Ekonomiści PKO BP komentują decyzję RPP. Data obniżek stóp procentowych bardzo odległa?

Maciej Badowski
Opracowanie:
- Nie wykluczamy, że brak konsolidacji fiskalnej w 2025 mógłby skłonić RPP do zaostrzenia stanowiska i przesunąć horyzont obniżek stóp procentowych na 2026, pomimo wcześniejszych komentarzy wskazujących na możliwość materializacji takiego scenariusza jeszcze w 2025 – stwierdzili ekonomiści PKO BP.
- Nie wykluczamy, że brak konsolidacji fiskalnej w 2025 mógłby skłonić RPP do zaostrzenia stanowiska i przesunąć horyzont obniżek stóp procentowych na 2026, pomimo wcześniejszych komentarzy wskazujących na możliwość materializacji takiego scenariusza jeszcze w 2025 – stwierdzili ekonomiści PKO BP. fot. mat.pras. PKO BP
Brak konsolidacji fiskalnej w 2025 roku, zgodnie z projektem budżetu, może zmusić Radę Polityki Pieniężnej do zaostrzenia polityki pieniężnej i opóźnienia obniżek stóp procentowych do 2026 roku – podają ekonomiści PKO BP w analizie najnowszych decyzji RPP.

Po dwudniowym posiedzeniu, które zakończyło się w środę, Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe na dotychczasowym poziomie.

"RPP nie zmieniła swojego podejścia do obecnych trendów inflacyjnych. Niskie presje popytowe i kosztowe, w połączeniu z osłabieniem koniunktury i niższą inflacją za granicą, powinny przyczynić się do obniżenia inflacji w kraju. Wzmocnienie złotego ma również wpływać na ograniczenie wzrostu cen konsumpcyjnych" – zauważają analitycy PKO BP, odnosząc się do komunikatu po posiedzeniu RPP.

Zgodnie z ocenami RPP, w najbliższych kwartałach wzrost cen energii będzie kontynuował wpływ na roczną inflację konsumencką (CPI). Jednak po ustabilizowaniu się cen energii, inflacja powinna zbliżyć się do celu inflacyjnego. Niepewność wciąż jednak budzi polityka fiskalna i regulacyjna, tempo ożywienia gospodarczego w Polsce, sytuacja na rynku pracy oraz oczekiwania inflacyjne.

"Brak odniesienia do projektu budżetu na 2025 rok w komunikacie RPP zwraca uwagę. Oczekujemy, że więcej informacji na temat reakcji Rady na plany rządu uzyskamy podczas czwartkowej konferencji prezesa NBP. Nie jest wykluczone, że brak działań na rzecz konsolidacji fiskalnej w 2025 roku skłoni Radę do zaostrzenia polityki pieniężnej i przesunięcia planowanych obniżek stóp procentowych na 2026 rok, mimo wcześniejszych spekulacji o możliwości ich wprowadzenia już w 2025" – podsumowują ekonomiści z PKO BP.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu