Dwa miliardy złotych na obwodnice i drogi tranzytowe w Polsce Wschodniej

Zbigniew Biskupski AIP
Anna Kaczmarz /Polska Press
Dofinansowane inwestycje zapewnią sprawniejsze połączenia wzajemne między miastami Polski Wschodniej i z resztą kraju, poprawią dostęp do rynków zbytu, pracy i usług publicznych, zwłaszcza edukacji i ochrony zdrowia.

31 lipca br. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości rozstrzygnęła trzeci, i na razie ostatni, konkurs na projekty drogowe w Programie Polska Wschodnia. Tym samym rozdysponowano wszystkie środki z działania 2.2 Infrastruktura drogowa, którego budżet wynosi ponad 2 mld zł.

Umowy o dofinansowanie ośmiu projektów wybranych w ostatnim konkursie powinny zostać zawarte do końca bieżącego kwartału i zakończyć się z upływem 24 miesięcy. To kolejne inwestycje wiążące aglomeracje miast wojewódzkich Polski Wschodniej z siecią dróg krajowych, w tym TEN-T.

Budowane drogi pomogą wyprowadzić uciążliwy ruch tranzytowy z centrów miast, np. projekt DW 835 w obrębie aglomeracji Lublina. Dogodne powiązanie sieci dróg Białegostoku z drogą ekspresową S 8, wyprowadzającą ruch w kierunku Warszawy, to cel projektu budowa węzła Porosły na DK 8 wraz z przebudową dróg dojazdowych oraz projektów przebudowy dróg wojewódzkich nr 682 i 685. Poprawę przepustowości sieci drogowej w północnej części aglomeracji Rzeszowa zapewni budowa nowego odcinka drogi wojewódzkiej pomiędzy ul. Lubelską i ul. Warszawską, a na południu przebudowa DW 988. Z kolei inwestycja w aglomeracji Kielc (przebudowa DW 764) stanowi uzupełnienie ważnego ciągu drogowego łączącego województwo świętokrzyskie z podkarpackim, którego południową część wraz z mostem przez Wisłę w Połańcu, zrealizowano w poprzedniej perspektywie finansowej ze środków Programu Rozwój Polski Wschodniej.

W sumie Program Polska Wschodnia dofinansuje realizację 28 inwestycji drogowych w makroregionie, o łącznej wartości ok. 2 631 mln PLN, z czego udział Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to ok. 2 023 mln PLN.

- Transport ma ogromne znaczenie dla rozwoju gospodarczego. Jest jednym z czynników determinujących konkurencyjność Polski i jej regionów, poszczególnych sektorów gospodarki czy przedsiębiorstw – powiedział Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. - Poprawa połączeń drogowych przekłada się również na obniżenie poziomu zużycia paliw, zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza i poziomu hałasu, ma zatem efekt globalny, bowiem poprawia jakość życia i zdrowia mieszkańców, zwłaszcza tych z obszarów miejskich – dodał wiceminister.

-Wybrane 28 projektów w większości przypadków nawiązuje do przedsięwzięć realizowanych w ramach poprzedniej perspektywy finansowej i Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Stanowią one doskonałe uzupełnienie inwestycji realizowanych zarówno na poziomie krajowym  (Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko) jak i na poziomie regionalnych programów operacyjnych.

Dzięki ich realizacji likwidujemy wąskie gardła w istniejących połączeniach miast wojewódzkich z siecią dróg krajowych, jak również tworzymy zupełnie nowe relacje z dopiero budowanymi drogami (np. z południową obwodnicą Olsztyna czy z S-19 na zachód od Rzeszowa) - powiedziała z-ca prezesa PARP Małgorzata Oleszczuk.

- Dofinansowane inwestycje zapewnią sprawniejsze połączenia wzajemne między miastami Polski Wschodniej (tak wojewódzkimi jak i subregionalnymi) i z resztą kraju, poprawią dostęp do rynków zbytu, pracy i usług publicznych (edukacja, ochrona zdrowia itp.). Oczekujemy, że przy pełnym zaangażowaniu beneficjentów projekty drogowe zostaną zrealizowane z sukcesem. Dzięki temu w Polsce Wschodniej powstanie spójna sieć transportowa, która ułatwi dalszy rozwój gospodarczy makroregionu, co pozytywnie odczują przede wszystkim jego mieszkańcy - podkreślił wiceminister Hamryszczak.

OBEJRZYJ WIDEO:
Na wynajmie mieszkania dalej możesz zarobić

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu