Gdzie złożyć wniosek o paszport i ile kosztuje jego wyrobienie? Na nowy dokument trzeba poczekać. Oto formalności do przebrnięcia (wideo)

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Zanim zdecydujemy się na zakup wyjazdu zagranicznego, sprawdźmy, jakie dokumenty będą nam potrzebne do jego realizacji i czy na pewno są ważne w zakresie ustanowionym przez władze danego kraju. Decydując się na wyjazd poza Unię Europejską – musisz mieć paszport, wyjątek stanowi Turcja. Co więcej, są kraje, które wymagają minimalnego okresu jego ważności. W tekście prezentujemy krok po kroku, jak uzyskać paszport i na co zwrócić uwagę przy składaniu wniosku.

Spis treści

Planujesz podróż? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przygotować

– W okresie wiosenno-letnim często podróżujemy do krajów strefy Schengen, a to oznacza, że posługujemy się zazwyczaj dowodem osobistym. Kiedy przyjdzie nam ochota wyjechać w inne miejsce, niestety czasami zapominamy, że musimy posiadać paszport – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Marzena German, Wakacje.pl.

Co więcej, są kraje, które wymagają minimalnego okresu jego ważności – np. 6 miesięcy od daty powrotu z wyjazdu. To również bardzo ważne, by liczyć czas właśnie od terminu przyjazdu do Polski, a nie wyjazdu z naszego kraju. Te kilka dni naprawdę może zrobić różnicę.

Inna kwestia, o której nie pamiętają szczególnie świeżo upieczeni rodzice, to konieczność posiadania dokumentu tożsamości dla dziecka, nawet jeśli mówimy o kilkumiesięcznym niemowlaku. Koniecznie trzeba też podać przy rezerwacji nazwisko zgodne z tym, które widnieje w dokumencie tożsamości – jeśli ktoś ma podwójne, ale na co dzień posługuje się jednym członem, musi zadbać, by na bilecie lotniczym i rezerwacji hotelowej oraz polisie ubezpieczeniowej widniało to oficjalne.

– Tu przestrzegamy szczególnie młode mężatki – jeśli nie zdążyły zmienić dowodu osobistego lub paszportu przed podróżą, muszą podać przy zamówieniu takie nazwisko, jakie widnieje w dokumencie tożsamości – podkreśla ekspertka.

– W zeszłym roku Turcja zniosła obowiązek paszportowy dla Polaków, co oznacza, że choć kraj nie jest w strefie Schengen, możemy tam podróżować na podstawie dowodu osobistego – ale uwaga, musi on być ważny co najmniej przez pół roku od daty powrotu z wyjazdu, podobnie jak paszport, który nadal jest oczywiście ważnym dokumentem upoważniającym do wjazdu do Turcji – podaje.

W galerii prezentujemy najważniejsze wątki dotyczące wyrabiania paszportu:

Kto składa wniosek o paszport? Te wymagania muszą zostać spełnione

Ubiegać się o paszport może każdy polski obywatel, który ukończył 18 lat i posiada pełną zdolność do wykonywania czynności prawnych. Z kolei w przypadku osób niepełnoletnich lub ubezwłasnowolnionych mogą zrobić to rodzice lub opiekunowie.

Wniosek o wydanie paszportu składa osoba, która chce otrzymać paszport. w przypadku, jeżeli staramy się o paszport dla osoby, która nie ma zdolności do czynności prawnych lub ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych – może zrobić to opiekun prawny lub kurator.

Wniosek należy złożyć osobiście. Jest to konieczne, ponieważ urzędnik musi pobrać odciski palców.

W razie pilnej sytuacji życiowej - np. paszport jest konieczny, by wyjechać na pogrzeb kogoś bliskiego lub z powodów zdrowotnych - można ubiegać się o paszport tymczasowy. Zostanie wydany szybciej, ale będzie ważny tylko przez rok.

Jakie dokumenty trzeba przygotować do złożenia wniosku paszportowego?

Składając wniosek paszportowy, musisz przygotować także:

 • jedno aktualne, kolorowe zdjęcie. Jak zastrzeżono na stronach rządowych, musi być ono wykonane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku. Zdjęcie może zostać wykonane przez fotografa lub samodzielnie.
 • dowód opłaty za paszport,
 • jeśli przysługuje ci prawo do zniżki lub zwolnienia z opłaty – dokument, który to potwierdzi,
 • ważny paszport, którego obecnie używasz; jeśli nie masz ważnego paszportu – weź ze sobą ważny dowód osobisty,
 • jeśli twoje nazwisko zostało zmienione po ślubie za granicą – skrócony lub zupełny odpis polskiego aktu małżeństwa.

Jednocześnie dodano, że w przypadku, kiedy urzędnik będzie miał wątpliwości, w uzasadnionych prawnie sytuacjach (np. w razie wątpliwości co do obywatelstwa, tożsamości, sprzecznych danych) może wymagać dodatkowej dokumentacji, np.:

 • odpisu polskiego aktu stanu cywilnego,
 • potwierdzenia obywatelstwa polskiego

Gdzie złożyć wniosek o nowy paszport?

Wniosek o wydanie paszportu można złożyć w wybranym punkcie paszportowym w Polsce. Informacje o adresach punktów znajdują się na stronach internetowych urzędów wojewódzkich.

Nowa usługa paszportowa dla dziecka do 12 lat

Na portalu gov.pl można składać wniosek o dokument paszportowy dla dziecka do lat 12. Aby skorzystać z nowej usługi paszportowej matka, ojciec lub ustanowiony przez sąd opiekun prawny lub kurator dziecka, które nie ukończyło 12. roku życia i potrzebuje paszportu lub paszportu tymczasowego, musi posiadać podpis elektroniczny – kwalifikowany, osobisty lub podpis zaufany.

Usługa umożliwia złożenie wniosku o dokument paszportowy dla dzieci do 12. roku życia bez potrzeby umawiania wizyty w konsulacie. Jednak odbiór dokumentu dla dziecka w wieku 5-12 lat będzie wymagał osobistej wizyty dziecka z jednym rodzicem, opiekunem prawnym lub kuratorem w konsulacie (bez umawiania).

Ile kosztuje wyrobienie paszportu? Komu przysługuje zniżka? Kto otrzyma dokument bezpłatnie?

Urzędowa opłata za wydanie paszportu wynosi aktualnie 140 zł. Jednak zgodnie z polskim przepisami można ubiegać się o ulgę lub całkowite zwolnienie z opłat. Kto ma do tego prawo?

50 proc. ulgi (opłata w wysokości 70 zł) przyznawane jest:

 • uczniom i studentom,
 • emerytom i rencistom,
 • osobom niepełnosprawnym,
 • osobom będącym na utrzymaniu małżonka rencisty, emeryta lub osoby niepełnosprawnej,
 • osobom przebywającym, w domach opieki społecznej lub zakładach opiekuńczych,
 • kombatantom i ofiarom represji wojennych i okresu powojennego,
 • osobom otrzymującym zasiłek stały z pomocy społecznej,
 • rodzicom lub małżonkom rodziców w rodzinie wielodzietnej posiadającym ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny.

Ulga w wysokości 75 proc. (35 zł za wydanie paszportu) przysługuje:

 • osobom, które mają mniej niż 26 lat, uczą się, studiują i są dziećmi z rodziny wielodzietnej (posiadającym ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny),
 • dzieciom z niepełnosprawnością z rodziny wielodzietnej posiadającym ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny.

Jednocześnie eksperci rankomat.pl podpowiadają, że na ulgę mogą liczyć także te osoby, które muszą wnioskować o nowy paszport przed upływem jego ważności w takich sytuacjach, jak:

 • zmiana wyglądu (rzeczywisty wygląd odbiega od tego, jaki jest na zdjęciu w aktualnym dokumencie),
 • zmiana danych, np. nazwiska po ślubie, rozwodzie,
 • w paszporcie nie ma już miejsca na kolejne wizy lub stemple potwierdzające przekroczenie granicy.

Ulga zostanie naliczona przez urzędnika. To, ile będzie wynosić, zależy od powodu wymiany paszportu. Zniżka tego typu łączy się również z pozostałymi ulgami urzędowymi.

Za wydanie paszportu nie muszą płacić:

 • osoby, które ukończyły 70 lat,
 • przebywający w domach pomocy społecznej lub zakładach opiekuńczych, wyjeżdżający za granicę w celu długotrwałego leczenia lub operacji,
 • otrzymujący stały zasiłek z pomocy społecznej, wyjeżdżający za granicę w celu długotrwałego leczenia lub operacji,
 • osoby, których paszport ma wadę techniczną,
 • żołnierze wyznaczeni do pełnienia służby poza granicami państwa (nie dotyczy to żołnierzy zawodowych).

Ile trwa wyrobienie paszportu. Gdzie można odebrać nowy dokument?

Nowy paszport będzie gotowy do odbioru około miesiąca od złożenia wniosku. – Podczas składania wniosku urzędnik poda ci przewidywany termin odbioru paszportu – czytamy na stronach rządowych. Jednak w „szczególnych sytuacjach termin może się wydłużyć”.

Często zdarza się, że paszport jest do odbioru wcześniej. Można to sprawdzić samodzielnie. Mamy dwie możliwości:

 1. wejdź na stronę Ministerstwa Cyfryzacji i w zakładce: „Sprawdź, czy dokument paszportowy jest gotowy” i wpisz numer sprawy (znajduje się na potwierdzeniu złożenia wniosku),
 2. zadzwoń do urzędu wojewódzkiego i podaj numer sprawy.

Dokument odbierzesz osobiście w punkcie paszportowym, w którym składałeś wniosek. Do odbioru potrzebne będą:

 • ważny dokument tożsamości,
 • aktualny dokument paszportowy – jeśli masz,
 • poprzedni paszport – jeśli masz, zostanie on anulowany.

Jak przypomniano, przy odbiorze paszportu możesz sprawdzić, czy twoje dane osobowe i biometryczne są poprawne.

Jak długo ważny jest paszport?

Paszport wydawany jest na 10 lat. W dokumencie znajduje się termin upływu jego ważności.

Zanim zdecydujemy się na zakup wyjazdu, sprawdźmy, jakie dokumenty będą nam potrzebne do jego realizacji i czy na pewno są ważne w zakresie ustanowionym przez władze kraju, do którego się wybieramy.

Gdzie złożyć wniosek o paszport i ile kosztuje jego wyrobien...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

C
Czy podrożało ?
Chyba 5000 $ ?
T
TYLKOPIS!
Ważny temat bo w przepadku wygranych wyborów totalnej opozyci trzeba będzie wiać z tego Kraju i ludzią się paszport przy da.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu