Jak uniknąć odsetek od zaległości podatkowych przy zwrocie za docieplenie domu?

Maciej Badowski
Opracowanie:
Właściciel domu, który go ociepli i odliczy ulgę, a w kolejnym roku dostanie dofinansowanie, nie powinien robić korekty starych rozliczeń.
Właściciel domu, który go ociepli i odliczy ulgę, a w kolejnym roku dostanie dofinansowanie, nie powinien robić korekty starych rozliczeń. Tomasz Czachorowski/ Polska Press
Właściciele domów, którzy zdecydowali się na inwestycję w ocieplenie swojego domu i skorzystali z ulgi termomodernizacyjnej, mogą stanąć przed koniecznością zapłacenia odsetek od zaległości podatkowych, jeśli w kolejnym roku otrzymają dofinansowanie. Klucz do uniknięcia tej nieprzyjemnej sytuacji leży w sposobie rozliczenia otrzymanego wsparcia finansowego.

Problem rozliczeń z fiskusem

„Dziennik Gazeta Prawna" zwraca uwagę na problem, na który wskazał rzecznik praw obywatelskich w wystąpieniu do Ministerstwa Finansów. Chodzi o sytuację, w której właściciel domu po ociepleniu budynku i odliczeniu ulgi termomodernizacyjnej, w następnym roku otrzymuje dofinansowanie na ten cel. W takim przypadku, jeśli zdecyduje się na korektę starych rozliczeń, będzie musiał zapłacić odsetki od zaległości podatkowych.

Ministerstwo Finansów przedstawia na swojej stronie internetowej dwa sposoby rozliczenia: dokonanie korekty lub rozliczenie dofinansowania jako dochodu w roku bieżącym. Jednakże nie informuje wprost o konsekwencjach wyboru pierwszej opcji.

Jak uniknąć odsetek?

Rozwiązaniem, które pozwala uniknąć odsetek od zaległości podatkowych, jest rozliczenie otrzymanego dofinansowania jako dochodu roku bieżącego. Dzięki temu podatnik nie musi dokonywać korekty starych rozliczeń.

Problem dotyczy podatników korzystających z programów takich jak „Czyste powietrze" czy „Mój prąd". Warto pamiętać, że w ramach ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć od dochodu do 53 tys. zł na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Jednakże, wydatki sfinansowane lub dofinansowane ze środków zewnętrznych, na przykład Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, nie podlegają odliczeniu.

„DGP" przypomniała, że właściciele lub współwłaściciel domu, w ramach ulgi termomodernizacyjnej, mogą odliczyć od dochodu (przychodu) do 53 tys. zł na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych, czyli np. montaż paneli fotowoltaicznych czy pomp ciepła, ale odliczeniu nie podlegają m.in. wydatki sfinansowane lub dofinansowane ze środków np. Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Podsumowując, właściciele domów, którzy zdecydowali się na inwestycję w ocieplenie swojego domu i skorzystali z ulgi termomodernizacyjnej, powinni zwrócić uwagę na sposób rozliczenia otrzymanego dofinansowania. Aby uniknąć odsetek od zaległości podatkowych, zalecane jest rozliczenie dofinansowania jako dochodu w roku bieżącym, co pozwoli na uniknięcie konieczności dokonywania korekty starych rozliczeń.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu