Duże zmiany w podatkach od stycznia. Czy zapłacimy więcej?

Agnieszka Kamińska
Opracowanie:
Nowa wersja projektu ustawy wraca do powiązania przepisów podatkowych z prawem budowlanym
Nowa wersja projektu ustawy wraca do powiązania przepisów podatkowych z prawem budowlanym 123 rf
Ministerstwo Finansów opublikowało nową wersję projektu ustawy o podatkach lokalnych, która wprowadza istotne zmiany w przepisach podatkowych. Ekspert podatkowy Rafał Kran z kancelarii MDDP ocenia, że zmiany mogą przynieść korzyści niektórym branżom, ale również generować nowe wyzwania.

Spis treści

Ministerstwo Finansów na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowało nową wersję projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. Jak ocenił w wypowiedzi dla PAP doradca podatkowy z kancelarii MDDP Rafał Kran, „zmiany są relatywnie duże”.

„Kierunkowo należy ocenić, że nie zmierzają one do wzrostu obciążeń, choć wszystko zależy od struktury majątku podatnika. Kluczowe jest to, że zrezygnowano z przesłanki całości techniczno-użytkowej, na podstawie której gminy mogłyby żądać podatku nie tylko od obiektów budowlanych, ale również od różnych komponentów technicznych, w tym komputerów i urządzeń elektronicznych” – stwierdził Rafał Kran.

Nowa wersja projektu ustawy wraca do powiązania przepisów podatkowych z prawem budowlanym. Budynki i budowle muszą być obiektami wzniesionymi w wyniku robót budowlanych. Powinno to wyeliminować z opodatkowania elementy ściśle techniczne, które podlegają jedynie montażowi. Jednakże wiele będzie zależeć od dokumentacji budowlanej oraz praktyk administracji budowlanej, które mogą się różnić.

Korzyści dla branży OZE i narciarskiej

W opinii eksperta, na nowej wersji projektu najbardziej zyskuje branża OZE. Wskazał on, że branży „udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych”.

„Podatek od nieruchomości nie będzie więc hamulcowym rozwoju tej branży. Podobnych postulatów energetyki konwencjonalnej i wodnej nie uwzględniono. Branża narciarska również powinna być zadowolona. Wyciągi narciarskie mają być opodatkowane tylko od części budowlanych, z pominięciem w podstawie opodatkowania, m.in. krzesełek czy gondol. Podatkowi nie mają też wprost podlegać obiekty małej architektury, np. wiaty rowerowe” – stwierdził ekspert.

Zmiany te mogą przynieść znaczące korzyści dla branży OZE, która od lat walczyła o bardziej korzystne warunki podatkowe. Dzięki nowym przepisom, podatek od nieruchomości nie będzie już stanowił bariery dla rozwoju sektora energii odnawialnej. Również branża narciarska może odetchnąć z ulgą, gdyż nowe przepisy przewidują opodatkowanie wyciągów narciarskich tylko od części budowlanych, co znacząco zmniejszy obciążenia podatkowe.

Powrót do kategorii urządzeń budowlanych

Przypomniał, że głównym powodem, dla którego resort finansów zajął się przygotowaniem zmian w ustawie o podatkach lokalnych, było orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Kwestionował on wykorzystywanie do celów podatkowych definicji budowli i budynku, zapisanych w prawie budowlanym.

„Wydawało się więc, że nowa regulacja podatkowa zerwie z tymi powiązaniami. Nowa wersja projektu w zaskakujący sposób wraca do bliskiego związku podatku od nieruchomości z Prawem budowlanym, choć w inny sposób. Budynki i budowle muszą być obiektami wzniesionymi w wyniku robót budowlanych. Z jednej strony powinno to wyeliminować z opodatkowania elementy ściśle techniczne, które podlegają jedynie montażowi. Z drugiej strony wiele będzie zależeć od dokumentacji budowlanej (lub jej braku) oraz praktyk administracji budowlanej, która może być różna” – stwierdził doradca podatkowy.

Wskazał on także, że w nowej wersji projektu ustawy nastąpił powrót do kategorii urządzeń budowlanych jako typu budowli. W jego opinii, ta kategoria jest „mało precyzyjna”.

„Dotychczas był to jeden z głównych obszarów sporów. Pierwsza wersja projektu rezygnowała z tej kategorii, a w najnowszej znów jest on uwzględniony, choć w nieco zmienionej formie. Nowy projekt nie precyzuje też w wystarczający sposób zakresu odrębnego opodatkowania budowli w budynkach, co jest szczególnie istotne dla branży przemysłowej wykorzystującej kompleksowe instalacje przemysłowe. Można zakładać, że spory w tym zakresie nie ustaną” – mówił Kran.

Ekspert zwraca uwagę, że nowa wersja projektu ustawy może generować nowe spory, szczególnie w kontekście opodatkowania budowli w budynkach. Brak precyzyjnych definicji i niejasności w przepisach mogą prowadzić do różnorodnych interpretacji i sporów podatkowych. Wprowadzenie kategorii urządzeń budowlanych jako typu budowli również może być źródłem kontrowersji.

Terminy i wdrożenie

Jeśli zmiany mają wejść w życie w przyszłym roku, na ich przeprowadzenie przez parlament pozostało niewiele czasu.
Aby ustawa mogła wejść w życie od 2025 roku, musi zostać opublikowana w Dzienniku Ustaw do końca listopada bieżącego roku. Proces legislacyjny musi zatem przebiegać sprawnie, aby uniknąć opóźnień i zapewnić przedsiębiorcom odpowiedni czas na dostosowanie się do nowych wymogów.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu