Spis treści
Prawo jest jasne. 26 dni urlopu płatnego na rok
Kodeks pracy w Polsce stanowi jasno, że pracownik w zależności od stażu pracy może skorzystać z 20 lub 26 dni urlop w ciągu roku. Jest to tak zwany urlop wypoczynkowy, którego pracownik nie może się zrzec i który musi wykorzystać w określonym ustawą czasie. W naszym kraju pojawiają się jednak firmy, które znoszą limity dni urlopu dla swoich pracowników i pozostawiają im wolną rękę w tej kwestii.
Portal pulshr.pl, powołując się na badania Perfect Match Research, informuje, że w Polsce nawet 30 proc. pracowników może skorzystać z urlopu tego samego dnia. Także jedna trzecia z nas może liczyć na urlop z tygodniowym lub krótszym wyprzedzeniem. Zaledwie nieco ponad 10 proc. Polaków musi prosić o urlop minimum tydzień przed wypoczynkiem.
- Ile dni urlopu Ci przysługuje?
- Ile trwa urlop macierzyński, wychowawczy i inne popularne w Polsce?
- Czy pracodawca może odmówić urlopu?
- Do kiedy musisz wykorzystać urlop wypoczynkowy?
Zniesienie limitu dni urlopu: 60 proc. firm jest chętnych
Większość pracowników jest zainteresowanych pomysłem, który przyszedł do nas z Zachodu. Do zniesienia limitu dni urlopu przekonanych jest 60 proc. z nich, a tylko nieco ponad 30 proc. ma neutralny stosunek do tego pomysłu.
Okazuje się, że tylko 27 proc. z nas wzięłoby znacznie więcej dni urlopu, mając taką możliwość, a jedna czwarta pracowników deklaruje, że nie przekroczyłaby ustawowej liczby dni urlopu w roku. Co ciekawe, podobna ilość pracowników negatywnie ocenia zniesienie limitu dni urlopu.
Sami pracodawcy także nie są niechętni do wydłużenia urlopu swoim pracownikom. Pozytywne lub neutralne nastawienie do zniesienia limitu dni urlopu ma blisko 70 proc. pracodawców. Tylko 23 proc. z nich uważa, że to zły pomysł.
Które firmy w Polsce znoszą limity urlopów?
Urlop bez limitu nie jest tylko pieśnią przyszłości. Pulshr.pl podaje, że przykładem firmy, która w Polsce daje swoim pracownikom nieograniczony czas, która mogą przeznaczyć na urlop od pracy jest SYZYGY Warsaw, firma z branży IT. Obecnie pracownicy spółki wykorzystują średnio 35 dni urlopu w roku:
Pomysł ten narodził się sam i wynikał z naszych potrzeb. Zauważyliśmy, że czasami staraliśmy się „oszczędzać” dni wolne, by móc je skumulować. Przykładowo, gdy jednego dnia gorzej się czuliśmy albo potrzebowaliśmy coś załatwić, szkoda nam było wykorzystywać urlop. Staraliśmy się go zachować na przedłużone weekendy czy święta - mówi jeden z przedstawicieli firmy w rozmowie z pulshr.pl.
A to niejedyna firma, która nie bała się wprowadzenia tego udogodnienia na stałe:
Po ogłoszeniu nielimitowanych urlopów zaczęliśmy dostawać wiele zapytań, czy to aby na pewno dobre rozwiązanie i czy w efekcie pracownicy nie przestaną przychodzić do pracy. Tymczasem zasada jest prosta: ufamy ludziom, z którymi pracujemy. Każdy wie, jakie zadania ma do wykonania i ile czasu potrzebuje na ich realizację. Cenimy to, jakie są rezultaty pracy, a nie ile czasu na nią poświęcono. Wolne dni ustalamy w ramach zespołu, by skoordynować naszą pracę - mówi Adrian Wolak, szef firmy Traffita.
Dodaje on, że dla firmy ważna jest wydajność, dlatego jeden dzień urlopu w przypadku osoby, która akurat czuje się gorzej lub ma do załatwienia wiele spraw w tym dniu, przyniesie firmie same korzyści. Z perspektywy czasu pracodawcy zauważają, że powodzenie nielimitowanych dni urlopu zależy także od podziału obowiązków firmie. Pracownik, który ma jasno określone cele miesięczne i roczne, będzie najlepiej sam zarządzał absencją w pracy.
Na zniesienie limitu dni urlopu w roku zdecydowały się także inne firmy, głównie związane z marketingiem, nowymi technologiami i obsługą płatności. Nielimitowany urlop dotyczy przede wszystkim dużych firm, które zatrudniają wielu pracowników. Póki co jednak większość z nas musi dobrze planować urlop w ciągu roku. Sprawdziliśmy, jak najlepiej zorganizować urlop w 2024 roku.
Koniec ery 26 dni urlopu w roku! Są firmy, które już wprowad...
