Spis treści
Kim jest komornik i czym się zajmuje?
Komornicy są funkcjonariuszami publicznymi, których zadaniem jest wykonywanie czynności w postępowaniu egzekucyjnym i zabezpieczającym. Komornik wykonuje swoje czynności osobiście. Część z nich może przekazywać asesorom komorniczym.
Do zadań komorników należy: wykonywanie orzeczeń sądowych w sprawach o roszczenia pieniężne i niepieniężne oraz zabezpieczenie roszczeń, wykonywanie innych tytułów wykonawczych oraz tytułów egzekucyjnych, które podlegają wykonaniu w drodze egzekucji sądowej bez zaopatrywania ich w klauzulę wykonalności, wykonywanie postanowień o zabezpieczeniu spadku lub sporządzanie spisu inwentarza oraz wykonywanie zadań określonych w innych ustawach.
Komornicy działają na terenie swoich rewirów. Rewirem dla komornika jest obszar właściwości sądu rejonowego, przy którym komornik działa. Z tego powodu każdy komornik podlega nadzorowi tego sądu rejonowego.
Czy komornik może zabrać telefon komórkowy?
Zgodnie z ustawą o postępowaniu egzekucyjnym wierzyciel ma prawo do egzekucji z mienia dłużnika, w tym także z telefonu komórkowego. Komornik może zająć telefon komórkowy dłużnika.
Czy jest obowiązek wpuszczenia komornika do domu?
Dłużnik ma obowiązek wpuścić komornika do domu. W przypadku niewpuszczenia egzekutora może on wezwać ślusarza, by przeprowadził przymusowe otwarcie lokalu. Komornik może wejść do mieszkania nawet pod nieobecność dłużnika.
Oto lista rzeczy, których nie zabierze Ci komornik w 2023 roku
Sprawdź listę w galerii!
Nie możesz wybrać sobie innego komornika niż ten z właściwego rewiru jeśli twoja sprawa dotyczy:
- egzekucji z nieruchomości
- wydania nieruchomości
- wprowadzenia w posiadanie nieruchomości
- opróżnienia pomieszczeń, w tym lokali mieszkalnych, z osób lub rzeczy
- czynności, w których przepisy o egzekucji z nieruchomości stosuje się odpowiednio
4000 zł rekompensaty za drożyznę w Wielkiej Brytanii. Kto mo...
