Firmy dalej chętnie zatrudniają na umowę o dzieło. ZUS podał dane z trzech lat. „Liczba zgłoszonych umów łącznie wyniosła nieco ponad 5 mln"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
PAP
PAP
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W okresie od 2021 do 2023 roku, do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zgłoszono ponad 5 milionów umów o dzieło za pomocą ponad 3,5 miliona formularzy RUD. Dane te świadczą o znaczącej aktywności na rynku pracy w zakresie umów cywilnoprawnych, a także o rosnącej roli elektronicznych kanałów zgłaszania takich umów.

Spis treści

Elektroniczne zgłaszanie umów

W ciągu ostatnich trzech lat, ZUS zebrał dane dotyczące umów o dzieło, co umożliwiło przeprowadzenie pierwszych analiz. – Trzyletni okres funkcjonowania rejestru umów o dzieło daje podstawy do przeprowadzenia pierwszych zbiorczych analiz porównawczych i wyznaczenia trendów dotyczących m.in. liczby złożonych formularzy RUD, zawieranych umów czy też liczby zgłaszających i wykonujących umowy o dzieło – podkreślił rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

W latach 2021–2023 największy odsetek umów o dzieło zawieranych z cudzoziemcami stanowili obywatele Ukrainy
W latach 2021–2023 przekazano do ZUS ponad 3,5 mln formularzy RUD, na których zgłoszono ponad 5 mln umów o dzieło – podał ZUS. Andrzej Banas/ Polska Press

Jak wskazano, w erze cyfryzacji, elektroniczne zgłaszanie umów o dzieło stało się standardem. ZUS odnotował, że większość zgłoszeń dokonywana jest za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych.

– W ciągu trzech lat niezmiennie najwięcej było zgłoszeń w formie elektronicznej za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Liczba zgłoszonych umów łącznie wyniosła nieco ponad 5 mln. W 2023 roku umów było mniej niż w 2021 roku o prawie 100 tys. – wyjaśnił rzecznik ZUS.

Wzrost liczby wykonawców umów o dzieło

Z danych ZUS wynika, że liczba osób wykonujących umowy o dzieło nieznacznie rosła w ciągu analizowanego okresu. W 2021 roku liczba unikalnych wykonawców wynosiła 335 tys., a w 2023 roku wzrosła do 344,6 tys. To ma świadczyć o rosnącym zainteresowaniu formą zatrudnienia, jaką jest umowa o dzieło, zwłaszcza w kontekście elastyczności, jaką oferuje ona wykonawcom i zleceniodawcom.

ZUS zwrócił także uwagę na rosnące zainteresowanie umowami o dzieło wśród cudzoziemców, szczególnie obywateli Ukrainy.

W latach 2021–2023 największy odsetek umów o dzieło zawieranych z cudzoziemcami stanowili obywatele Ukrainy. Ich liczba w roku 2022 w porównaniu do roku poprzedniego wzrosła prawie dwukrotnie, co jest związane z wybuchem konfliktu zbrojnego w Ukrainie – poinformował ZUS.

Ten wzrost jest bezpośrednio powiązany z sytuacją geopolityczną i pokazuje, jak zmieniające się okoliczności wpływają na rynek pracy w Polsce.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

źródło: PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu