20 maja tarnobrzeski Oddział Agencji Rozwoju Przemysłu ogłosił przetarg na wykonanie rozbiórek budynków obróbki cieplnej „Hartowni” i przybudówek do budynku głównego dawnej Fabryki Broni „Łucznik” w Radomiu.
Najpierw rozbiórki
Na początku lipca została podpisana umowa z wykonawcą - firmą Tree Capital, zaś 15 lipca br. firma przejęła teren budowy i rozpoczęła prace przygotowawcze. Zgodnie z harmonogramem zakończenie prac planowane jest do 30 września.Sporządzenie koncepcji projektowej związanej z rewitalizacją budynku dawnej Fabryki Broni w Radomiu to pierwszy etap realizacji ogólnopolskiego Programu Fabryka. Inwestycja w Radomiu wiąże się bezpośrednio z planem budowy przez Agencję Rozwoju Przemysłu nowoczesnych budynków biurowych, które powstają jako centra usług biznesowych w miastach średnich.
Przyszłe użytkowanie obiektu
- Rozbiórka jest realizowane na podstawie prawomocnego pozwolenia na rozbiórkę i są pierwszym etapem projektu rewitalizacji istniejącej Fabryki Broni. Projekt ten pokaże nam ostatecznie kierunki dalszych działań w zakresie sposobu użytkowania obiektu - dodaje Adam Kuśnierz, dyrektor tarnobrzeskiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu. Koniec inwestycji planowany jest na pierwszy kwartał 2022 roku.
W zrewitalizowanym budynku powstanie ponad 14 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowej i prawie cztery tysiące metrów kwadratowych powierzchni handlowo-usługowej oraz dwa dziedzińce użytkowe o powierzchni 1.800 metrów kwadratowych każdy. Po rewitalizacji budynku jego łączna powierzchnia wyniesie 29,4 tysiące metrów kwadratowych.
Nowe miejsca pracy
Agencja Rozwoju Przemysłu szacuje, że oddanie do użytku zrewitalizowanego obiektu pozwoli to na stworzenie nawet 2 tysięcy stanowisk pracy w firmach sektora nowoczesnych usług biznesowych. Dziś jeszcze nie wiemy jak dużo firm zagości w biurowcu, ale wśród nich będzie najpewniej Polska Grupa Zbrojeniowa, polski gigant w branży skupiający około 60 spółek z przeważającym udziałem skarbu państwa lub instytucji państwowych. Agencja Rozwoju Przemysłu podpisała już z Polską Grupą Zbrojeniową list intencyjny w sprawie wynajmu powierzchni biurowej w Fabryce Broni „Łucznik”.
Porozumienie zakłada między innymi przygotowanie przez Agencję powierzchni zgodnie z ustalonym planem oraz jej najem przez Polską Grupę Zbrojeniową. Obejmuje także wspólną deklarację spółek dotyczącą innych inwestycji biurowych lub biurowo-wystawienniczych na nieruchomości znajdującej się w rejonie ulic Warszawskiej/Witosa/Rataja w Radomiu. Agencja od dwóch lat zabiega o zakup od miasta działek w tym rejonie w celu wybudowania parku przemysłowego. Lokalizacją tą zainteresowana jest też Polska Grupa Zbrojeniowa, a porozumienie otwiera drogę do inwestycji.
Nowe funkcje fabryk
Inwestycja w Fabryce Broni w Radomiu nada budynkowi nową funkcję gospodarczą, odpowiadającą potrzebom sektora nowoczesnych usług biznesowych: parter zostanie przeznaczony na usługi, natomiast pozostała część ma być zagospodarowana na powierzchnie biurowe. Dzięki tej inwestycji przemysłowe serce Radomia stanie się jego biznesowym centrum. Rewitalizacja budynku Fabryki Broni „Łucznik” w Radomiu jest elementem realizowanego przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. Programu Fabryka. Celem tego programu jest gospodarcza aktywizacja miast małych i średnich, poprzez stworzenie warunków rozwoju dla firm z sektora nowoczesnych usług biznesowych oraz centrów usług wspólnych dla spółek Skarbu Państwa, przez udostępnianie im powierzchni biurowo-komercyjnych. Program został zainaugurowany w czerwcu 2018 roku w Radomiu. Do tej pory przystąpiły do niego jeszcze Elbląg, Zamość, Mielec i Stalowa Wola.
Rewitalizacja historycznego budynku to nie jedyna inwestycja prowadzona przez Agencję Rozwoju Przemysłu w Radomiu. Na Wośnikach buduje ona halę produkcyjną z zapleczem administracyjno-socjalnym o powierzchni około 10 tysięcy metrów kwadratowych dla potencjalnych inwestorów. Obiekt podzielony jest na trzy segmenty, by umożliwić niezależnym przedsiębiorcom prowadzenie działalności. Hala zaprojektowana jest jako jednokondygnacyjna z ponad dwustoma miejscami postojowymi. Jednocześnie, inwestor działający na terenie obszaru otrzymuje wsparcie w postaci ulgi w podatku dochodowym do 55 procent zainwestowanego kapitału. To najwyższa dopuszczalna prawem pomoc publiczna na terenie Unii Europejskiej.
MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
ZOBACZ TEŻ: FLESZ WAKACJE 2019 OK
