Szykuje się nowy obowiązek dla właścicieli psów. Chcą nakazać czipowania czworonogów

Agnieszka Kamińska
Nowe prawo, jeśli zostanie uchwalone, zostanie wdrożone we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji. Organizacje zajmujące się ochroną zwierząt od lat apelują o wprowadzenie obowiązku czipowania czworonogów
Nowe prawo, jeśli zostanie uchwalone, zostanie wdrożone we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji. Organizacje zajmujące się ochroną zwierząt od lat apelują o wprowadzenie obowiązku czipowania czworonogów 123 rf
Unijni urzędnicy pracują nad przepisami, które miałyby wprowadzić obowiązek czipowania psów. Każde państwo stworzyłoby jedną bazę danych o czworonogach. Obecnie w Polsce czipowanie jest wykonywane, ale nie jest obowiązkowe. Istnieje też kilka baz danych prowadzonych przez różne firmy. „Ten system trzeba ujednolicić” – uważają zwolennicy tego rozwiązania.

Spis treści

Unijni urzędnicy przygotowują przepisy dotyczące obowiązku czipowania psów. Każde państwo miałoby stworzyć jedną bazę danych o czworonogach i ich właścicielach. To rozwiązanie miałoby skutecznie zaradzić bezdomności zwierząt i wpłynąć na zmniejszenie liczby zwierzą przebywających w schroniskach. Do tej sprawy pozytywnie podchodzi polski resort rolnictwa, który prowadzi wstępne konsultacje na ten temat.

„Projekt nie jest jeszcze wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu, jednak prowadzimy już wstępne konsultacje” - potwierdził wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak, cytowany przez „Rzeczpospolitą”.

Obowiązkowe czipowanie psów. Orgnizacje są "na tak"

Nowe prawo, jeśli zostanie uchwalone, zostanie wdrożone we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji. Organizacje zajmujące się ochroną zwierząt od lat apelują o wprowadzenie obowiązku czipowania czworonogów. Do unijnego pomysłu podchodzą z entuzjazmem, choć oczywiście diabeł tkwi w szczegółach. Na razie nie ma przepisów na ten temat. Nasuwają się też pytania dotyczące kosztu wszczepiania czipów i realizacji całej operacji przez weterynarzy.

- Obowiązkowe czipowanie to banalna forma zmiany świata na lepsze i ułatwienia wszystkim życia. Co ciekawe – to chyba jedyna propozycja zapobiegania bezdomności zwierząt, która nie kłóci członków partii politycznych – uważają przedstawiciele Fundacji Mikropsy, która zajmuje się ratowaniem bezpańskich psów i monitoruje zmiany legislacyjne dotyczące ochrony zwierząt.

Nowe przepisy nie miałyby dotyczyć kotów.

Ma być jedna publiczna baza danych o psach. Dziś działa wiele komercyjnych baz

Dziś w Polsce żyje około 8 mln psów, wynika z danych Europejskiej Federacji Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych. W kraju czipowanie psów jest wykonywane, ale nie jest ono obowiązkowe. Taki wymóg dotyczy zwierząt w schroniskach. Obecnie bazy danych o psach są prowadzone przez różne instytucje i najczęściej nie są ze sobą powiązane. Unijna propozycja zakłada powstanie jednej państwowej bazy danych. A obowiązkowi czipowania miałyby podlegać te psy, które urodzą się po wejściu w życie przepisów albo które po tej dacie trafią do sprzedaży.

Z danych Fundacji Mikropsy wynika, że w 38 krajach Europy czipowanie psów jest obowiązkowe. Tylko w kilku krajach nie ma takiego obowiązku i są to:

  • Czarnogóra,
  • Macedonia,
  • Mołdawia,
  • Norwegia,
  • Polska,
  • Ukraina.

W Stanach Zjednoczonych czipowanie obowiązuje od 2021 roku, ale nie we wszystkich stanach. W Japonii zaś jest obowiązkowe od 2022 roku.

Czym jest czip i jak się go wszczepia?

Czip to mikroskopijnych mikroprocesor wielkości ziarenka ryżu. Weterynarz wszczepia go zwierzęciu pod skórę, po lewej stronie szyi. Każdy czip ma przypisany 15 cyfrowy numer, który powinien być zarejestrowany w internetowej bazie danych. W bazie należy podać dane dotyczące psa, ale też nazwisko, telefon i adres jego właściciela. Czip umożliwia szybkie namierzenie właściciela psa.

Źródło: Rzeczpospolita, Fundacja Mikropsy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu