Podatek od kota 2023 - ile wynosi i kiedy właściciel musi go zapłacić? Za brak opłaty grożą wysokie kary. Czy komornik może zająć kota?

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Koty mogą być przedmiotem egzekucji komorniczej, lecz decyzja o zajęciu naszego pupila może zostać podjęta tylko na wniosek wierzyciela. Nawet jeśli do tego dojdzie, komornik musi wcześniej uwzględnić kwestie regulacji prawnych dotyczących ochrony zwierząt. Każda sprawa traktowana jest indywidualnie oraz z dbałością o dobro czworonoga.
Koty mogą być przedmiotem egzekucji komorniczej, lecz decyzja o zajęciu naszego pupila może zostać podjęta tylko na wniosek wierzyciela. Nawet jeśli do tego dojdzie, komornik musi wcześniej uwzględnić kwestie regulacji prawnych dotyczących ochrony zwierząt. Każda sprawa traktowana jest indywidualnie oraz z dbałością o dobro czworonoga. TeamK / PixaBay
Podatek od kota to specjalna opłata, która dotyczy niektórych właścicieli czworonogów. Osoby, które zapomną o tym obowiązku lub przekroczą wskazany termin, mogą zostać ukarane przez fiskusa. Sprawdźmy, kiedy trzeba odprowadzić podatek za kota i jaka jest wysokość tej daniny.

Spis treści

Decydując się na kupno czworonoga, warto pamiętać, że wiąże się to z rozmaitymi wydatkami. Płacić trzeba nie tylko za karmę i szczepienia, ale nawet sam fakt, że zwierzę mieszka z nami pod jednym dachem. Najbardziej zanany w tej kwestii jest podatek od psa, czyli obowiązująca od 1991 roku opłata, pobierana przez samorządy. Niewiele osób jednak wie, że daninę trzeba zapłacić także za kota.

Podatek od kota - kiedy obowiązuje i ile wynosi?

Podatek od kota to potoczne określenie opłaty, którą trzeba uregulować za zakup czworonoga. Obrót zwierzętami związany jest bowiem z koniecznością odprowadzenia daniny od czynności cywilnoprawnych (PCC), tak samo, jak przy zakupie samochodu czy nieruchomości.

Oznacza to, że kupując kota o wartości powyżej 1000 zł, musimy odprowadzić podatek w wysokości 2 proc. ceny kociaka. Obowiązek ten dotyczy zwierząt kupionych zarówno w Polsce, jak i poza granicami naszego kraju. Co istotne, na wizytę w urzędzie skarbowym mamy tylko 14 dni od momentu dokonania transakcji. W praktyce oznacza to, że kupując kota za 2000 złotych, zapłacimy podatek w wysokości 40 złotych.

Kiedy nie musimy odprowadzać podatku od kota?

Podatku od kota nie muszą odprowadzać właściciele, którzy między innymi:

  • adoptowali zwierzę ze schroniska,
  • otrzymali kota w ramach darowizny (o ile wartość nie przekracza obecnie 5308 złotych),
  • kupili zwierzę od podmiotu gospodarczego, który wystawił fakturę VAT,
  • przygarnęli kota z ulicy.

Podatek od kota to zatem opłata jednorazowa, o której jednak należy pamiętać. Kara za brak złożenia PCC-3 wynosi od jednej dziesiątej pensji minimalnej do nawet 20-krotności. W przypadku czworonogów grzywna nie powinna być duża, gdyż w ich przypadku należny fiskusowi podatek jest niewielki.

Czy komornik może zająć naszego kota?

W świetle obowiązujących przepisów ustawy „o ochronie praw zwierząt” zwierzęta to istoty żyjące, odczuwające cierpienie. Niestety, w sprawach nieregulowanych ustawą traktowane są one jako ruchomości. Koty i psy, szczególnie rasowe o dużej wartości mogą być zatem przedmiotem zajęcia oraz egzekucji komorniczej.

- Ustawodawca w treści przepisów kodeksu postępowania cywilnego wprost wskazuje, że do egzekucji zwierząt stosuje się odpowiednio przepisy o egzekucji z ruchomości, z uwzględnieniem ochrony praw zwierząt oczywiście. Komornik może zająć zwierzęta domowe, w tym psa lub kota. Inną sprawą jest, że egzekucje takie w praktyce trudne są do przeprowadzenia. Głównie ze względu na przeszkody i obostrzenia związane z przechowywaniem żywych zwierząt — wyjaśnia Jacek Andrzejewski z kancelarii Eurolege.

Zajęcie czworonogów to sytuacja rzadka, jednak jeśli do tego dojdzie, zwierzę pozostaje pod opieką właściciela do czasu zakończenia sprawy. Komornik w pierwszej kolejności zajmie się natomiast zajęciem aktywów takich jak wynagrodzenia, rachunki bankowe, wierzytelności oraz nieruchomości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu