Elon Musk zrobił coś takiego i nagle rozpętała się burza. Głos zabrał nawet kanclerz Niemiec

Agnieszka Kamińska
Opracowanie:
Gest Elona Muska wywołał falę kontrowersji. Niektórzy doszukali się nawiązania do faszystowskiego pozdrowienia. Na ten temat wypowiedział się nawet kanclerz Niemiec podczas  Światowego Forum Ekonomicznego w Davos PAP/EPA.
Gest Elona Muska wywołał falę kontrowersji. Niektórzy doszukali się nawiązania do faszystowskiego pozdrowienia. Na ten temat wypowiedział się nawet kanclerz Niemiec podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos PAP/EPA. ALLISON DINNER
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz skrytykował gest Elona Muska, który przypominał salut rzymski wykonany podczas ceremonii zaprzysiężenia Donalda Trumpa. Scholz podkreślił, że choć wolność słowa jest ważna, nie ma miejsca na wspieranie skrajnych prawicowych poglądów.

Spis treści

Olaf Scholz odniósł się do gestu Elona Muska podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos

Podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, Olaf Scholz odniósł się do gestu Elona Muska. Powiedział, że w Europie i Niemczech panuje wolność słowa. Każda osoba, niezależnie od swojego statusu majątkowego, ma prawo do wyrażania swoich opinii. Jednakże, jak dodał Scholz, nie oznacza to akceptacji dla promowania skrajnie prawicowych ideologii.

Elon Musk, znany miliarder i bliski współpracownik Donalda Trumpa, wystąpił na scenie przed przybyciem prezydenta do waszyngtońskiej Capital One Arena. Tuż przed zaprzysiężeniem nowego prezydenta, Musk podziękował zwolennikom Trumpa, a następnie wykonał gest, który przypominał salut rzymski. "Moje serce jest z wami" - powiedział Musk, co wzbudziło szerokie zainteresowanie mediów na całym świecie.

Elon Musk napisał, że negatywne komentarze w sieci to "oklepany chwyt"

W mediach społecznościowych rozpętała się burza. Niektórzy stwierdzili, że gest Muska jest "faszystowski" lub "nazistowski".

Sam Musk odniósł się do tych interpretacji na platformie X, stwierdzając, że porównania do Hitlera są "oklepanym chwytem". Eksperci są podzieleni w swoich ocenach. Amerykańska historyczka specjalizująca się w badaniach nad faszyzmem uznała gest Muska jako "dość agresywny nazistowski salut". Natomiast historyk Aaron Astor z Maryville College uważa, że gest Muska nie był nazistowskim pozdrowieniem, lecz niezdarnym wyrazem emocji.

"To niezdarny gest autystycznego mężczyzny mówiącego tłumowi, że jego serce bije dla nich" - wyjaśnił Astor na platformie X.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu