- Przygotowujemy się do testów i prób odbiorowych - mówi Iwona Dominiak, rzeczniczka prasowa Gaz-System.
Trwa jeszcze budowa lądowych odcinków
Gaz-System stopniowo odbiera kolejne etapy części liniowych, kończy prace budowlane na obiektach naziemnych typu ZZU (zespoły zaporowo upustowe). Budowane są trzy tłocznie. Gotowe są sprężarki, więc serca tłoczni są już zamontowane. Do wykonania pozostały instalacje towarzyszące, podłączenia, testy oraz prace porządkowe na terenie tych obiektów.
- Gazociąg zgodnie z planem ma ruszyć 1 października tego roku i ten termin podtrzymujemy - podkreśla Iwona Dominiak, rzeczniczka prasowa Gaz-System. - Również po stronie duńskiego Energinetu prace również są realizowane według harmonogramu.
Dodaje też, że Duńska Agencja Ochrony Środowiska (DEPA) wydała nowe pozwolenie środowiskowe dla budowy gazociągu Baltic Pipe na wstrzymanych w zeszłym roku lądowych odcinkach trasy. Dzięki temu Energinet, duński partner Gaz-System w projekcie, może wznowić budowę inwestycji we wschodniej części Półwyspu Jutlandzkiego oraz w zachodniej części wyspy Fionii.
Prace na 40-kilometrowym rurociągu we wschodniej Jutlandii oraz 38-kilometrowej trasy w zachodniej Fionii rozpoczną się niezwłocznie. Nowe pozwolenie środowiskowe zawiera kilka dodatkowych wymagań w celu ochrony dzikiej przyrody w trakcie budowy i po jej zakończeniu.
Kiedy do Polski zostanie dostarczony pierwszy gaz?
Zgodnie z deklaracjami Energinet utrzymany zostaje pierwotny termin uruchomienia gazociągu Baltic Pipe. Początkowa przepustowość Baltic Pipe od 1 października 2022 r. będzie wynosić ok. 2-3 mld m3 w ujęciu rocznym, natomiast pełna przepustowość w ilości 10 mld m3 rocznie zostanie osiągnięta od początku 2023 r.
- Budowa gazociągu Baltic Pipe w Polsce przebiega zgodnie z zaplanowanym harmonogramem, tak aby 1 października 2022 r. popłynął do Polski pierwszy gaz z Szelfu Norweskiego - twierdzi Iwona Dominiak.
Gazociąg Baltic Pipe to projekt, który ma na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. Inwestycja ta umożliwi transport gazu z Norwegii na rynki duński i polski, a także do użytkowników końcowych w sąsiednich krajach. Równocześnie Baltic Pipe pozwoli na przesył gazu z Polski do Danii.
Projekt realizowany jest przez polskiego operatora gazociągów przesyłowych Gaz-System oraz operatora duńskiego systemu przesyłowego gazu Energinet.
Budowa tunelu pod Świną niedługo będzie zakończona? "Jak drą...
