Spis treści
Komu przysługuje dodatkowy urlop zdrowotny?
Przeciętnie pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę przysługuje 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, co jest zależne od stażu pracy. Poza tym pracownicy w Polsce mogą skorzystać także z innych urlopów:
- z powodu siły wyższej
- opieki nad dzieckiem
- okolicznościowego
Zobacz także: Jakie zarobki pozwolą otrzymać wakacje kredytowe 2024? Sprawdź, jak obliczyć dochód
Niektórzy pracownicy w Polsce mogą liczyć dodatkowy urlop. Grupa beneficjentów jest jednak ograniczona, a sposób wykorzystania tego urlopu także ściśle określony. Prawo do skorzystania z dodatkowego urlopu dla poratowania zdrowia mają:
- nauczyciele
- sędziowie
- prokuratorzy
- górnicy
- strażacy PSP
- osoby z niepełnosprawnościami
Ostatnia z wymienionych grup to także osoby, które mają większe prawa w odniesieniu do dodatkowego urlopu, choć nie dotyczy on wszystkich niepełnosprawnych. Z urlopu dla poratowania zdrowia mogą skorzystać wyłącznie osoby niepełnosprawne o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
Ile wynosi urlop dla poratowania zdrowia?
Dodatkowy urlop w wymiarze 21 dni w roku kalendarzowym będzie w pełni płatny, jeśli zostanie odpowiednio wykorzystany. Ustawodawca przewiduje, że w tym czasie można korzystać z turnusów rehabilitacyjnych (maksymalnie raz w roku), ale także wykorzystać ten czas na wykonanie badań specjalistycznych czy zabiegów leczniczych. W czasie urlopu dla poratowania zdrowia można korzystać także z zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy. Te uprawnienia dotyczą jednak tylko sytuacji, kiedy nie mogą być one wykonane w godzinach pracy.
Wyjazd na turnus rehabilitacyjny musi zostać potwierdzony przez lekarza. Ten wypisze skierowanie na wyjazd wraz z informacją o rodzaju turnusu i czasie jego trwania. Później konieczne do wypłaty wynagrodzenia za czas nieobecności w pracy w tym czasie będzie także pobranie dokumentu potwierdzającego udział w turnusie z rąk jego organizatora.
Pracodawca nie może odmówić tego urlopu
Pracodawca jest zobowiązany do udzielenia dodatkowego urlopu osobie ze znacznym lub częściowym stopniem niepełnosprawności, gdy przedstawi ona stosowne dokumenty. Osoba, która chce skorzystać z turnusu lub w inny sposób wykorzystać urlop dla poratowania zdrowia musi jednak przedstawić swój wniosek odpowiednio wcześniej, aby pracodawca miał szansę na zastąpienie pracownika lub reorganizację pracy zakładu.
Za czas przebywania na turnusie rehabilitacyjnym pracownikowi przysługuje wynagrodzenie wyliczane jak ekwiwalent za urlop wypoczynkowy. Zawsze jest on wypłacany w formie pieniężnej.
