Firmy mogą dostać do 5 mln zł dofinansowania, nabór do 10 grudnia

Agata Wodzień-Nowak
Opracowanie:
Wsparcie dla firm poszkodowanych w powodzi od 10 grudnia
Wsparcie dla firm poszkodowanych w powodzi od 10 grudnia Piotr Krzyżanowski/Polska Press Grupa
Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosił, że od 10 grudnia przedsiębiorcy dotknięci skutkami powodzi będą mogli ubiegać się o wsparcie finansowe do 5 mln zł. Wnioski będą przyjmowane przez partnerów finansujących współpracujących z BGK. Środki te mają pomóc w odbudowie i wznowieniu działalności firm, które ucierpiały w wyniku klęski żywiołowej.

Spis treści

Firmy poszkodowane w powodzi mogą wnioskować o wsparcie

BGK ogłosił, że od 10 grudnia przedsiębiorcy, którzy ucierpieli w wyniku powodzi, będą mogli składać wnioski o wsparcie finansowe. Wsparcie to będzie udzielane przez partnerów finansujących współpracujących z BGK, takich jak

  • Polska Fundacja Przedsiębiorczości,
  • Fundacja Rozwoju Śląska,
  • Fundusz Górnośląski,
  • Agencja Rozwoju Regionalnego w Bielsku-Białej.

Dokumentacja niezbędna do złożenia wniosku ma być dostępna na stronach internetowych tych instytucji już od 4 grudnia.

Wsparcie finansowe, które mogą uzyskać przedsiębiorcy, ma być preferencyjne i długoterminowe. Okres spłaty wynosi do 10 lat, z 12-miesięczną karencją w spłacie kapitału i odsetek. Co więcej, istnieje możliwość umorzenia do 90% zadłużenia, pod warunkiem dostępności u przedsiębiorcy limitu pomocy de minimis.

Na co firmy mogą wydać pomoc powodziową?

"Wysokość finansowania jest ustalana indywidualnie dla każdego przedsiębiorcy, ale nie może przekroczyć 5 mln zł" - zaznaczył bank. Środki przeznaczone na finansowanie pochodzą ze specjalnego Funduszu Wsparcia, który został utworzony pod koniec października przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej we współpracy z BGK.

Przedsiębiorcy mogą przeznaczyć uzyskane środki na różnorodne cele związane z odbudową i wznowieniem działalności. Mogą to być m.in.

  • odbudowa i remont obiektów oraz infrastruktury zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku powodzi,
  • naprawa lub zakup sprzętu, maszyn lub innych zasobów technicznych niezbędnych do wznowienia działalności.
  • inwestycje związane z przeniesieniem działalności firmy na tereny o mniejszym ryzyku powodziowym w obrębie tego samego województwa.

Środki finansowe mogą być również przeznaczone na "zatowarowanie", finansowanie bieżącej działalności przedsiębiorstwa, w tym wypłat wynagrodzeń, płatności dla dostawców, pokrycie kosztów operacyjnych oraz zobowiązań publiczno-prawnych. Wsparcie to ma na celu zapewnienie ciągłości działania przedsiębiorcy, co jest kluczowe dla firm, które zostały dotknięte skutkami powodzi.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu