Jest decyzja RPP ws. stóp procentowych. „Zgodnie z rynkowym konsensusem". Co z ratami kredytów?

Maciej Badowski
Rada Polityki Pieniężnej podczas wrześniowego posiedzenia utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie.
Rada Polityki Pieniężnej podczas wrześniowego posiedzenia utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Adam Jankowski/ Polska Press
Zgodnie z oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej nie zaskoczyła na wrześniowym posiedzeniu. Cena pieniądza dalej pozostaje bez zmian, a więc na poziomie 5,75 proc., gdzie znalazła się w październiku ubiegłego roku. Głównym argumentem za brakiem możliwości obniżki ceny pieniądza jest ponownie rozpędzanie się inflacji na skutek zdjęcia tarczy antyinflacyjnej od lipca. – Główna stopa została utrzymana i najprawdopodobniej sytuacja ta nie zmieni się przynajmniej do końca tego roku – prognozuje Michał Stajniak z XTB.

Spis treści

RPP zdecydowała ws. stóp procentowych

Zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe zostały utrzymane bez zmian przez Radę Polityki Pieniężnej. Główna stopa została utrzymana na poziomie 5,75 proc. i najprawdopodobniej sytuacja ta nie zmieni się przynajmniej do końca tego roku. RPP ma pretekst do tego, aby utrzymać stopy procentowe bez zmian w najbliższych miesiącach, co jest związane z dosyć wyraźnym odbiciem inflacji – wskazuje Michał Stajniak, Wicedyrektor Działu Analiz XTB.

– Dokładnie rok temu Rada Polityki Pieniężnej zaszokowała, rozpoczynając obniżki ostrym cięciem stopy referencyjnej z 6,75 do 6,0 proc. Agresywny start cyklu wpędził złotego w poważne tarapaty. Tym razem nie może być mowy o najmniejszym zaskoczeniu. Koszt pieniądza pozostaje na poziomie 5,75 proc. od października ub.r. i nie zmieni się także po ogłoszeniu dzisiejszej decyzji. Polska waluta dzięki restrykcyjnemu nastawieniu władz monetarnych imponuje odpornością i stabilnością. Notowania euro i dolara znajdują się w pobliżu kilkuletnich minimów – komentuje Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

Jeśli ktoś liczył, że raty kredytów będą niższe, powinien przygotować się na jeszcze kilka kwartałów wysokich kosztów obciążających domowy budżet. To samo dotyczy tych, którzy zwlekają z zaciągnięciem kredytu, licząc, że NBP obniży stopy procentowe i będzie taniej. Nie obniży – zauważa w przesłanym portalowi strefabiznesu.pl komentarzu Tomasz Kudela, analityk ProStream.

Analityk przyznaje, że nie było chyba na rynku ekonomisty, który liczyłby na obniżkę podstawowych stóp procentowych na wrześniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Zaskoczenia nie było. RPP zostawiła stopy na niezmienionym, wysokim poziomie 5,75 proc. To już ponad dwa lata, odkąd Polacy płacą wysokie raty od kredytów.

W czerwcu 2022 r. stopy w NBP po raz pierwszy znalazły się powyżej 5 proc. Główna stopa wyniosła 5,25 proc. W lipcu RPP podwyższyła koszt pieniądza do 6 proc., a we wrześniu stopy sięgnęły rekordowego poziomu 6,75 proc. Tak wysoko utrzymywały się do września 2023 r., kiedy spadły do 6 proc., a w październiku do 5,75 proc. Zostały tam do dzisiaj – przypomina analityk.

RPP nie miała argumentów za obniżaniem stóp. Inflacja utrzymuje się na podwyższonym poziomie – podkreśla Kudela. – Dynamika cen jest wysoka po wygaśnięciu tarcz antyinflacyjnych, które miały ochronić Polaków przed wysokimi kosztami energii. Proinflacyjne impulsy wzmacniają podwyżki płacy minimalnej wprowadzone w tym roku. Kolejna nastąpi w przyszłym roku – dodaje.

– Głównym argumentem za brakiem możliwości obniżki ceny pieniądza jest ponownie rozpędzanie się inflacji na skutek zdjęcia tarczy antyinflacyjnej od lipca. Według wstępnego odczytu za sierpień inflacja konsumencka rośnie w ujęciu rocznym o 4,3 proc., co jest piątym, wyższym jej odczytem z rzędu – komentuje Tomasz Gessner, główny analityk firmy Tavex.

Kudela prognozuje, że w grudniu i na początku przyszłego roku inflacja może mocno podskoczyć, nawet do 6 proc. – Nawet rząd w projekcie budżetu na 2025 r. zapisał inflację na poziomie 5 proc. – wskazuje.

Kiedy obniżka stóp procentowych?

– W krótkim horyzoncie obniżki stóp przez RPP wydają się mało realne, w średnim też. Jeśli nic się nie zmieni w otoczeniu makroekonomicznym, to temat obniżek stóp RPP powróci dopiero w połowie przyszłego roku – prognozuje Kudela.

Z kolei jak wskazuje Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera, po wrześniowej decyzji RPP raty spłacanych już kredytów hipotecznych nie ulegną zmianie. –Dylemat mają natomiast ci, którzy dopiero planują zaciągnięcie takiego kredytu. Od tego kiedy i jak mocno spadną stopy procentowe zależy bowiem, czy bardziej opłaca się wybrać oprocentowanie stałe czy zmienne – wskazuje. Przy okazaji zwraca uwagę, że spadek oprocentowania lokat i wzrost inflacji sprawiły, że po 7 miesiącach przerwy lokaty bankowe ponownie przynoszą straty w ujęciu realnym.

Zdaniem Sadowskiego, w najbliższych miesiącach stopy procentowe najprawdopodobniej nie ulegną zmianie. – Gdyby jednak miała pojawić się niespodzianka, to raczej byłaby nią podwyżka, a nie obniżka stóp procentowych – zauważą.

Jak tłumaczy, wynika to z faktu, że mamy mocny wzrost wynagrodzeń i przyspieszający wzrost gospodarczy. – Obecnie wydaje się, że seria obniżek stóp rozpocznie się w drugiej połowie przyszłego roku, ale możliwe jest również, że dojdzie do tego dopiero w 2026 r. Te prognozy mają ogromne znaczenie zarówno dla osób, które oszczędzają, jak i tych, które spłacają lub planują zaciągnąć kredyt hipoteczny – podkreśla.

Ile wynoszą stopy procentowe w Polsce?

Podstawowe stopy procentowe NBP po wrześniowym posiedzeniu RPP:

  • Stopa referencyjna – 5,75
  • Stopa lombardowa – 6,25
  • Stopa depozytowa – 5,25
  • Stopa redyskontowa weksli – 5,80
  • Stopa dyskontowa weksli – 5,85
Co to są stopy procentowe?

Wszystko co musisz wiedzieć o wysokości stóp procentowych w Polsce.

Ile aktualnie wynoszą stopy procentowe w Polsce?

Podstawowe stopy procentowe NBP po majowej decyzji:

  • Stopa referencyjna – 5,75
  • Stopa lombardowa – 6,25
  • Stopa depozytowa – 5,25
  • Stopa redyskontowa weksli – 5,80
  • Stopa dyskontowa weksli – 5,85

Ile wynosi cel inflacyjny NBP?

Cel inflacyjny w Polsce jest wyznaczony na poziomie 2,5 proc. z symetrycznym przedziałem odchyleń ±1 pkt proc. Zgodnie z najnowszymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w listopadzie wyniosła 6,5 proc.

Od czego zależy wysokość stóp procentowych?

Największy wpływ na wysokość stóp procentowych ma sytuacja gospodarcza oraz inflacja.

Harmonogram posiedzeń RPP w 2024 roku

Rada Polityki Pieniężnej w 2024 roku będzie się spotykała:

  • styczeń 8 – 9 (poniedziałek, wtorek)
  • luty 6 – 7 (wtorek, środa)
  • marzec 5 – 6 (wtorek, środa)
  • kwiecień 3 – 4 (środa, czwartek)
  • maj 8 – 9 (środa, czwartek)
  • czerwiec 4 – 5 (wtorek, środa)
  • lipiec 2 – 3 (wtorek, środa)
  • sierpień 20 (wtorek) posiedzenie jednodniowe niedecyzyjne
  • wrzesień 3 – 4 (wtorek, środa)
  • październik 1 – 2 (wtorek, środa)
  • listopad 5 – 6 (wtorek, środa)
  • grudzień 3 – 4 (wtorek, środa)

Co zależy od wysokości stóp procentowych?

Wysokość stóp procentowych przede wszystkim wpływa na oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych. Z kolei w przypadku kredytów z oprocentowaniem zmiennych od wysokości stóp procentowych zależy wysokość rat kredytu.

Kto decyduje o wysokości stóp procentowych w Polsce?

W Polsce stopy procentowe ustala Rada Polityki Pieniężnej, która jest organem decyzyjnym Narodowego Banku Polskiego.

Harmonogram posiedzeń RPP na 2024 rok

Oto plan posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej na 2024 rok:

  • październik 1-2 (wtorek-środa)
  • listopad 5-6 (wtorek-środa)
  • grudzień 3-4 (wtorek-środa)

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu