Pałacyk Plus. Gigantyczna ulga na zabytek w Polskim Ładzie. Kupisz lub wyremontujesz zabytkowy budynek, odliczysz to od podatku!

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Nabywanie zabytkowych nieruchomości i dbanie o ich stan będzie łatwiejsze? Ma to umożliwić nowa ulga podatkowa.
Nabywanie zabytkowych nieruchomości i dbanie o ich stan będzie łatwiejsze? Ma to umożliwić nowa ulga podatkowa. Fot. Mariusz Kapała / Gazeta Lubuska
Udostępnij:
Nawet 500 tys. zł odliczyć można od podstawy opodatkowania, gdy kupisz lub wyremontujesz zabytek. To gigantyczna ulga, z której skorzystać mogą właściciele zabytków, ale także członkowie wspólnot czy spółdzielni mieszkaniowych. O tej wyjątkowej uldze napisała na LinkedIn Jowita Pustuł, doktor nauk prawnych i adiunkt w Katedrze Prawa Finansowego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ministerstwo Finansów opublikowało wyjaśnienia w tej sprawie.

Pałacyk Plus. Ulga na zabytek w Podatkowym Polskim Ładzie

Po gorącej dyskusji w sieci na temat ogromnej ulgi, przewidzianej dla właścicieli zabytków, wyjaśnienia na ten temat na swoich stronach zamieściło Ministerstwo Finansów.

Wskazało, że ulga na zabytki przewidziana jest zarówno dla członków wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, którzy są współwłaścicielami zabytku. Tu do ulgi ma uprawniać już wpłata należności na fundusz remontowy. Indywidualni właściciele nieruchomości skorzystają z niej pod warunkiem otrzymania faktury dokumentującej wydatki związane z zabytkiem na: prace konserwatorskie, prace restauratorskie, roboty budowlane.

„Ta ulga jest królową wszystkich innych ulg. Umożliwia odliczenie od dochodu 500 tys. zł rocznie, a można i więcej. Nie zajmujmy się jakąś groszową ulgą dla klasy średniej skoro mamy Pałacyk+” - napisała Jowita Pustuł, wskazując na gigantyczną ulgę w Polskim Ładzie.

Jowita Pustuł w swoim wpisie zwraca także uwagę, że bez znaczenia jest, jak długo jest się właścicielem zabytku. Nie trzeba wydawać ogromnych kwot na prace budowlane, renowację lub konserwację, aby móc dokonać odpisu od podatku.

Chodzi dokładnie o artykuł 26hb „Polskiego Ładu”, z którym możemy zapoznać się w ustawie.

„Odliczasz poniesiony wydatek na nabycie pałacyku, nie więcej niż 500 zł za każdy 1m2 powierzchni użytkowej. Maksymalnie 500 tys. zł rocznie. Dodatkowo odejmujesz 50 proc. wydatków poniesionych na usługi budowlane, renowację, czy konserwację. Tu nie ma limitu. Wydasz 2 mln – odliczysz 1 mln. Wydasz 6 mln – odliczysz 3 mln” - podsumowała we wpisie Jowita Pustuł.

Dzięki temu zapisy Podatkowego Polskiego Ładu mogą obniżyć dochód właściciela nawet do zera, co skutkuje nie płaceniem podatku PIT. Tymczasem inne ulgi, jak choćby ulga rehabilitacyjna, posiadają limit odliczenia wynoszący 6 proc. dochodu.

Pałacyk Plus czyli ulga na zabytek. Kogo dotyczy i jak można z niej skorzystać?

Ulga jest skierowana do podatników PIT rozliczających się według:

  • skali podatkowej
  • podatek liniowy
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Ulga dedykowana jest dla:

  • członków wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych będących współwłaścicielami zabytku (do ulgi uprawnia już wpłata należności na fundusz remontowy)
  • indywidualnych właścicieli nieruchomości (uprawniają faktury dokumentujące wydatki poniesione na zabytek).

Poradnik dla właścicieli zabytków znajdziemy na podatki.gov.pl.

Ile zyskamy na uldze na zabytek?

Jak podaje strona podatki.gov.pl ulga polega na odliczeniu od podstawy opodatkowania:

  • 50 proc. kwoty poniesionych wydatków na wpłaty na fundusz remontowy oraz na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane, dotyczące zabytku (wpisanego do rejestru zabytków lub znajdującego się w ewidencji zabytków),
  • wydatku na nabycie zabytku wpisanego do rejestru zabytków, nie więcej niż kwota odpowiadająca iloczynowi 500 zł i liczby metrów kwadratowych powierzchni użytkowej tego zabytku. Limit odliczenia na wszystkie inwestycje podatnika z tego tytułu nie może przekroczyć 500 tys. zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie