Dlaczego psy są drogie?
Kupując psa, w dużej mierze płacimy za rodowód zwierzęcia i jego geny pochodzące od jednej konkretnej rasy. Te powinny być odpowiednio udokumentowane.
Wartość zwierzęcia podnoszą również dokumenty, np. o jego przodkach. Ci mogli zdobywać nagrody, tytuły w ramach konkursów lub posiadali konkretne walory. Hodowcy dbają o ciągłość i odpowiednie pochodzenie psów. Dzięki temu pies może być warty niebagatelne sumy.
Na wartość psa wpływ będzie mieć także trud i energia, którą włożymy w jego hodowlę. I to nie tylko kwestia odżywania, ale także zadbania, by ten nie posiadał pasożytów lub innych chorób. Karma odpowiednio wysokiej jakości, częste wizyty u weterynarza, odpowiedni „zdrowy” styl życia dla naszego zwierzaka to dodatkowe koszty, czas i uwaga, która trzeba temu poświęcić.
Niektóre rasy są trudne i kosztowne w utrzymaniu. Hodowca musi wydać na nie odpowiednio duże środki finansowe i zapłacić za wizyty u weterynarza, mikroczipy, rejestracje w odpowiednich stowarzyszeniach i szczepienia.
Czy psu można zapisać spadek?
W Polsce nie ma możliwości, aby zapisać swój majątek pupilowi. Zgodnie z art. 927 § 1 Kodeksu Cywilnego dziedziczyć mogą tylko osoby fizyczne lub prawne. Zwierzę jest za to częścią majątku – i możemy je odziedziczyć.
Ograniczenie to nie obowiązuje np. w Stanach Zjednoczonych. Tam cały swój majątek można zostawić pupilowi. Zatem pies też może być bogaty, a majątkiem będzie zarządzać jego opiekun. Sprawdzamy, co posiadają najbogatsze pieski.
