Emilewicz: Gospodarka odpadami staje się jedną z ważniejszych gałęzi gospodarki

Maciej Badowski
Maciej Badowski
- Gospodarka odpadami staje się jedną z ważniejszych gałęzi gospodarki- mówiła wicepremier Emilewicz.
- Gospodarka odpadami staje się jedną z ważniejszych gałęzi gospodarki- mówiła wicepremier Emilewicz. AIP
Przed budynkami Ministerstwa Rozwoju i Giełdy Papierów Wartościowych pojawiły się recyklomaty, czyli automaty do zbierania zużytych opakowania. - Urządzenie automatycznie sortuje odpady, a system rejestruje wszystkie transakcje i nagradza użytkownika za segregację, przypisując do jego konta odpowiednią ilość punktów- zachwalała wicepremier Emilewicz.

- Gospodarka odpadami staje się jedną z ważniejszych gałęzi gospodarki- mówiła wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podczas konferencji prasowej przed budynkiem GPW gdzie ustawiono jedno z urządzeń.

- Recyklomat który staje przed siedzibą GPW, to element naszej strategicznej inicjatywy Platforma Odpadowa. W ramach naszego inkubatora, który zorganizował dla nas rzeszowski HugeTECH, testujemy możliwość podpięcia recyklomatu do naszego systemu obrotu surowcami wtórnymi. Oryginalnie nasza platforma obrotu surowcami wtórnymi będzie umarzać certyfikaty recyklingowe oraz będzie umożliwiała obrót wystandaryzowanymi surowcami wtórnymi. Po zapoznaniu się z ofertą firmy EcoTech stwierdziliśmy, że można rozbudować naszą platformę również o recyklomat i podłączyć taki komunalny, detaliczny strumień odpadów- tłumaczy w rozmowie z AIP Marek Dietl, Prezes GPW. - Po sprawdzeniu czy to działa podejmiemy ostateczna decyzję czy rozszerzyć naszą inicjatywę strategiczną również o recyklomaty- dodał.

- Posługujemy się punktami za segregację i za zebrane opakowania korzystając z aplikacji ecoportfel. My to nazywamy taką „ekologiczną walutą”, którą można wymieniać u partnerów handlowych, biznesowych na nagrody, zniżki rabaty. To definiuje każdy partner osobno- mówi Konrad Romek, Prezes Zarządu EcoTech System. - Robimy wszystko w kierunku, żeby to stało się powszechne. Mieszkańcy bardzo chcą takiego systemu- dodał.

Jak tłumaczył Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych, Polska na nieszczelności systemu segregacji u źródła traci grube miliardy złotych. - Każda inicjatywa, każdy projekt, który pozwoli nam na domknięcie tego systemu poprzez zachęty właśnie u źródła, tam gdzie zapadają te decyzje które kształtują możliwość budowania systemu segregacji odpadów są czymś co jest niezwykle cenne i jest wspierane przez państwo- mówił.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu