Epidemia koronawirusa to także wyzwanie dla firm. Rekrutacje przeprowadzane są zdalnie

Maciej Badowski
Maciej Badowski
- Część firm już od wielu lat stosuje tego typu proces rekrutacji- tłumaczy ekspert.
- Część firm już od wielu lat stosuje tego typu proces rekrutacji- tłumaczy ekspert. fot. 123RF
Epidemia koronawirusa w Polsce to także wyzwanie dla pracodawców jaki wszystkich osób poszukujących nowego zatrudnienia. Pod znakiem zapytania stanęły m.in. planowane rozmowy kwalifikacyjne czy kampanie rekrutacyjne. Jednak pracodawcy coraz sprawniej radzą sobie z sytuacją.

- Niezależnie od tego jak długo potrwa przerwa w tradycyjnych rekrutacjach, w tradycyjnych działaniach HR, to na pewno pracodawcy jak i druga strona, czyli kandydaci są zainteresowani tym, żeby tę dynamikę procesów rekrutacyjnych w Polsce utrzymać- tłumaczy w rozmowie z AIP Łukasz Marciniak, Grup Pracuj.

Do aranżacji spotkania online z kandydatem można wykorzystać wiele powszechnie dostępnych rozwiązań, z których wiele dostępnych jest także w wersjach darmowych. Należą do nich m.in. Skype, WhatsApp, Facebook Messenger, Google Hangouts, Viber Messenger oraz Microsoft Teams. Co równie ważne, wiele z tych aplikacji działa na smartfonach, więc rekruterzy nie muszą być uzależnieni od komputera czy laptopa.

O ile jednak atutem tego typu rozwiązań jest rozpoznawalność, łatwość wykorzystania czy niskie koszty, w dłuższej perspektywie mogą ujawniać swoje ograniczenia z punktu widzenia relacji z kandydatem. Warto brać to pod uwagę, przymierzając się do rozmowy online.

- Dotychczas kandydaci byli przyzwyczajeni do wyszukiwania i aplikowania na oferty pracy. Natomiast samo spotkanie z potencjalnymi pracodawcami odbywały się twarzą w twarz. Obecnie w związku z epidemią takiej możliwości nie mamy. Jednak z pomocą przychodzi nam technologia, która umożliwia nam rekrutacje zdalne, prowadzone przez firmy poprzez rozmowę telefoniczną lub poprzez połączenie wideo- mówi ekspert.

Jednak część firm już od wielu lat stosuje tego typu proces rekrutacji. Oczywiście te rekrutacje zdalne były charakterystyczne dla podmiotów które często rekrutowały kandydatów z innych krajów, gdzie ta odległość determinowała konieczność użycia tego rodzaju rekrutacji. W tej chwili sytuacja zmusza nas do tego, że praktycznie każdy proces rekrutacji musi być prowadzony w sposób zdalny.

- Na pewno testujemy to, uczymy się tego rozwiązania. Z pewnością to rozwiązanie nie zastąpi wszystkich procesów rekrutacyjnych. Jednocześnie uważam, że procent tych rekrutacji zdalnych, po wyjściu z tego „kryzysu” spowodowanego koronawirusem, wzrośnie. Polacy, jak również inne nacje nauczą się jak z tego korzystać, ponieważ w tym wszystkim pojawia się wartość dodana. Taka rekrutacja jest szybsza, sprawniejsza, pozwala zaoszczędzić czas związany z dojazdami, możemy takie spotkanie umówić dużo szybciej, bo często oczekiwanie na rekrutację fizyczną trwało dość długo, a teraz to wszystko może się odbywać szybciej i sprawniej- podsumowuje Marciniak.

Strefa Biznesu - Co z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie