Spis treści
- Fiskus dotychczas nie nękał tych, którzy korzystali podatkowo na innowacyjności
- Za decyzją o skorzystaniu z ulgi, powinno pójść odpowiednie przygotowanie się do rozliczenia
- Jak bardzo ryzykuje podatnik, który chce obniżyć wysokość zobowiązania?
- Jeśli to zrobisz, nie będziesz mógł skorzystać z ulgi
- – Dla części podmiotów przejście na ryczałt stało się bardziej opłacalne niż korzystanie z ulg podatkowych. A wybór tej formy opodatkowania nie daje już możliwości odliczania kosztów na działalność badawczo–rozwojową od dochodu – zauważa ekspertka.
Odliczenia związane z prowadzeniem działalności badawczo–rozwojowej są dobrym sposobem na poprawę sytuacji ekonomicznej. Jednak część podatników nie wie o możliwości skorzystania z atrakcyjnych rozwiązań. Inni obawiają się dodatkowych kontroli fiskusa. Słusznie?
Fiskus dotychczas nie nękał tych, którzy korzystali podatkowo na innowacyjności
Doradca podatkowy Ewa Flor z Kancelarii ATL Accounting & Payroll przekonuje, że dzięki należycie przygotowanemu rozliczeniu, można sporo zyskać i spokojnie czekać na zwrot. Państwo sprzyjało dotychczas podejmowaniu innowacyjnych działań. Świadczą o tym wprowadzane preferencje – ulga B+R, na prototyp, na ekspansję czy ulga na robotyzację. Jak będzie teraz? Wkrótce się przekonamy. – Należy to obserwować z uwagą, bo zainteresowanie ulgami podatkowymi, szczególnie w obszarze innowacji będzie rosło. Warto więc wyprostować niektóre opinie, jakie krążą – radzi Ewa Flor.
Za decyzją o skorzystaniu z ulgi, powinno pójść odpowiednie przygotowanie się do rozliczenia
Sporo podmiotów prowadzących działalność badawczo–rozwojową nie wie o możliwości odliczeń podatkowych. Ewentualnie nie uważa ich za wystarczająco atrakcyjne, aby inwestować w tego rodzaju projekty. Aby jednak firma mogła liczyć na korzyści wynikające z ulg i aby nie ryzykowała błędów, powinna właściwie przygotować się do rozliczeń ulg podatkowych. Wtedy nie powinna się obawiać działań kontrolerów ani policji skarbowej.
Jak bardzo ryzykuje podatnik, który chce obniżyć wysokość zobowiązania?
Zdaniem specjalistki ds. podatków, wbrew obiegowej opinii, powielanej wśród przedsiębiorców, nie należy obawiać się korzystania z ulgi. – Często słyszymy od przedsiębiorców, że nie chcą skorzystać z ulg ze względu na większe ryzyko kontroli rozliczeń podatku dochodowego. Jednak należy to wyraźnie sprostować, bo to nie jest prawdą – dementuje Flor.
Owszem, możemy się spodziewać czynności sprawdzających przed otrzymaniem zwrotu podatku. Ale jeśli rozliczenia i dokumentacja są odpowiednio przygotowane, to takie działania będą jedynie formalnością – uspokaja doradcza podatkowy Ewa Flor.
Jeśli to zrobisz, nie będziesz mógł skorzystać z ulgi
Najprawdopodobniej zainteresowanie ulgami podatkowymi w obszarze innowacji będzie rosło w najbliższym czasie. W rozliczeniach za 2023 rok skorzysta z tych rozwiązań więcej podatników niż ostatnio.
Już jednak 2022 rok był okresem wzmożonego zainteresowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W wyniku zmian dotyczących Polskiego Ładu ta forma opodatkowania stała się bardzo atrakcyjna dla wielu przedsiębiorców, szczególnie dla jednoosobowych działalności gospodarczych z branży IT – przekonuje Ewa Flor.
– Dla części podmiotów przejście na ryczałt stało się bardziej opłacalne niż korzystanie z ulg podatkowych. A wybór tej formy opodatkowania nie daje już możliwości odliczania kosztów na działalność badawczo–rozwojową od dochodu – zauważa ekspertka.
W kolejnym materiale opiszemy wachlarz możliwości, jakie ma przedsiębiorca pragnący skorzystać z ulg podatkowych.
