Umowę na dofinansowanie projektu "Nowoczesna szkoła zawodowa szansą rozwoju uczniów" podpisali Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla oraz Tomasz Czop, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Tomasz Czop. Będzie on realizowany w trzech przemyskich zespołach szkolnych. Zespole Szkół Usługowo – Hotelarskich i Gastronomicznych, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2.
Ma być wsparciem dla uczniów poprzez dodatkowe staże, kursy, szkolenia, zajęcia e-learningowe, zajęcia przygotowujące do matury oraz zajęcia wyrównawcze. Będzie również pomocny dla nauczycieli, którzy będą mogli skorzystać m.in. z kursów i szkoleń doskonalących i staży w zakładach pracy.
Wsparcie dla zespołów szkół zawodowych w Przemyślu. Na te zadania trafią pieniądze
Wartość projektu wynosi 1,75 mln złotych, kwota uzyskanego dofinansowania to 1,57 mln złotych. Realizacja już się zaczęła i ma potrwać do 30 września 2023 r.
Pieniądze zostaną przez szkoły przeznaczone na kupno sprzętu do nauczania zdalnego. To punkty dostępowe, kamery i słuchawki. Ponadto stworzone zostaną warunki odzwierciedlające naturalne warunki pracy. Chodzi o doposażenie pracowni praktycznych dla zawodów istotnych dla rynku pracy na Podkarpaciu.
- To dobra informacja dla Przemyśla. Cieszę się, że ten wniosek uzyskał akceptację i przemyskie szkoły zawodowe będą mogły z tych pieniędzy skorzystać. Odnosimy wrażenie, że szkolnictwo zawodowe cały czas jest niedocenione. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak ono jest ważne dla przyszłości poszczególnych miejscowości, rozwoju województwa, jak i również całego kraju. Jako zarząd województwa widzimy konieczność wsparcia szkolnictwa zawodowego
- mówi Piotr Pilch, wicemarszałek województwa podkarpackiego.
Pieniądze dla szkół zawodowych z Przemyśla. Celem jest odpowiednie kształcenie uczniów
Pilch zwrócił uwagę, że właściwe przygotowanie uczniów średnich szkół technicznych jest bardzo ważne dla ich przyszłego kształcenia ich na technicznych uczelniach wyższych.
- Zarząd województwa stymuluje nas, abyśmy zbliżali pracodawców do szkół z regionu. Chodzi o ot, aby szkoły kształciły na podstawie potrzeby, które mają firmy, aby dostosowywały do nich programy nauczania. Kryteria przyznania dofinansowania dla szkół w tym projekcie są dość rygorystyczne. M.in. chodzi o to, aby praktyki zawodowe odbywały się u pracodawców. To było jedno z głównych założeń
- tłumaczy Maciej Karasiński, wicedyrektor ds. Europejskiego Funduszu Społecznego Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie.
- Celem projektu jest takie wykształcenia ucznia, aby po przyjściu do pracy w danej firmy, mógł ją od razu podjąć, a nie dopiero się jej uczyć - dodaje Karasiński.
Nacisk ma być położony również na dodatkowe kompetencje, który w szkole ma uzyskać uczeń. Projekt już jest chwalony przez właścicieli firmy.
Przedsiębiorcy dobrze oceniają współpracę ze szkołami zawodowymi z Przemyśla
- Świetna współpraca z Zespołem Szkół Usługowo - Hotelarskich i Gastronomicznych. I dodatkowe wsparcie dla przemyskiej młodzieży. Bardzo dobry projekt - ocenia Maciej Łabuński, właściciel BOSKO Restauracja & Deli w Przemyślu.
- Aktywnie staramy się o zdobywanie dofinansowań różnych zadań i coraz częściej nasze wnioski wieńczone są sukcesem, co nas cieszy. Dotyczy to nie tylko miasta, ale również jednostek, jak w tym przypadku naszych szkół, które również bardzo aktywnie starają się o zdobywanie dofinansowań. Takie działania cieszą. Dzięki takim projektom nasi uczniowie nie tylko zdobywają wiedzę teoretyczną, ale również praktyczną, często u przyszłych pracodawców
- mówi Wojciecha Bakun, prezydent Przemyśla.
W Przemyślu ślubowanie złożyło 20 nowych funkcjonariuszy Bie...