Dostałeś taką wiadomość SMS? Zachowaj ostrożność. Eksperci ostrzegają: możesz stracić pieniądze

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Eksperci ostrzegają przed nowym zagrożeniem. Tym razem na numery telefonów polskich użytkowników trafiają powiadomienia SMS o nowej wiadomości na skrzynce głosowej.
Eksperci ostrzegają przed nowym zagrożeniem. Tym razem na numery telefonów polskich użytkowników trafiają powiadomienia SMS o nowej wiadomości na skrzynce głosowej. pixabay
Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa ESET ostrzegają przed nowym zagrożeniem. Jak poinformowano, tym razem chodzi o powiadomienia SMS o nowej wiadomości na skrzynce głosowej. Treść SMS-a uzupełnia złośliwy link, przenoszący potencjalne ofiary na fałszywą stronę z konkursem, której organizatorem jest rzekomo firma Amazon. To kolejny przypadek kampanii phishingowej, w której cyberprzestępcy podszywają się pod znaną markę, licząc na to, że nieświadomi użytkownicy dadzą się nabrać. – Celem tej kampanii jest wyłudzenie danych osobowych, teleadresowych oraz danych karty płatniczej – wyjaśnia ESET. W galerii znajdują się zdjęcia fałszywej kampanii przygotowanej przez oszustów.

Jak wyjasniono w przesłanym komunikacie, jest to kolejny przypadek kampanii phishingowej, w której cyberprzestępcy podszywają się pod znaną markę. Oszustwo już na pierwszy rzut oka wydaje się podejrzane. Istnieje ryzyko, że atrakcyjna nagroda w postaci najnowszego smartfona firmy Apple nakłoni potencjalne ofiary do udziału w fałszywym konkursie.

– Niestety wynikiem uczestnictwa w konkursie nie będzie najnowszy iPhone 13 Pro, a kradzież danych osobowych oraz danych karty płatniczej – ostrzegają eksperci.

– Po kliknięciu w link użytkownik zostaje przeniesiony na fałszywą stronę, na której znajduje się krótka ankieta, po wypełnieniu której następuje losowanie rzekomej nagrody. Po uzyskaniu informacji o wygranej spreparowana strona przenosi ofiarę do formularza, który wymaga uzupełniania danych osobowych oraz kontaktowych. Następnym i ostatnim krokiem jest uzupełnienie formularza danymi karty płatniczej. Wraz z przesłaniem wypełnionego formularza oszuści stają się właścicielem danych, które mogą wykorzystać do kradzieży tożsamości oraz pieniędzy z naszego konta – ostrzega Kamil Sadkowski, starszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa w ESET.

Wiadomości SMS i fałszywa strona łatwa do weryfikacji

Błędy językowe oraz podejrzanie wyglądający link pomagają w zdemaskowaniu oszustwa. To samo dotyczy spreparowanej strony z rzekomym konkursem. Wysokiej jakości zdjęcia smartfonów, a nawet możliwość wyboru koloru wygranego iPhone 13 Pro w połączeniu z fałszywymi komentarzami osób, które miały wziąć udział w konkursie Amazona mogą być dla niektórych osób przekonujące. – Jednak w tego rodzaju przypadkach powinniśmy zawsze kierować się zasadą, że jeśli coś wygląda zbyt dobrze, żeby było prawdziwe, to najprawdopodobniej prawdziwym nie jest – wyjaśniono.

– W kontakcie z tego rodzaju wiadomościami, czy to za pośrednictwem maili, SMS-ów czy wiadomości w mediach społecznościowych, powinniśmy zawsze zachowywać szczególną ostrożność – tłumaczy Sadkowski. – Czytajmy uważnie treść wiadomości, które otrzymujemy i zwracajmy uwagę na wszelkiego rodzaju literówki i błędy językowe. Pod żadnym pozorem nie klikajmy w linki, szczególnie, gdy wiadomość już na pierwszy rzut oka wydaje się nam podejrzana – dodaje.

Każdorazowo należy weryfikować otrzymywane informacje, najlepiej poprzez bezpośredni kontakt z firmą lub organizacją, na które powołuje się nadawca SMS-a czy maila – mówi ekspert ESET.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu