Dochody kobiet po urodzeniu dziecka spadają nawet o ponad 35 proc. Zarobki ojców systematycznie rosną

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Raport Ministerstwa Finansów: "Wynagrodzenia kobiet i mężczyzn systematycznie rosną do czasu narodzin pierwszego dziecka; w roku narodzin, zarobki kobiet spadają o ok. 20 proc. Natomiast w pierwszym roku po narodzinach dziecka o ponad 35 proc."
Raport Ministerstwa Finansów: "Wynagrodzenia kobiet i mężczyzn systematycznie rosną do czasu narodzin pierwszego dziecka; w roku narodzin, zarobki kobiet spadają o ok. 20 proc. Natomiast w pierwszym roku po narodzinach dziecka o ponad 35 proc." 123 rf
Wynagrodzenia kobiet po urodzeniu dziecka spadają w Polsce nawet o 35 proc., gdy tymczasem zarobki mężczyzn nie zmniejszają się, a nawet systematycznie rosną – wynika z najnowszej analizy Ministerstwa Finansów.

Spis treści

Sytuacja kobiet na rynku pracy, co zrozumiałe, zmienia się po urodzeniu dziecka. Matki w większym stopniu biorą na siebie trud opieki nad noworodkiem niż ojcowie – częściej całkowicie rezygnują z etatu lub godzą się na krótszy czas pracy. Bywa, że muszą przyjąć gorsze warunki zatrudnienia niż przed urodzeniem dziecka. Ma to bezpośrednie przełożenie na ich zarobki i ogólną sytuację życiową. Miarą tego zjawiska jest tzw. child penalty, czyli wskaźnik wpływu rodzicielstwa na sytuację zawodową kobiet w porównaniu z mężczyznami (nazywany jest również „karą za rodzicielstwo”).

„Kara za rodzicielstwo”. Zarobki kobiet niższe po urodzeniu dziecka

Badanie na ten temat przeprowadziło Ministerstwo Finansów. Do badania wykorzystano dane z rejestru osób fizycznych (PESEL) oraz rejestru podatników (podatek dochodowy od osób fizycznych). Sprawdzono dochody rodziców z 16 lat – 5 przed narodzinami dziecka, w roku narodzin oraz 10 lat po narodzinach pierwszego dziecka. W ten sposób oszacowany został wskaźnik tzw. child penalty w Polsce.

Z badania dowiadujemy się, że wynagrodzenia kobiet i mężczyzn systematycznie rosną do czasu narodzin pierwszego dziecka. W roku narodzin, zarobki kobiet spadają o ok. 20 proc. Natomiast w pierwszym roku po narodzinach dziecka o ponad 35 proc. Po 10 latach wynagrodzenia kobiet są gorsze o 27,8 proc. w stosunku do pensji mężczyzn. W tym samym okresie nie zaobserwowano spadków w wynagrodzeniach ojców.

„Przez pięć lat przed narodzinami pierwszego dziecka dochody kobiet i mężczyzn podążają zbliżoną trajektorią. Następnie dochody kobiet gwałtownie spadają: o blisko 20 proc. w roku narodzin i o ponad 35 proc. w pierwszym roku po narodzinach. W czwartym roku stabilizują się na obniżonym poziomie, a dopiero w późniejszych latach nieznacznie upodabniają się do dochodów mężczyzn. W dziesiątym roku obserwujemy 27,8 proc. child penalty w postaci niższych dochodów kobiet w porównaniu z mężczyznami. W analizowanym okresie nie występują zaburzenia w trajektorii dochodów mężczyzn” – czytamy w podsumowaniu badania MF.

Spada zatrudnienie matek z przynajmniej trójką dzieci

Analitycy zauważyli też, że systematycznie spada zatrudnienie matek z przynajmniej trójką dzieci - po 10 latach od narodzin pierwszego dziecka zaobserwowano 21,1 proc. child penalty w postaci niższego zatrudnienia kobiet w porównaniu z mężczyznami.

„Po narodzinach pierwszego dziecka aktywność kobiet spada, zwłaszcza gdy posiadają więcej iż jedno dziecko (zatrudnienie matek z jednym dzieckiem powraca do poziomu sprzed roku największego spadku). Najsilniejszy efekt jest widoczny u matek z przynajmniej trójką dzieci” – dowiadujemy się z raportu MF.

Okazuje się też, że child penalty dotyczący polskiego rynku pracy jest nieznacznie wyższy od wskaźnika oszacowanego dla krajów skandynawskich i jest podobny do tego w krajach niemieckojęzycznych.

Źródło: Ministerstwo Finansów, „Rodzicielstwo i rynek pracy: child penalty w Polsce” autorstwa Marcina Pałki

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu