17 euro za 100 kg.

Sytuacja na polskim rynku mleka

W Polsce średnia cena mleka w październiku 2024 roku wyniosła 51,69 euro za 100 kg, co oznacza wzrost o 4,6% w porównaniu do września 2024 roku oraz o 18,2% w porównaniu do października 2023 roku.

Zgodnie z szacunkowymi prognozami KE w listopadzie 2024 r. nastąpił kolejny wzrost ceny mleka (...) Według prognoz krótkoterminowych, cena mleka w Polsce do końca roku powinna utrzymać się na podobnym poziomie - wskazano w listopadowym raporcie 'Rynek Mleka' opracowanym przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Polska znalazła się na jedenastym miejscu w UE pod względem ceny mleka, a cena ta była nieznacznie niższa od średniej unijnej. Według GUS, średnia cena mleka w Polsce w październiku 2024 roku wynosiła 220,23 zł za 100 litrów, co oznacza wzrost o 5,7% w porównaniu do września 2024 roku oraz o 12,6% w porównaniu do października 2023 roku.

W okresie dziesięciu miesięcy 2024 roku średnia cena skupu mleka wyniosła 203,61 zł za hektolitr, co jest o 1,7% mniej niż w analogicznym okresie 2023 roku.

Zróżnicowanie cen w polskich województwach

Ceny mleka w Polsce różnią się w zależności od regionu.

W październiku 2024 roku najwyższe ceny otrzymywali producenci z województw:

  • podlaskiego (231,12 zł/hl),

  • lubelskiego (226,27 zł/hl),

  • oraz warmińsko-mazurskiego (223,85 zł/hl).

Najniższe ceny odnotowano w województwach:

  • małopolskim (203,56 zł/hl),

  • łódzkim (205,31 zł/hl),

  • oraz pomorskim (211,19 zł/hl).

Jak będą się kształtować ceny mleka w przyszłości?

Według prognoz krótkoterminowych, cena mleka w Polsce do końca roku powinna utrzymać się na podobnym poziomie. Jednak przyszłość rynku mleka jest niepewna, zwłaszcza w kontekście występowania choroby niebieskiego języka w UE. Choroba ta, będąca chorobą wektorową, może mieć znaczący wpływ na produkcję mleka. Choć zimą liczba przypadków choroby prawdopodobnie się zmniejszy, istnieją obawy, że na wiosnę pojawią się nowe ogniska.

W przypadku bydła mięsnego choroba ta nie powoduje konsekwencji produkcyjnych, jednak u krów mlecznych widoczny jest spadek produkcji, a także problemy z zacieleniem i utrzymaniem ciąży.

Według Federacji trudno jest przewidzieć jak będzie wyglądał początek 2025 roku, ponieważ w wielu krajach UE panuje choroba niebieskiego języka (...) Występowanie choroby niebieskiego języka w Unii Europejskiej może nieść za sobą wiele zmian na rynku mleka, m.in. spadek pogłowia krów mlecznych, zmniejszenie produkcji i skupu surowca.

Wpływ choroby niebieskiego języka na rynek mleka

Występowanie choroby niebieskiego języka w Unii Europejskiej może prowadzić do wielu zmian na rynku mleka. Możliwe konsekwencje to spadek pogłowia krów mlecznych, zmniejszenie produkcji oraz skupu surowca. W Polsce pierwszy przypadek choroby odnotowano pod koniec listopada, a kilka dni temu wykryto kolejny.

Choroba jest chorobą wektorową i o ile zimą liczba przypadków na pewno się zmniejszy, to są obawy, że na wiosnę pojawią się nowe ogniska. W przypadku bydła mięsnego, choroba ta nie powoduje konsekwencji produkcyjnych, jednak u krów mlecznych widoczny jest spadek produkcji. Dodatkowo pojawia się problem z zacieleniem i utrzymaniem ciąży - napisano raport.

Rynek mleka w Europie i Polsce stoi w obliczu wielu wyzwań, które mogą wpłynąć na jego przyszłość. Wzrost cen oraz zagrożenia związane z chorobą niebieskiego języka to tylko niektóre z czynników, które mogą wpłynąć na sytuację producentów i konsumentów w nadchodzących miesiącach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu