Do kiedy zerowa stawka VAT na żywność? W planach przedłużenie! Wiceminister zdradził datę

Mikołaj Wójtowicz
Opracowanie:
Wiceminister Soboń zdradził, jak długo będzie obowiązywać zerowa stawka VAT na żywność.
Wiceminister Soboń zdradził, jak długo będzie obowiązywać zerowa stawka VAT na żywność. unsplash
Zerowa stawka na żywność zostanie w Polsce co najmniej do końca tego roku. Niewykluczone, że obowiązywać będzie nawet dłużej. Tak zadeklarował we wtorek wiceminister finansów Artur Soboń, podczas Forum Ekonomicznego KUL w Lublinie. Podkreślił, że jest to duże obciążenie z punktu widzenia budżetu, jednak zerowy VAT dalej będzie mieć moc prawną. Obecne przepisy przewidują jego obowiązywanie jedynie do 30 czerwca.

Spis treści

Podwyższona inflacja w Polsce. Kiedy wróci do normy?

Wiceminister Soboń stwierdził, zwracając się we wtorek do studentów i naukowców podczas Forum Ekonomicznego KUL, że inflacja, wysoki koszt pieniądza, wysokie stopy procentowe i wszystkie ograniczenia z tym związane będą nam towarzyszyć przez najbliższe 3-4 lata. Zaznaczył, że rząd spodziewa się powrotu do celu inflacyjnego w przeciągu najbliższych 3-4 lat.

- Patrząc na to, jak wygląda inflacja, Ministerstwo Finansów podjęło cały szereg działań po to, aby wspierać tych, którzy na inflacji tracą najbardziej, przede wszystkim najsłabszych, najsłabiej sytuowanych – wskazał.

Zerowy VAT na żywność. Jak długo będzie obowiązywać?

- Dzisiaj dużym obciążeniem z punktu widzenia budżetu państwa jest zerowa stawka na żywność. Mogę powiedzieć, że ona nie tylko zostanie do końca roku (...), natomiast być może zostanie z nami na dłużej – zapowiedział Soboń.

Jak podał, ministerstwo zaproponowało szereg działań o charakterze selektywnym, które były korygowane i zmieniane w czasie. „Wszystkie były niezwykle kosztowne, ale przynosiły efekty”, powiedział. Ocenił, że „przez okres najwyższej inflacji przeszliśmy jako państwo w miarę suchą stopą”.

Zerowa stawka na żywność to tylko jedno z takich rozwiązań. Rząd zdecydował się także na:

  • tarcze inflacyjne, które kosztowały budżet państwa 40 mld zł,
  • dodatki osłonowe,
  • dodatki węglowe,
  • zamrożenie cen energii i gazu,
  • mechanizmy odciążające właścicieli kredytów hipotecznych.

- To mogło mieć impulsy proinflacyjne. Dla nas czynnik społeczny, przy ostrożnej polityce fiskalnej, był kluczowy. To znaczy, aby przede wszystkim chronić tych, którzy tej pomocy w czasie inflacji potrzebują – stwierdził wiceminister finansów.

Jako przyczyny inflacji wskazał natomiast:

  • zamknięcie gospodarki w czasie epidemii,
  • konieczność utrzymania pracy i zatrudnienia,
  • wojnę surowcową,
  • „zakręcenie kurka z gazem” przez Rosję.

Tydzień Ekonomiczny połączony z Forum Ekonomicznym na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbywa się w dniach 22-26 maja. W wykładach i debatach uczestniczą eksperci - zarówno naukowcy, jak i praktycy.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu