Spis treści
Wsparcie zdrowia psychicznego w firmach MŚP
Z opublikowanego raportu Europejskiego Funduszu Leasingowego wynika, że 62% małych i średnich przedsiębiorstw deklaruje wsparcie dla dobrostanu psychicznego pracowników. Popularne formy pomocy to karnety na siłownie czy basen, które oferuje 38% firm, programy zdrowego żywienia dostępne w 18% przedsiębiorstw oraz spotkania integracyjne, które organizuje 13% z nich.
Jednakże, mniej popularne są bardziej bezpośrednie formy wsparcia psychologicznego, takie jak dodatkowe dni urlopowe czy dostęp do terapeutów i psychologów. Tylko 4% organizacji oferuje dodatkowe dni wolne, a zaledwie 2% zapewnia dostęp do specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego.
Brak wsparcia w mikrofirmach
Raport wskazuje, że aż 38% firm nie proponuje żadnych możliwości wsparcia zdrowia psychicznego i walki ze stresem. Szczególnie dotyczy to mikrofirm, gdzie aż 85% z nich nie wspiera pracowników w tym obszarze.
Sytuacja nieco poprawia się w małych podmiotach zatrudniających od 10 do 49 osób, gdzie 48% z nich nie przewiduje żadnych form wsparcia załogi w obszarze zdrowia psychicznego. W średnich przedsiębiorstwach, zatrudniających od 50 do 249 osób, na brak takich działań wskazuje jedynie 4%.
Blue monday i problemy psychiczne
Trzeci poniedziałek stycznia, znany jako Blue Monday, uznawany jest za najbardziej depresyjny dzień w roku. W 2023 roku, według danych ZUS, lekarze w Polsce wystawili ponad 1,4 miliona zaświadczeń lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. Pacjenci spędzili na takich zwolnieniach łącznie 26 milionów dni.
Te statystyki podkreślają, jak istotne jest wsparcie zdrowia psychicznego w miejscu pracy, zwłaszcza w kontekście rosnącej liczby przypadków zaburzeń psychicznych. Firmy, które inwestują w dobrostan psychiczny swoich pracowników, mogą nie tylko poprawić ich samopoczucie, ale także zwiększyć produktywność i zaangażowanie.
Co można zrobić dla pracowników i firmy?
Raport Europejskiego Funduszu Leasingowego pokazuje wyraźną potrzebę zwiększenia wsparcia zdrowia psychicznego w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Choć wiele firm proponuje już pracownikom różnego typu benefity – od karnetów na siłownię po programy zdrowego żywienia – to kompleksowe wsparcie psychologiczne jest wciąż rzadkością.
Jeżeli organizacje chcą zadbać o dobrostan swojego zespołu, mogą rozważyć wprowadzenie następujących rozwiązań:
Dostęp do specjalistów: Finansowanie konsultacji z psychologiem czy psychoterapeutą, a także uruchomienie infolinii wsparcia.
Warsztaty i szkolenia: Regularne sesje uczące technik radzenia sobie ze stresem, organizacja webinarów z dziedziny zdrowia psychicznego.
Dodatkowe dni wolne: Tzw. „mental health days” pozwalają pracownikom na regenerację i zmniejszenie poziomu wypalenia.
Kultura otwartości: Wdrożenie polityki, w której pracownicy mają przyjazną przestrzeń do mówienia o trudnościach i otrzymywania wsparcia.
Inwestycja w zdrowie psychiczne przekłada się na wyższą motywację, mniejszą rotację oraz lepszą efektywność całego zespołu. Z perspektywy firmy oznacza to nie tylko wsparcie pojedynczych osób, ale również wzrost konkurencyjności i długofalowe korzyści dla całej organizacji.
