Dynamika akcji kredytowej dla firm osłabnie, a dla konsumentów przyspieszy. NBP podał najnowsze prognozy

Agnieszka Kamińska
Opracowanie:
NBP podał najnowsze prognozy dotyczące dynamiki akcji kredytowej w 2025 r. O ile w przypadku kredytów dla firm ma ona ulec osłabieniu, to w przypadku kredytów dla konsumentów ma wzrosnąć FOT. ILUSTRACYJNE GRZEGORZ OLKOWSKI / POLSKA PRESS
NBP podał najnowsze prognozy dotyczące dynamiki akcji kredytowej w 2025 r. O ile w przypadku kredytów dla firm ma ona ulec osłabieniu, to w przypadku kredytów dla konsumentów ma wzrosnąć FOT. ILUSTRACYJNE GRZEGORZ OLKOWSKI / POLSKA PRESS
Dynamika akcji kredytowej dla przedsiębiorstw w Polsce ma osłabnąć w pierwszym kwartale 2025 roku do poziomu 0,27 proc. rdr, jak wynika z najnowszych prognoz Narodowego Banku Polskiego. To oznacza kontynuację trendu obserwowanego od kilku lat, choć z pewnymi zmianami w dynamice.

Spis treści

Od trzeciego kwartału 2022 roku do trzeciego kwartału 2023 roku dynamika akcji kredytowej dla firm w Polsce ulegała szybkiemu spadkowi. W 2024 roku sytuacja uległa stabilizacji, osiągając poziom około 2,3 proc. rdr. NBP w swoich prognozach przewiduje, że dynamika ta będzie oscylować wokół tej wartości w najbliższym czasie.

W pierwszym kwartale 2025 r. przewidywane jest przejściowe osłabienie dynamiki akcji kredytowej do poziomu 0,27 proc. rdr

Jednakże, w pierwszym kwartale 2025 roku, przewidywane jest przejściowe osłabienie dynamiki do poziomu 0,27 proc. rdr. Jest to związane z oczekiwanym wzrostem inflacji, który może nastąpić po wycofaniu przez rząd działań osłonowych dotyczących cen żywności i energii. To krótkoterminowe osłabienie ma być jednak tylko tymczasowe.

NBP przewiduje, że w kolejnych kwartałach dynamika akcji kredytowej stopniowo powróci do poziomów obserwowanych w 2024 roku. Powrót do długookresowej średniej, wynoszącej około 5 proc., będzie jednak procesem długotrwałym. Może on wykraczać poza obecny horyzont prognozy.

Powolny powrót dynamiki kredytowej do średniej wynika z kilku czynników. Jednym z nich są poziomy stóp procentowych, które mają istotny wpływ na decyzje kredytowe przedsiębiorstw. Dodatkowo, środki własne firm również odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu się dynamiki kredytowej.

Wysokie stopy procentowe mogą zniechęcać przedsiębiorstwa do zaciągania nowych kredytów

Wysokie stopy procentowe mogą zniechęcać przedsiębiorstwa do zaciągania nowych kredytów, co wpływa na ogólną dynamikę akcji kredytowej. Z drugiej strony, firmy, które dysponują znacznymi środkami własnymi, mogą decydować się na finansowanie inwestycji z własnych zasobów, zamiast korzystać z kredytów bankowych.

NBP podkreśla, że powrót do wyższej dynamiki kredytowej będzie wymagał czasu i zależy od wielu zmiennych ekonomicznych. W dłuższej perspektywie, stabilizacja i wzrost dynamiki akcji kredytowej mogą przyczynić się do ożywienia gospodarczego i zwiększenia inwestycji w sektorze przedsiębiorstw.

NBP przewiduje też, że dynamika kredytów konsumpcyjnych będzie przyspieszała do II kwartału 2025

"Od czerwca 2023 r. w segmencie kredytów konsumpcyjnych obserwowano stopniową odbudowę akcji kredytowej do poziomu zbliżonego do długookresowej średniej (około 7 proc.). Model prognostyczny przewiduje dalszy wzrost dynamiki akcji kredytowej (o około 1,7 pkt. procentowego), trwający do II kwartału 2025 r." - podał NBP w komunikacie.

NBP podaje, że w kolejnych kwartałach tendencja ta ulegnie nieznacznemu osłabieniu, a dynamika akcji kredytowej ostatecznie osiągnie 4,58 proc. w IV kwartale 2026 r.

Dynamika akcji kredytów mieszkaniowych osłabnie, a potem się ustabilizuje

"W pierwszej części horyzontu prognozy ulegnie on osłabieniu, a dynamika akcji kredytowej spadnie do 1,73 proc. w II kwartale 2025 r." - napisał NBP.

NBP podaje, że obserwowane w minionych kwartałach stosunkowo silne powiązanie między popytem na kredyty mieszkaniowe a tempem wzrostu cen sprawia, że uzasadnione jest oczekiwanie, iż akcja kredytowa w tym segmencie rynku będzie podlegała najsilniejszej redukcji spośród wszystkich analizowanych segmentów rynku.

"W kolejnych kwartałach przewidywana jest stabilizacja dynamiki akcji kredytowej na poziomie około 5,5 proc. Poziom ten jest zdecydowanie niższy od długookresowej średniej obserwowanej dla lat 2012–2022 (około 10 proc. rdr)" - czytamy w komunikacie NBP.

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu