Dodatkowe uprawnienia do emisji dla ciepłownictwa

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Ministerstwo Klimatu i Środowiska podkreśla, że ponad 15 milionów Polaków mieszka w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczych. Polska jest liderem w Europie pod względem sprzedaży ciepła systemowego, co czyni te zmiany szczególnie istotnymi dla kraju.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska podkreśla, że ponad 15 milionów Polaków mieszka w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczych. Polska jest liderem w Europie pod względem sprzedaży ciepła systemowego, co czyni te zmiany szczególnie istotnymi dla kraju. FOT. PIOTR KRZYZANOWSKI/POLSKA PRESS
Państwa Unii Europejskiej zatwierdziły projekt zmian rozporządzenia, który umożliwi ciepłownictwu uzyskanie dodatkowych 30% bezpłatnych uprawnień do emisji. To istotna zmiana, która może przynieść korzyści zarówno dla firm ciepłowniczych, jak i dla konsumentów.

Spis treści

Nowe rozporządzenie: co oznacza dla ciepłownictwa?

Decyzja o przyjęciu projektu zmian rozporządzenia została podjęta 6 marca 2025 roku podczas posiedzenia Komitetu ds. Zmian Klimatu. Polska odegrała kluczową rolę w inicjowaniu tych zmian, dążąc do wypracowania najkorzystniejszych warunków dla sektora ciepłowniczego w Radzie Unii Europejskiej.

Państwa członkowskie przyjęły projekt zmian rozporządzenia z postulowanymi przez Polskę rozwiązaniami z zakresie przydziału bezpłatnych uprawnień do emisji dla ciepłownictwa. Zgodnie z nowym projektem ciepłownictwo systemowe może na korzystnych warunkach uzyskać dodatkowe 30 proc. bezpłatnych uprawnień do emisji zgodnie z Dyrektywą EU ETS. Decyzja została podjęta 6 marca 2025 r. na posiedzeniu Komitetu ds. Zmian Klimatu" - przekazał resort klimatu i środowiska.

Dzięki tym rozwiązaniom, firmy ciepłownicze będą mogły zmniejszyć koszty operacyjne i przeznaczyć więcej środków na inwestycje w ekologiczne technologie. To krok w stronę bardziej zrównoważonego rozwoju sektora energetycznego.

Korzyści dla konsumentów i przemysłu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska podkreśla, że ponad 15 milionów Polaków mieszka w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczych. Polska jest liderem w Europie pod względem sprzedaży ciepła systemowego, co czyni te zmiany szczególnie istotnymi dla kraju.

Polska była inicjatorem wprowadzenia zmian i od samego początku dążyła do wypracowania najkorzystniejszych warunków dla tego sektora w Radzie Unii Europejskiej - podkreślono.

Dzięki nowym regulacjom, konsumenci mogą spodziewać się niższych rachunków za ciepło i ciepłą wodę. To efekt korzystnych warunków wsparcia ciepłownictwa, które mają na celu przynieść odczuwalne zyski obywatelom Europy.

Bezpłatną pulę uprawnień otrzymają te przedsiębiorstwa, które rozpoczną proces inwestycyjny mający na celu dekarbonizację. Celem naszej prezydencji jest zmiana myślenia o transformacji, która musi dawać odczuwalne zyski obywatelom Europy. Ludzie muszą widzieć na swoich rachunkach korzyści z transformacji, muszą widzieć benefity z tego, że coraz więcej energii, w tym energii cieplnej, produkujemy z OZE. 30 proc. bezpłatnych uprawnień do emisji dla ciepłownictwa to właśnie krok w tę stronę - dodała szefowa MKiŚ Paulina Hennig-Kloska.

Wyzwania i przyszłość ciepłownictwa

Podczas prac nad rozporządzeniem, Komisja Europejska początkowo proponowała przyznanie jedynie 10% dodatkowych uprawnień do emisji. Jednak dzięki staraniom polskiej prezydencji udało się zwiększyć tę pulę do 30%.

Przyjęty podczas polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej projekt zmiany rozporządzenia dot. zmian poziomów działalności (...), jest ostatnim z aktów wykonawczych precyzujących sposób przydziału dodatkowych 30 proc. bezpłatnych uprawnień do emisji dla ciepłownictwa. Szczegółowe zasady przyznania dodatkowych uprawnień dla ciepłownictwa były kluczowym tematem w ramach prac eksperckich na forum UE w kontekście implementacji nowych regulacji w ramach zmian w EU ETS - podsumowano.

Inwestycje w dekarbonizację i odnawialne źródła energii stają się nie tylko koniecznością, ale i szansą na rozwój. Polska, jako lider w sprzedaży ciepła systemowego, ma szansę stać się wzorem dla innych krajów w zakresie zrównoważonego rozwoju energetycznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu