Emerytury pomostowe przegłosowane. Dziś prezydent podpisze ustawę. Wiemy, czy ich wygaszanie zostanie zawieszone

Mikołaj Wójtowicz
Opracowanie:
Wideo
od 7 lat
Emerytury pomostowe miały być stopniowo wygaszane. Wraz z ich wygaszaniem miał zostać stworzony alternatywny system ochrony osób wykonujących prace uciążliwe. Okazuje się, że „pomostówki” zostaną jednak z nami na stałe. Sejm podjął taką decyzję już 14 lipca. Dziś prezydent podpisze ustawę. Sprawdzamy, kto będzie miał prawo po zmianach do specjalnych emerytur. Czy kobiety nadal będą mogły z nich korzystać po ukończeniu 55 lat, a mężczyźni - 60 lat? Znamy już odpowiedzi na te pytania.

Spis treści

Emerytury pomostowe – kto zachowa do nich prawo?

Wszystkie znaki wskazują na to, że skorzystać z emerytur pomostowych będą mogły nie tylko osoby dotychczas do tego uprawnione, ale również osoby, które pracowały w szczególnych warunkach po 31 grudnia 1998 r.

Projekt zmian ws. tych świadczeń został przegłosowany przez parlament już w lipcu w nocy z 13 na 14 lipca. Choć senatorowie zgłosili do nowego prawa szereg poprawek, to od początku było wiadome, że emerytury pomostowe zostaną przywrócone.

- Przez lata emerytury pomostowe były wygaszane. Kolejne roczniki nie mogą już odchodzić na emerytury pomostowe i tutaj też będzie na pewno pozytywna informacja dla wszystkich, którzy będą chcieli z tych emerytur skorzystać – powiedział Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ „Solidarność” cytowany przez oficjalną stronę związku zawodowego.

Odniósł się w ten sposób do negocjacji w ramach zespołu rząd – Solidarność. Jak dodał, informacja o emeryturach pomostowych to pozytywna wiadomość dla wszystkich, którzy będą chcieli z tych emerytur skorzystać.

Poprawki zgłoszone przez senatorów mającą zabezpieczyć interes osób, które przeszły na emeryturę pomostową. Chodzi m.in. o sytuacje, w której ZUS może wzruszyć swoją decyzję, jeśli dowiedział się, że pracownik dostarczył nieprawdziwe dane. Po zmianach decyzja nie będzie mogła być wzruszona, jeśli wina leży po stronie ZUS-u, który pomylił się przy podejmowaniu decyzji.

Co to jest emerytura pomostowa?

Emerytura pomostowa jest świadczeniem pieniężnym przysługującym osobom, które pracowały w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Chodzi zwłaszcza o prace mogące negatywnie i trwale wpływać na stan zdrowia pracowników:

  • w górnictwie,
  • w energetyce,
  • w hutnictwie i przemyśle metalowym,
  • w chemii,
  • w budownictwie i przemyśle materiałów budowlanych,
  • w leśnictwie, przemyśle drzewnym i papierniczym,
  • w przemyśle lekkim,
  • w transporcie i łączności,
  • w gospodarce komunalnej,
  • w rolnictwie i przemyśle rolno-spożywczym,
  • w przemyśle poligraficznym,
  • w służbie zdrowia i opiece społecznej,
  • w zespołach formujących szkło.

Do tego trzeba spełnić dodatkowe warunki, takie jak osiągnięcie wieku emerytalnego, posiadanie co najmniej 15-letniego okresu pracy w takich warunkach lub o szczególnym charakterze i odpowiednich okresów składkowych.

Aby mieć prawo do emerytury pomostowej w takich warunkach trzeba było pracować przed 1 stycznia 1999 r. Jest to wymóg, który został właśnie zniesiony. Nowelizacja ustawy uchyla wygasający charakter emerytur pomostowych.

Jak wynika z danych ZUS - w marcu 2023 r. emerytury pomostowe pobierało 39,9 tys. osób. To o 3,4 proc. więcej, niż rok wcześniej. 90 proc. osób pobierających świadczenie - są to mężczyźni. To oni znacznie częściej zatrudniani są przy pracach ciężkich.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu