Wideo. Rodzinny kapitał opiekuńczy

Spis treści
Dodatkowe 500 zł. Kto otrzyma pieniądze?
O dodatkowe 500 złotych mogą się starać emeryci, którzy ukończyli 75. rok życia i pobierają zasiłek pielęgnacyjny, a także seniorzy po 65. roku życia, którzy są osobami z niepełnosprawnością. Wypłata dodatkowych pieniędzy jest możliwa za sprawą wprowadzonego przez rząd świadczenia - 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.
Polecamy
Prawo do świadczenia 500+ dla niesamodzielnych zależy również od łącznej wysokości przysługujących świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych. Od marca jest to kwota brutto 1896,13 zł. To oznacza, że łączna kwota brutto emerytury, renty albo innych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych lub świadczeń z zagranicznej instytucji właściwej do spraw emerytalno-rentowych nie może przekroczyć tej kwoty.
Ponowne przeliczenie świadczenia. Kto może to zrobić?
Emeryci mogą otrzymać nawet o 100 złotych wyższą emeryturę, jeśli złożą wniosek o ponowne przeliczenie świadczenia. Jednak nie wszyscy emeryci mogą to zrobić. Seniorzy, którzy mają do tego prawo to osoby które:
- nabyły prawo do emerytury na nowych zasadach (nabyli uprawnienia emerytalne w okresie kwiecień 2022 - marzec 2023);
- urodzili się po 31 grudnia 1948 roku i urodzonym po wspomnianej dacie, którzy pracowali i odkładali składki po przyznaniu emerytury (i także nabyły uprawnienia emerytalne w okresie kwiecień 2022 - marzec 2023).
Kto może otrzymać dodatkowe 200 złotych do emerytury?
Seniorzy, którzy pełnili służbę jako strażacy, strażaczki oraz ratownicy i ratowniczki górskie mogą zwiększyć swoje świadczenie nawet o 200 złotych. Do przyznania dodatku wlicza się wiek emerytalny oraz lata służb. Seniorzy, którzy kwalifikują się do otrzymania dodatkowego świadczenia, powinni złożyć wniosek u powiatowego lub miejskiego komendanta. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, dodatkowe pieniądze będą dożywotnio wypłacane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.