E-licytacje nieruchomości. Jak wygląda licytacja majątku dłużnika przez Internet?

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Dzięki nowemu prawu możliwe będą internetowe licytacje z nieruchomości.
Dzięki nowemu prawu możliwe będą internetowe licytacje z nieruchomości. 123rf
E-licytacje nieruchomości od 19 września 2021 r. zostały objęte nowymi przepisami. Dzięki nowemu prawu możliwe będą internetowe licytacje nieruchomości. Licytacje komornicze nieruchomości już od 6 listopada odbywają się internetowo. Dotyczy to działek oraz budynków trwale związanych z gruntów.

Zmiany zostały wprowadzone przez Ministerstwo Sprawiedliwości i są częścią nowelizacji Kodeksu Postępowania Cywilnego, która obejmie także e-KRS i e-doręczenia.

Licytacje internetowe mają pozwolić na usprawnienie i przyspieszenie procedur

Od 1 stycznia 2019 r. egzekucja komornicza w Polsce posiada bardziej ścisłe zapisy oraz usprawnione procedury. Dzięki temu komornicy pracują efektywniej.

„W 2020 r. skuteczność egzekucji wyniosła 23,5 proc., a w pierwszym półroczu 2021 r. — 27,1 proc. Dla porównania w 2018 r. wynosiła 15,75 proc. (...) W 2020 r. komornicy odzyskali w sumie aż 9 mld 249 mln zł. To najwyższy wynik w historii” – możemy przeczytać na rządowej stronie internetowej. Ostatnim etapem reform ma być e-licytacja z nieruchomości.

Na e-licytacjach mogą być zbywane:

  • mieszkania
  • domy
  • budynki gospodarcze
  • działki budowlane
  • działki rolne.

Ich właścicielem musi być jednak dłużnik.

W tej samej witrynie internetowej nabywcy będą mogli zapoznać się z ofertą przedmiotów ruchomych należących do dłużników.

Egzekucja komornicza jest zajęciem części majątku dłużnika

Egzekucja komornicza jest zajęciem części majątku dłużnika. Odbywa się poprzez sporządzenie protokołu zajęcia. W dokumencie określone są przedmioty zajęcia oraz określenie jego wartości. W sytuacji, gdy dłużnik nie spłaci swojego zobowiązania, zajęte ruchomości trafiają na sprzedaż na drodze licytacji. Uzyskane w ten sposób pieniądze trafiają następnie do wierzyciela. Zajęcie nieruchomości odbywa się poprzez wpis do księgi wieczystej.

E-licytacje z nieruchomości wymagać będą zarejestrowania konta w systemie na stronie elicytacje.komornik.pl. Pozwala to na uczestnictwo w przetargach w ramach witryny administrowanej przez Krajową Radę Komorniczą. O umieszczenie ogłoszenia wnioskuje wierzyciel.

E-licytacja z nieruchomości następuje na wniosek wierzyciela. Przetarg wygrywa osoba, która zaproponuje najwyższą cenę. Wprowadzanie e-licytacji z nieruchomości ma poprawić wizerunek komorników oraz usprawnić przetargi i podnieść ściągalność długów.

Twoje niezawodne narzędzia do pracy — teraz w dobrych cenach!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu