Złoty Portfel umożliwia inteligentne inwestowanie w fundusze ETF. To pierwszy i jedyny na rynku robodoradców produkt stworzony stricte z myślą o polskich inwestorach. Opiera się on na lokalnych instrumentach inwestycyjnych i pozbawiony jest ryzyka walutowego. Ma być zatem patriotycznie i mało ryzykownie.
Jak wyjaśnia Przemysław Barankiewicz, Country Manager Finax, o pojawieniu się Złotego Portfela w Polsce zdecydowały dwie podstawowe przesłanki: analitycy zauważyli, że choć przez ostatnie 25 lat kurs na parze euro/złoty jest stabilny, wszak obecne i pierwsze notowania niewiele różni, to jednak w tym czasie ulegał silnym wahaniom.
Druga przesłanka powstania Złotego Portfela to zjawisko Home Bias polegające na tym, że inwestorzy wolą jednak kupować to, co lokalne, czyli koszula bliższa ciału – mówi Przemysław Barankiewicz Finax
Zanim Finax zdecydował się wejść na polski rynek z nowym produktem, przeprowadził badania, które wykazały, że Polacy gotowi są na nieco niższe zyski z inwestycji, jeśli jednocześnie będą wiedzieć, że inwestując, jednocześnie pomagają polskiej gospodarce.
Firma sprawdziła też, że przeciętny portfel polskiego inwestora wart jest 9500 euro, w strukturze: 74 proc. akcji i 26 proc. obligacji (notowanych na giełdzie). Przeciętny horyzont inwestycyjny w Polsce to 18 lat.
Zdaniem Barankiewicza Polacy inwestują wciąż zbyt konserwatywnie. – To się musi zmienić – podkreśla menedżer. Spółka Finax chce zachęcić Polaków do większej różnorodności w inwestowaniu. Jednym z wabików mają być promocje dla inwestorów, tych małych i tych z grubszym portfelem. Korzyścią dla początkujących ma być automatyzm inwestowania i to już od pierwszych 50 zł. Oznacza on, że o większość operacji finansowych zadba sam system Finaxa. Bardziej wyrobionych inwestorów ma przyciągnąć atrakcyjny rabat. – Za przekazanie środków inwestycyjnych o wartości powyżej miliona złotych redukujemy opłatę za zarządzanie o połowę – mówi Mateusz Mucha, zarządzający Beta ETFO.
Finax przypisuje następujące cechy do Złotego Portfela:
- brak ryzyka walutowego
- ekspozycja na polskie akcje i obligacje
- zachowanie globalnego inwestowania poprzez główny indeks USA
- jedna przejrzysta opłata
- świadczenia dodatkowe
- automatyzm inwestowania od 50 zł inwestycji
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?