- Stwierdzenie, że rok 2020 upłynie nam upłynie pod znakiem spowolnienia to jest oczywistość- mówi Sonia Buchholtz, ekspert Konfederacji Lewiatan. - Prognozujemy, że realny wzrost r/r w 2020 wyniesie 3,1 proc.- dodaje.
Ostatnie dane wskazują, że spowolnienie nie będzie tak łagodne i mało dotkliwe jak mogło się to wydawać jeszcze w połowie ubiegłego roku.
-To informacja zdecydowanie bardziej dotkliwej sytuacji dla firm i gospodarstw domowych niż wiedzieliśmy to po danych z połowy 2019 roku. Wtedy te dany mówiły o łagodnym spowolnieniu ale ostatnie dane już weryfikują tę rzeczywistość. Raczej nie spodziewajmy się korekty, to będzie wyraźny trend spadkowy- dodaje ekspert.
Z początkiem 2020 r. przedsiębiorcy muszą się zmierzyć z kolejną, długą listą zmian w prawie podatkowym. Część z nich, to zmiany związane z wprowadzonymi w drugiej połowie 2019 r. przepisami o tzw. białej liście podatników VAT i obowiązkowej podzielonej płatności w VAT. Od 1 stycznia weszły w życie sankcje w podatkach dochodowych (PIT, CIT) za dokonanie płatności, na kwotę przekraczającą 15 tys. zł, na rachunek bankowy przedsiębiorcy, który nie znajduje się w Wykazie podatników VAT, albo dokonana płatność odbyła się z pominięciem obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności.
- W 2020 rok przedsiębiorcy wchodzą z kolejną dużą liczbą zmian podatkowych. Ilość zmian i tych zmian które ingerują w systemy rozliczeniowe firm powoduje, że firmy nie są już na ten moment w stanie nawet zamawiać nowych aktualizacji systemów księgowych albo nie odbiorą jeszcze jednej aktualizacji a już są kolejne aktualizacje- tłumaczy Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, konfederacja Lewiatan.
Przed przedsiębiorcami kolejne zmiany, które skumulują ilość pracy dla służb księgowych i informatycznych, wymuszą zmiany w systemach i sposobach rozliczeń. Od 1 kwietnia wchodzi w życie nowa matryca stawek VAT. Z jednej strony nowa matryca uprości sposób klasyfikacji towarów i usług dla celów VAT, z drugiej jednak spowoduje wiele pracy związanej z dokonaniem właściwej, nowej klasyfikacji.
Zbiegnie się to w czasie z nałożeniem na duże przedsiębiorstwa obowiązku przekazywania istotnie rozbudowanych plików JPK_VAT, które zastąpią deklaracje VAT (małych i średnich przedsiębiorców zmiana obejmie od 1 lipca). Uwzględniając te zmiany liczymy, że rządzący nie uszczęśliwią na siłę biznesu nowymi inicjatywami legislacyjnymi, ponieważ jeż te uchwalone zmiany, będą bardzo obciążające.
- To powoduje trudności, koszty i ostatnio coraz częściej docierają do mnie informacje, że tematem nr 1 w przedsiębiorstwie nie jest to czym się zajmuje przedsiębiorstwo, tylko to w jaki sposób damy radę te kolejne zmiany wdrożyć, czyli ten proces wdrożeniowy jest ważniejszy niż proces biznesowy- dodaje Pruszyński.