Drugi rok PPK. Kto dołącza do programu i na jakich zasadach? [14.01.2020 r.]

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Nattanan23/ Pixabay.com
Od nowego roku pracownicy średnich firm, zatrudniających od 50 do 249 osób, mogą odkładać środki na starość w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. Obecnie żadna lokata, ani konto oszczędnościowe, nie pozwala pomnożyć kapitału tak szybko jak PPK.

PPK powstały w ramach reformy systemu emerytalnego. Mają zachęcić Polaków do oszczędzania poprzez wysokie dopłaty ze strony państwa i firmy.

- Zdecydowanie najważniejszą zmianą na rynku pracy w 2019 roku było wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych. Choć PPK stanowią dodatkowy koszt dla przedsiębiorców, a dla partycypujących w programie pracowników oznaczają niższą pensję netto, to w długim okresie program może pozytywnie wpłynąć na polską gospodarkę – uważa dr Piotr Maciąg z Katedry Ekonomii Akademii Leona Koźmińskiego.

Warto przypomnieć, że każdy uczestnik programu otrzyma miesięczną wpłatę od pracodawcy w wysokości min. 1,5 proc. wynagrodzenia brutto. Środki te nie zasilą jednak naszych rachunków bankowych, ale wpłyną na indywidualne konto PPK. Do tego dochodzi wpłata pracownika, która musi wynieść min. 2 proc. wynagrodzenia brutto oraz dopłata od państwa w wysokości 20 zł miesięcznie. Zarówno osoba zatrudniona, jak i pracodawca, mogą zadeklarować wyższą kwotę oszczędności, maksymalnie 4 proc. wynagrodzenia.

Ile można zyskać na PPK?

PPK największą popularnością cieszą się wśród kobiet (stanowią one 55 proc. uczestników programu) oraz pracowników firm z zagranicznym kapitałem.

Oszczędzanie na emeryturę to przykra konieczność. Obecnie stopa zastąpienia wynosi 60 proc, a to oznacza, że emerytura wyniesie tyle, co 60 proc. pensji. Z czasem wysokość świadczeń emerytalnych będzie maleć w stosunku do zarobków, ponieważ polskie społeczeństwo się starzeje.  Zobacz, jakie formy oszczędzania na emeryturę mamy do wyboru.

12 sprawdzonych sposobów na oszczędzanie na emeryturę. PPK, ...

Dla osób o niższych zarobkach barierę wejścia może stanowić konieczność uszczuplenia swojej wypłaty. Dlatego ustawodawcy przewidzieli wyjątek, który pozwala przystąpić do programu najgorzej zarabiającym Polakom. Osoby o dochodach nieprzekraczających 120 proc. najniższej krajowej, mogą wpłacać do PPK 0,5 proc. swojego miesięcznego wynagrodzenia.

W 2020 r. płaca minimalna wynosi 2600 zł brutto, tak więc prawo do obniżonych wpłat przysługuje pracownikom zarabiającym miesięcznie nie więcej niż 3120 zł brutto.

Przykład
Osoba, która zarabia 120 proc. minimalnej pensji (3120 zł) może obniżyć wysokość wpłaty do 15,60 zł brutto miesięcznie. Przy tej kwocie pracodawca będzie musiał dołożyć minimum 1,5 proc. wynagrodzenia (w tym przypadku 46,8 zł). Razem z miesięczną dopłatą od państwa da to 82,4 zł miesięcznie.

2. przykład
Pracownik z najniższą krajową i wpłatą na poziomie 0,5% wynagrodzenia będzie miał potrącone z pensji 13 zł miesięcznie. Dopłata pracodawcy wyniesie 39 zł, a od państwa – 20 złotych. Łącznie konto PPK zasili kwota 72 złotych.

W 2024 r., kiedy płaca minimalna ma wynieść 4000 zł, odkładając 0,5% pensji, jesteśmy w stanie zaoszczędzić 100 zł miesięcznie (20 zł z wpłaty pracownika, 20 zł z państwowej dopłaty i 60 zł z wpłaty pracodawcy).

- Negatywne trendy demograficzne wskazują, że drastycznie spadnie relacja między liczbą osób pracujących a liczbą emerytów. Obecnie na jednego emeryta przypada dwóch pracujących, podczas gdy w 2040 r. relacja ta osiągnie poziom 1,2, a w 2050 r. poziom 0,8 – czyli na jednego emeryta będzie przypadać mniej niż jedna osoba aktywna zawodowo. Sukcesywnie spadająca stopa zastąpienia, czyli relacja przeciętnej emerytury do przeciętnego wynagrodzenia, powoduje zatem konieczność poszukiwania instrumentów zachęcających obywateli do regularnego oszczędzania - mówi dr Piotr Maciąg.

PPK wybiera mniejszość Polaków

W pierwszym półroczu obowiązywania programu na przystąpienie do PPK zdecydowało się ponad 1,1 mln pracowników, kolejne 150 tys. osób zapisało się do nowo utworzonych Pracowniczych Programów Emerytalnych (PPE) - wynika z szacunkowych danych Polskiego Funduszu Rozwoju. Łącznie blisko 1,3 mln osób zaczęło oszczędzać na jesień życia (41% pracowników dużych firm), z czego 39% osób było zapisanych do PPK (dane te mogą odbiegać od rzeczywistości o 2-3 proc.).

Instytut Emerytalny szacuje, że w 2049 r. co trzeci Polak będzie miał powyżej 65 lat. Osobom w wieku produkcyjnym coraz trudniej będzie sprostać oczekiwaniom seniorów na emeryturze.  Zobacz, ilu emerytów będzie przypadać na 100 pracowników w różnych latach.

Ilu emerytów przypadnie na 100 pracowników w latach 2020–2050?

Ponadto pracownicy mogą odkładać środki na starość na indywidualnym koncie emerytalnym (IKE) lub indywidualnym koncie zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Przed wprowadzeniem PPK z PPE, IKE i IKZE korzystało ok. 900 tys. osób. W grudniu 2019 r. na aktywnych rachunkach w ramach III filaru znajdowało się łącznie ok. 22 mld złotych.

W grudniu 1,55 mln pracowników firm 250+ należało do PPK lub PPE, co stanowi 44 proc. wszystkich uprawnionych. Taki wynik znajduje się znacznie poniżej oczekiwań rządu, który zakładał, że do PPK może zapisać się nawet 75 proc. osób zatrudnionych w dużych przedsiębiorstwach. Niechęć Polaków do oszczędzania w III filarze wynika dużej mierze z likwidacji OFE.

- W mojej opinii, można ją tłumaczyć przede wszystkim faktem nacjonalizacji obligacyjnej części Otwartego Funduszu Emerytalnego w 2013 r. - wyjaśnia dr Piotr Maciąg. - Drugi powód to nieuwzględnianie interesów inwestorów indywidualnych w spółkach giełdowych, w których dominującym akcjonariuszem jest Skarb Państwa. Często w podmiotach tych interes polityczny jest ważniejszy od interesu ekonomicznego, za co cenę płacą przede wszystkim mniejszościowi akcjonariusze.

PPK pomogą rozruszać giełdę?

Państwo próbuje odbudować zaufanie obywateli do PPK, a premier Mateusz Morawiecki zadeklarował w swoim exposé zmiany w konstytucji, które mają zagwarantować prywatność środków zgromadzonych w ramach systemu. Marek Dietl, prezes GPW, szacuje, że za rok odsetek uczestników programu może sięgnąć 50 procent.

- PPK mają szansę przyczynić się do polepszenia sytuacji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Rynek kapitałowy w Polsce od wielu lat znajduje się w fazie stagnacji. Relatywnie niskie wyceny zniechęcają przedsiębiorstwa do wejścia na giełdę. Warto podkreślić, że w rozwiniętych gospodarkach rynek kapitałowy pełni kluczową rolę, ponieważ, w przeciwieństwie do sektora bankowego, umożliwia łatwiejsze pozyskanie finansowania dla ryzykownych przedsięwzięć. Te są z kolei kluczowe dla kreowania konkurencyjności przedsiębiorstw oraz całej gospodarki - podsumowuje dr Piotr Maciąg.

Pierwszy rok PPK za nami

Pracownicze Plany Kapitałowe stanowią dobrowolny, powszechny, prywatny i długoterminowy system oszczędzania na emeryturę. Pracownicy są do nich zapisywani automatycznie, ale mogą zrezygnować z programu na własne życzenie. Przynależność do PPK nie jest obowiązkowa, natomiast każda uprawniona osoba może dołączyć do systemu w dowolnym momencie.

Pierwszych wpłat na Pracownicze Plany Kapitałowe można spodziewać się jeszcze w tym roku. Czy będzie to duży koszt dla pracownika? Porównaj wpłaty brutto i netto w kalkulatorze PPK.

Tego nie wiesz o emeryturze, a powinieneś. Kalkulator PPK dl...

Pracownicy będą zapisywani do PPK automatycznie raz na cztery lata. Po tym czasie osoby, które nie zdecydują się na partycypację w PPK, będą musiały ponownie złożyć oświadczenie o rezygnacji z programu.

1 lipca 2019 r. do PPK włączeni zostali pracownicy przedsiębiorstw zatrudniających minimum 250 osób. Raz na pół roku do systemu będą wcielane kolejne, mniejsze firmy. 1 stycznia grono uczestników programu poszerzy się o osoby pracujące w podmiotach zatrudniających od 50 do 249 osób, a 1 lipca do systemu dołączą pracownicy firm, w których liczba zatrudnionych waha się od 20 do 49 osób. 1 stycznia 2021 system obejmie najmniejsze przedsiębiorstwa.

Mikrofirmy (do 9 osób), których pracownicy będą zgodni co do tego, że chcą zrezygnować z PPK, nie będą musiały należeć do programu.

Od 1 stycznia 2020 r. płaca minimalna wzrosła o 350 złotych, ale dla pracowników budżetówki, którzy dostają dodatki stażowe ta podwyżka będzie dużo większa. Dlaczego? Kto skorzysta jeszcze na wyłączeniu dodatków z podstawy wymiaru płacy minimalnej? Po prostu kliknij w ten tekst a poznasz szczegóły!

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

u
urszula

Teraz wdrożenie zostało przeniesione na jesień ale mam nadzieje ze moje szefostwo bardziej się zapozna z całą tą procedurą wchodzenie firmy w ppk. Bo do tej pory miałam wrażenie ze nie bardzo byli na to przygotowani. a powinni podejść do tego bardziej racjonalnie

g
grzesiek

W mojej firmie ppk wejdzie dopiero w przyszłym roku, ale szef już zapowiedział, że za osiągnięcie targetów na start podniesie nam dopłaty do tego projektu. TO fajna opcja, która nie kosztuje nas dużo, a może fajnie umilić nam emeryturę lub zwyczajnie nam pomóc.

E
Eliza

Ja należę od ubiegłego roku i całkiem dobrze ten program funkcjonuje. nie mogę nic złego powiedzieć. Dopłaty wpłynęły ,jest aplikacja dzięki której można w każdej chwili zajrzeć jaki jest stan konta. Wszystko prosto, przejrzyście.

S
Sacha

W ppk ryzyko jest ograniczane do minimum z racji funduszu zdefiniowanej daty. Chodzi o to, że uczestnik z roku na rok starzeje się, więc jego środki są lokowane w mniej ryzykowne fundusze.

G
Gość
6 stycznia, 19:53, lidia:

Chętnie poczekam i zobacze w jaki sposób moje pieniądze będą inwestowane. Nic nie tracę a mogę jedynie zyskać .W każdym momencie mogę wziąć pieniądze które wpłaciłam. więc nie ma żadnego ryzyka.

7 stycznia, 14:03, e-rzecznik PPK:

Po więcej informacji zapraszamy na stronę: mojeppk.pl

Tracisz a właściwie stracisz inwestowane na giełdzie nie daje żadnych gwarancji że odzyskasz to ci wpłaciłeś

G
Gość
7 stycznia, 21:30, marek:

W mojej firmie gdzie pracuje chętnych jest sporo. Sam uważam że dobrze iż wszystkie firmy duże i małe mogą w tym programie brać udział. Nie kazdy może inwestować czy odkładać duże pieniądze a tu jednak jest taka mozliwość.

Zobaczysz te pieniądze jak świnka niebo

E
E-rzecznik PPK
7 stycznia, 21:30, marek:

W mojej firmie gdzie pracuje chętnych jest sporo. Sam uważam że dobrze iż wszystkie firmy duże i małe mogą w tym programie brać udział. Nie kazdy może inwestować czy odkładać duże pieniądze a tu jednak jest taka mozliwość.

Ustawa o PPK tworzy nowe możliwości gromadzenia środków dla osób zatrudnionych. Podstawowym celem PPK jest zapewnienie dodatkowego zabezpieczenia finansowego Polakom po osiągnieciu 60 r.ż. Start programu dla największych przedsiębiorstw nastąpił 1 lipca 2019 roku – od tej daty firmy zatrudniające co najmniej 250 osób są zobowiązane tworzyć PPK dla swoich pracowników.

Z uwagi na skalę reformy planuje się stopniowe (co 6 miesięcy) włączanie kolejnych grup do programu w okresie 2 lat, począwszy od największych przedsiębiorstw, aż do najmniejszych firm. Więcej informacji można znaleźć na stronie: mojeppk.pl

m
marek

W mojej firmie gdzie pracuje chętnych jest sporo. Sam uważam że dobrze iż wszystkie firmy duże i małe mogą w tym programie brać udział. Nie kazdy może inwestować czy odkładać duże pieniądze a tu jednak jest taka mozliwość.

e
e-rzecznik PPK
6 stycznia, 19:53, lidia:

Chętnie poczekam i zobacze w jaki sposób moje pieniądze będą inwestowane. Nic nie tracę a mogę jedynie zyskać .W każdym momencie mogę wziąć pieniądze które wpłaciłam. więc nie ma żadnego ryzyka.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę: mojeppk.pl

l
lidia

Chętnie poczekam i zobacze w jaki sposób moje pieniądze będą inwestowane. Nic nie tracę a mogę jedynie zyskać .W każdym momencie mogę wziąć pieniądze które wpłaciłam. więc nie ma żadnego ryzyka.

M
Malinowski
2 stycznia, 12:44, RyszardFrankowski:

- Crypto Revenue jest to platforma działająca na rynku od dwóch lat. Gdy platforma dostała mnóstwo pozytywnych opinii od partnerów z zagranicy, została także wprowadzona do Polski, gdzie teraz cieszy się ogromną popularnością i zdobyła uznanie wśród ogromnej liczne klientów. Platforma przeważa nad konkurencja tym, że jest przejrzysta. Platforma Profit Revolution posiada wszystkie funkcje wyprzedając konkurencje i w ten sposób umożliwia zarobek każdemu początkującemu traderowi, jak i profesjonaliście.

Jak zacząć zarabiać z Crypto Revenue?

Krok Pierwszy: Przejdź na tą stronę: http://system-zarabiania.pl

Krok Drugi: Wypełnij wszystkie dane w rejestracji i otrzymaj DARMOWĄ licencje do tradowania.

Krok Trzeci: Pracuj według instrukcji, które zostały przedstawione na platformie, żeby zacząć zarabiać z naszą platformą

Profit Revolution duże pieniądze!

Jeśli jesteś klientem platformy Crypto Revenue to zyskujesz dostęp do:

- Stałej pomocy z naszej strony 24/7

- Darmowego wsparcia i pomocy Twojego brokera

- Platformy, która jest bardzo łatwa w obsłudze

- Renomowanej platformy

Mało tego, otrzymasz także dostęp do materiałów edukacyjnych, które pokażą Ci jak zacząć zarabiać, dodatkowo otrzymasz oprogramowanie autotradingowe, a także pomoc naszego profesjonalnego zespołu po stronie systemu, i Twojego brokera.Handlowanie kryptowalutami z Crypto Revenue nigdy nie było tak proste! Wystarczy ustawić oprogramowanie, które zacznie dla nas zarabiać pieniądze przez cały czas.

LINK DO STRONY: http://system-zarabiania.pl

Częste pytania, które są skierowane do nas :

Pytania, które często mi zadajcie:

1. Pokaż Twoje przelewy od Profit Revolution bo nie wierzę w takie cuda.

"Chcesz nie wierzyć no to nie wierz"

https://zapodaj.net/a5f29e95442db.jpg.html

2. Ile mogę zarobić na Profit Revolution ?

Tego nie można określić jednoznacznie. Jest kilka czynników, jak m.in kwota inwestycji (minimum to 250$), Twoja cierpliwość, opanowanie emocji (czasem kurs może gwałtownie spaść i gwałtownie wzrosnąć) oraz aktualny kurs dolara.

3. Czy muszę posiadać jakieś doświadczenie w handlu?

Profit Revolution jest tworzony z myślą o nowicjuszach tak, aby każdy miał szansę na zarobienie. Bardzo możliwe, że ta platforma umożliwia najłatwiejszy handel kryptowalutą na świecie.

4. Czy coś to kosztuje?

Nie. W Profit Revolution nie ponosisz żadnych kosztów. Każdą zainwestowaną złotówkę możesz przeznaczyć na handlowanie lub wypłacić ją kiedy tylko chcesz.

5. Ile ta platforma ma członków?

Obecnie zarejestrowanych jest 30 tysięcy użytkowników z całego świata.

6. A co jeżeli cena bitcoina spadnie?

Taka sytuacja jest właśnie najlepsza. Gdy cena spada jedni sprzedają ze strachu, żeby więcej nie stracić a mądrzy (na przykład Ty) kupują bo wiedzą, że cena wzrośnie. Dzięki takiej sytuacji zysk może być naprawdę fajny. W marcu tego roku 1 Bitcoin był warty 4000$ a w czerwcu 12000$. To aż 3 razy więcej!.

LINK DO STRONY: http://system-zarabiania.pl

Zmień lekarza, bo ten Cię oszukuje.

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie