Oszczędność energii stawiana jest zawsze na pierwszym miejscu – jej najpopularniejszą formą jest korzystanie z energooszczędnych żarówek (ponad 68% Polaków). Świadomy wybór oświetlenia (np. zintegrowanego systemu oświetlenia LED, oświetlenia z czujnikiem ruchu czy żarówek przyciemniających), może być pierwszym krokiem we wprowadzeniu również dobrych nawyków. Gaszenie światła po wyjściu z pomieszczenia czy wyłączanie telewizora czy komputera, z którego nie korzystamy od wielu godzin, to także sposób na ograniczenie „pożeraczy” prądu i domowych finansów.
Odpowiedzialne wykorzystywanie wody w domu, też przyczynia się do obniżenia kosztów energii. Niemal 45% ankietowanych wskazało posiadanie termostatów, a także rozwiązań oszczędzających wodę (niemal 43%). Częściej, niż co 10 ankietowany, wskazywał w badaniu, że korzysta z instalacji fotowoltaicznych oraz pomp ciepła.
Priorytet dla ciepła
Ponad połowa ankietowanych zapytana o rozwiązania, które planuje zastosować w swoich domach, wskazuje na opcje ograniczające straty cieplne jak np. termoizolacja, nowoczesne okna czy rekuperacja. W rozwiązania oszczędzające wodę (np. systemy retencyjne i instalacje szarej wody) chce zainwestować ponad 40% ankietowanych. Co trzeci respondent wskazuje chęć wykorzystania produktów ograniczających emisję CO2 (np. odnawialnych źródeł energii – fotowoltaiki, pomp ciepła, nowoczesnych pieców).
Na tworzenie zrównoważonych domów i ogrodów składa się wiele rozwiązań pozwalających na oszczędność energii, wody czy ciepła.
Ekologiczny dom, to oszczędny dom!
Castorama Polska od wielu lat promuje postawy proekologiczne, popularyzując wiedzę o zrównoważonym rozwoju, dlatego dedykowana strona poświęcona rozwiązaniom służącym stworzeniu ekologicznych domów i ogrodów, naturalnie wpisuje się w działania służące wspólnemu tworzeniu dobrego klimatu. Już od 2018 r. Castorama, poprzez projekt „Nasza sfera”, edukuje i zwiększa świadomość związaną z ochroną środowiska i społeczną odpowiedzialnością biznesu.
Badanie społeczne na zlecenie Castorama Polska zostało przeprowadzone przez pracownię badawczą SW Research w październiku 2021 r.
