Drugi kwartał rozpoczął się nieco mniej optymistycznie

Piotr Ludwiczak
Piotr Ludwiczak, Head of Research, Dom Maklerski Michael/Ström
Piotr Ludwiczak, Head of Research, Dom Maklerski Michael/Ström Michael/Ström
Udostępnij:
Rewelacyjne dane makroekonomiczne z pierwszego kwartału przełożyły się na wzrost PKB w tym okresie o 4 proc. w skali roku. Drugi kwartał rozpoczął się nieco mniej optymistycznie, w szczególności jeśli chodzi o produkcję sprzedaną przemysłu oraz dane dotyczące deweloperów mieszkaniowych.

W kwietniu br. produkcja sprzedana przemysłu (odczyt w cenach stałych niewyrównany sezonowo w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) spadła o 0,6 proc. w skali roku oraz 13,3 proc. w porównaniu z marcem 2017 r. Rynek spodziewał się dodatniej dynamiki rocznej rzędu 2,3-2,4 proc. W skali roku spadek produkcji odnotowano w 21 spośród 34 działów przemysłu. Największe spadki zaobserwowano w: wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego (-13,7 proc.) oraz produkcji wyrobów farmaceutycznych (-12,6 proc.). Natomiast największy wzrost miał miejsce w produkcji: pozostałego sprzętu transportowego (+14,2 proc.) oraz wyrobów z metali (+6,5 proc.). Gdyby natomiast wyeliminować wpływ czynników o charakterze sezonowym, to dynamika produkcji przemysłowej wyniosła odpowiednio +4,0 proc. r/r oraz -1,2 proc. m/m.
Z kolei tempo produkcji budowlano-montażowej (wyrażone w cenach stałych niewyrównane sezonowo w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) wyniosło 4,3 proc. w skali roku (vs. konsensus +5,4 proc.) oraz -2,1 proc. w porównaniu z marcem br. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 9,2 proc. r/r oraz spadła 1,2 proc. m/m.

W skali całego rynku kwiecień przyniósł prawie 23 proc. spadek r/r oddanych do użytkowania mieszkań. Natomiast w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2017 r. oddano 50 935 lokali, tj. o 0,4 proc. mniej r/r. W kwietniu spadła również liczba rozpoczętych budów (-14 proc. r/r), ale już w perspektywie czterech miesięcy obserwowaliśmy wzrost o 12,9 proc. r/r do 61 846 mieszkań. Z kolei same pozytywne odczyty miały miejsce w przypadku mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym. W kwietniu obserwowaliśmy ich 23,5 proc. wzrost r/r, podczas gdy od początku roku wzrost wyniósł 36,8 proc. r/r do 83 440.

W przypadku danych dotyczących wyłącznie deweloperów mieszkaniowych mieliśmy do czynienia z podobnymi odczytami jak w przypadku całego rynku. Dynamiki oddanych mieszkań w kwietniu, jak i od początku roku były negatywne i wyniosły odpowiednio -37,4 proc. r/r oraz 4,2 proc. r/r (do 23 397 lokali). W kwietniu deweloperzy rozpoczęli budowę 27 proc. mniej mieszkań, aniżeli miało to miejsce rok temu. Natomiast narastająco od początku roku dynamika była dodatnia i wyniosła 13,8 proc. r/r do 31 158. Dynamicznie rośnie ilość wydanych pozwoleń na budowę lub dokonanych zgłoszeń. W kwietniu ich ilość wzrosła o 36,8 proc. r/r, a od początku roku o 49,2 proc. r/r do 46 351.

W kwietniu 2017 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw, w których liczba pracujących przekracza 9 osób wyniosło 5 991,1 tys. osób, co oznacza wzrost o 4,6 proc. w skali roku. Natomiast przeciętne wynagrodzenie brutto wzrosło do 4 489,07 zł miesięcznie, tj. o 4,1 proc. r/r, podczas gdy konsensus rynkowy był o 0,3 pkt. proc. wyższy.

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w kwietniu 2017 r. o 2,0 proc. r/r, tj. zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi. Kolejny miesiąc z rzędu największy wzrost w skali roku zanotowały ceny paliw (+14,4 proc.), których dynamika zmian spłaszczyła się w porównaniu z I kwartałem 2017 r. (+18,6 proc.). Zmniejszyło się również tempo wzrostu cen żywności z 3,7 proc. r/r w pierwszych trzech miesiącach 2017 r. do 3 proc. r/r w kwietniu 2017 r.

W kwietniu br. sprzedaż detaliczna w cenach stałych wzrosła o 6,7 proc. r/r, podczas gdy w skali miesiąca spadła o 1,4 proc. Największy wzrost sprzedaży w skali roku miał miejsce w farmaceutykach, kosmetykach i sprzęcie ortopedycznym (12,6 proc.) oraz tekstyliach, odzieży i obuwiu (12,0 proc.). Natomiast sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła o 8,1 proc. r/r, co było wynikiem o 0,9 pkt. proc. gorszym od konsensusu.

OBEJRZYJ WIDEO:
60 Sekund Biznesu:W zakupach najbardziej nie lubimy... kolejek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie