„Fit for 55”. Minister Anna Moskwa: Polska nie poprze w Radzie UE żadnego z aktów prawnych, które zostały we wtorek przyjęte przez PE

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Fakt, że za kluczowymi rozporządzeniami z pakietu „Fit for 55” głosowali europosłowie polskiej opozycji – PO, PSL, Lewicy oraz Polski 2050, pokazuje, że polscy obywatele nie mogą na nich liczyć. Za ich decyzje zapłacimy wszyscy, choć najbardziej uderzy to niestety w najbiedniejszych mieszkańców Polski.
Fakt, że za kluczowymi rozporządzeniami z pakietu „Fit for 55” głosowali europosłowie polskiej opozycji – PO, PSL, Lewicy oraz Polski 2050, pokazuje, że polscy obywatele nie mogą na nich liczyć. Za ich decyzje zapłacimy wszyscy, choć najbardziej uderzy to niestety w najbiedniejszych mieszkańców Polski. Adam Jankowski/Polska Press
Polska nie poprze w Radzie UE żadnego z aktów prawnych, które zostały we wtorek przyjęte przez Parlament Europejski - zapowiada w rozmowie z portalem i.pl minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, odnosząc się do przyjętych przez europarlament w pierwszym czytaniu kluczowych dyrektyw i rozporządzeń z pakietu „Fit for 55”.

Parlament Europejski przyjął we wtorek w pierwszym czytaniu kluczowe dyrektywy i rozporządzenia z pakietu „Fit for 55”. Gdyby weszły one w życie, co oznaczałyby dla Polaków i innych obywateli Unii Europejskiej?

Przyjęte wczoraj przez Parlament Europejski akty prawne odnoszą się do kilku aspektów polityki klimatycznej i są zróżnicowane pod kątem ich oddziaływania. Dotyczą one różnych obszarów, takich jak: energetyka, przemysł, lotnictwo. Nowym, kluczowym elementem, który budzi nasz zdecydowany sprzeciw, jest włączenie do systemu EU ETS budynków i transportu drogowego. Paliwa używane w tych sektorach będą obłożone dodatkową opłatą – oznacza to, że im więcej emisji z danego paliwa, tym opłata będzie wyższa. Będzie się to przekładało na wzrost kosztów ogrzewania i korzystania z transportu, zarówno w Polsce, jak i w innych państwach UE.

Nowe przepisy przewidują również dodatkowe środki finansowe na obniżanie emisji w tych obszarach i wprowadzanie rozwiązań ograniczających negatywne konsekwencje dla społeczeństwa. Polska jest głównym beneficjentem nowych środków. To był ważny sprawdzian dla polskich europarlamentarzystów. Fakt, że za kluczowymi rozporządzeniami z pakietu „Fit for 55” głosowali europosłowie polskiej opozycji – PO, PSL, Lewicy oraz Polski 2050, pokazuje, że polscy obywatele nie mogą na nich liczyć. Za ich decyzje zapłacimy wszyscy, choć najbardziej uderzy to niestety w najbiedniejszych mieszkańców Polski.

Teksty przepisów musi teraz zatwierdzić Rada UE, czyli państwa członkowskie. Czy Polska ma jakieś pole manewru, aby nie przyjąć tych przepisów?

Polska nie poprze w Radzie UE żadnego z aktów prawnych, które zostały we wtorek przyjęte przez Parlament Europejski. W naszej ocenie, ze względu na wagę wprowadzanych rozwiązań, powinny być one głosowane jednomyślnie, to niestety będą one przyjmowane w głosowaniu większością kwalifikowaną. Należy się więc spodziewać, że zdecydowana większość państw poprze proponowane rozwiązania i zostaną one w najbliższym czasie przyjęte.

od 16 lat

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: „Fit for 55”. Minister Anna Moskwa: Polska nie poprze w Radzie UE żadnego z aktów prawnych, które zostały we wtorek przyjęte przez PE - Portal i.pl

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu