Emerytura plus praca 2020. Zobacz, kiedy opłaca się dorabiać do świadczenia, a kiedy wręcz przeciwnie

AB
ZUS może wypłacić niższą emeryturę, a nawet – odebrać prawo do świadczenia. Oto lista świadczeń, które podlegają pomniejszeniu lub zawieszeniu, jeżeli pracujący emeryt bądź rencista przekroczy obowiązujący limit dochodów.
ZUS może wypłacić niższą emeryturę, a nawet – odebrać prawo do świadczenia. Oto lista świadczeń, które podlegają pomniejszeniu lub zawieszeniu, jeżeli pracujący emeryt bądź rencista przekroczy obowiązujący limit dochodów. Pxhere.com
Emerytura na bardzo niskim poziomie zmusza wielu seniorów do szukania dodatkowych źródeł dochodów. Tylko w ciągu ostatnich czterech lat liczba czynnych zawodowo emerytów zwiększyła się o 30%. Zobacz, ile można dorobić do emerytury, żeby wysokość świadczenia nie uległa zmianie.

Emerytury wielu Polaków są niskie, a ZUS może jeszcze bardziej je uszczuplić. Stanie się tak, jeżeli dochody emeryta, który dorabia do świadczenia, a nie osiągnął wieku emerytalnego, przekroczą z góry określoną kwotę. Pytanie, ile można dorobić na emeryturze lub rencie, żeby nie być stratnym. 1 grudnia wzrosły limity, po których przekroczeniu traci się część lub całość świadczenia.

Nawet jeżeli pracujący seniorzy w wieku emerytalnym będą dużo zarabiać, nie wpłynie to niekorzystnie na wysokości ich emerytury. Limit dochodów na emeryturze nie obejmuje również osób, które: pobierają emeryturę częściową, mają rentę inwalidy wojennego z tytułu pobytu w obozie i w miejscach odosobnienia lub przysługuje im prawo do emerytury po takiej osobie, mają rentę inwalidy wojskowego w związku ze służbą wojskową bądź pobierają rentę rodzinną po zmarłym w trakcie służby żołnierzu.

„Pasy zapięte? Kto ma słabe nerwy niech nie czyta. Oficjalny szacunek wysokości emerytur w przyszłości jaki dostałem z @zus_pl” – napisał na Twitterze Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.  Te dane faktycznie szokują.

Emerytura warta grosze. Zobacz, ile dostaniesz za 25 lat (sz...

Powód do zmartwienia mają natomiast emeryci i renciści, którzy zdecydowali się na wcześniejszą rentę lub emeryturę. Jeżeli chcą pracować, a jednocześnie pobierać świadczenie, muszą trzymać rękę na pulsie. Aby nie stracić emerytury lub jej części, powinni monitorować wysokość swoich zarobków.

Pracujących emerytów i rencistów poniżej 65. roku życia oraz pracujące emerytki i rencistki poniżej 60 roku życia obowiązują limity dochodów, których przekroczenie może spowodować zmniejszenie, a nawet utratę świadczenia. Ich kwestię reguluje ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z dn. 17 grudnia 1998 roku.

Ważne
Progi dochodowe dla pracujących emerytów i rencistów są ogłaszane raz na kwartał. Aby sprawdzić, ile można dorobić na emeryturze, trzeba znać wysokość przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia w ujęciu kwartalnym. Należy przy tym uwzględnić najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego za miniony kwartał.

Przykład

W grudniu 2019 r. najświeższe dane GUS objęły przeciętne zarobki w II kwartale 2019 r. i to one zostały uwzględnione w limitach dorabiania do emerytury.

Kiedy emerytura zostanie pomniejszona?

Jeżeli przychody emeryta, który nie osiągnął jeszcze wieku emerytalnego, przekroczą 70% miesięcznego wynagrodzenia za ostatni, ogłoszony przez prezesa GUS kwartał, senior utraci prawo do części świadczenia. Dotyczy to również rencistów pobierających rentę z tytułu niezdolności do pracy lub otrzymujących rentę dla jednej osoby.

Pierwszych wpłat na Pracownicze Plany Kapitałowe można spodziewać się jeszcze w tym roku. Czy będzie to duży koszt dla pracownika? Porównaj wpłaty brutto i netto w kalkulatorze PPK.

Tego nie wiesz o emeryturze, a powinieneś. Kalkulator PPK dl...

Jeśli natomiast emeryt lub rencista osiągnie przychody w kwocie przekraczającej 130% przeciętnego wynagrodzenia w ostatnim kwartale uwzględnionym przez prezesa GUS, wypłata świadczenia emerytalnego zostanie zawieszona.

Limity dorabiania na emeryturze z grudnia 2019

1 grudnia 2019 r. zaczęły obowiązywać nowe limity dorabiania do emerytury. Są one ważne do 29 lutego 2020 roku. Na ogłoszenie kolejnych trzeba poczekać trzy miesiące.

  • 3452,20 zł ( 70% przeciętnego wynagrodzenia za II kwartał) – limit dochodów, po przekroczeniu których świadczenie zostanie obniżone
  • 6411,10 zł (130% przeciętnego wynagrodzenia za II kwartał) – limit dochodów, po przekroczeniu których świadczenie w ogóle nie zostanie wypłacone

Pracujący emeryt lub rencista, który nie osiągnął jeszcze wieku emerytalnego, ale jego przychody przekroczyły 3452,20 zł, straci część swojej emerytury. Jeżeli natomiast miesięczne przychody takiej osoby przekroczą 6411,10 zł, prawo do świadczenia emerytalnego bądź rentowego zostanie zawieszone.

Limity dorabiania do emerytury zostały wyrażone w kwotach brutto, przed odliczeniem kosztów uzyskania przychodów oraz zaliczek na podatek dochodowy.

O ile zostanie zmniejszona renta lub emerytura?

Przy okazji waloryzacji renty i emerytury ZUS ustala tzw. kwotę maksymalnego zmniejszenia – jest to maksymalna kwota, o jaką może zostać obniżona renta lub emerytura w przypadku przekroczenia przez seniora limitu 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (dotyczy to osób, które nie przekroczyły progu 130% dochodów).

Jeżeli dochody będą niższe niż kwota maksymalnego zmniejszenia, ZUS zmniejszy rentę lub emeryturę tylko o tę część dochodów, która jest ponad limit.

  • 599,04 zł – kwota maksymalnego zmniejszenia emerytury lub renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy
  • 449,31 zł – kwota maksymalnego zmniejszenia renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy
  • 509,22 zł – kwota maksymalnego zmniejszenia renty dla jednej osoby

Podane wyżej dane obowiązują od 1 marca 2019 roku. Raz na rok rząd ustala, ile wyniesie waloryzacja rent i emerytur. Planowany wskaźnik waloryzacji rent i emerytury można sprawdzić w projekcie budżetu na przyszły rok.

Ważne
Osoby, które przeszły na „wcześniejszą” emeryturę, a chcą podjąć lub kontynuować zatrudnienie, powinny zgłosić do w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Muszą także przedstawić w urzędzie wysokość prognozowanych dochodów. Jeśli tego nie zrobią, ZUS może kazać im zwrócić pobrane świadczenie emerytalne.

Od 1 września do 1 grudnia 2019 r. limit dochodów, jakie może osiągnąć pracujący rencista lub emeryt, żeby nie stracić części świadczenia, zwiększył się o 64,70 zł, natomiast próg dochodowy, którego przekroczenie grozi utratą świadczenia, został podniesiony o 120 złotych. (Poprzednie limity dochodów emerytów i rencistów wynosiły odpowiednio: 3387,50 zł i 6291,10 zł.)

Analitycy z Melbourne Mercer przeanalizowali 37 systemów emerytalnych, które obejmują dwie trzecie światowej populacji. Eksperci wzięli pod uwagę takie czynniki jak adekwatność systemu emerytalnego, jego integralność i zrównoważony rozwój. W rankingu znalazła się również Polska, ale dopiero na 21. miejscu. Sprawdź, które systemy emerytalne są najlepsze na świecie Te kraje uzyskały najwyższą ocenę (A lub B).

Emerytura jak marzenie: 30.10.2019 r. Te kraje mają najlepsz...

Kobiety częściej niż mężczyźni łączą pracę z emeryturą – w 2018 r. stanowiły one 56% wszystkich emerytów. Skąd wynika aktywność zawodowa seniorek? Przede wszystkim, statystycznie pobierają one niższe świadczenie emerytalne niż mężczyźni. Do kobiecej emerytury nie wlicza się okres przebyty na urlopach macierzyńskich i wychowawczych, a ponadto zarobki kobiet są niższe niż zarobki mężczyzn (zwłaszcza na kierowniczych stanowiskach).

Jak bezpiecznie oszczędzać teraz by mieć największe odsetki? Czy w grudniu 2019 r. są lokaty oraz obligacje oszczędnościowe gwarantowane przez państwo, które dają zarobić mimo wysokiej inflacji? Po prostu kliknij w ten tekst a dowiesz się więcej.

Dodatkowo seniorki mogą wcześniej zacząć pobierać świadczenie emerytalne, co niekorzystnie przekłada się na jego wysokość. Do tego dochodzi długość życia – krótsza w przypadku mężczyzn, a dłuższa w przypadku kobiet. Mówiąc w skrócie, kobiety nie są w stanie odłożyć na emeryturę tyle co mężczyźni w tym samym czasie. Żyją dłużej, ale mają mniej na starość.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

b
berka

Ja to mam taką nadzieję, że jak już przejdę na emeryturę to nie będę musiała szukać dodatkowego zarobku i że wystarczy mi wszystko to co do tej pory udało mi się uzbierać w pracowniczych planach kapitałowych

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu