Gdzie zrobić zakupy w Wielką Sobotę. Sieci handlowe kończą pracę wcześniej

Oliwia Marciszewska
Opracowanie:
Wielka Sobota to dzień, w którym handel podlega szczególnym ograniczeniom. Zdecydowana większość sklepów spożywczych zakończy pracę wcześniej niż zwykle – już o godzinie 13.00.
Wielka Sobota to dzień, w którym handel podlega szczególnym ograniczeniom. Zdecydowana większość sklepów spożywczych zakończy pracę wcześniej niż zwykle – już o godzinie 13.00. Jakub Steinborn
Wielka Sobota to dzień, w którym handel podlega szczególnym ograniczeniom. Zdecydowana większość sklepów spożywczych zakończy pracę wcześniej niż zwykle – już o godzinie 13.00. Dotyczy to również urzędów pocztowych.

Spis treści

Zgodnie z obowiązującą ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w Wielką Sobotę placówki mogą działać maksymalnie do godziny 14. Jednak większość sieci handlowych decyduje się na zamknięcie godzinę wcześniej.

Do godziny 13.00 będą otwarte sklepy sieci Auchan, Carrefour, Kaufland, Lidl i Netto. Nieco dłużej, bo do 13.30, zakupy będzie można zrobić w placówkach Biedronki i Aldi.

Żabka może być otwarta dłużej

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku sklepów franczyzowych, takich jak Żabka. O godzinach ich pracy decydują właściciele – mogą korzystać z ustawowego wyjątku przewidzianego dla przedsiębiorców, którzy sami prowadzą sprzedaż na własny rachunek.

Urzędy pocztowe również z ograniczeniami

Także urzędy pocztowe będą pracować w sobotę do godz. 13.00. Wyjątek mogą stanowić placówki zlokalizowane w obiektach zależnych – tam godziny otwarcia mogą być ustalane indywidualnie. W świąteczną niedzielę i poniedziałek wielkanocny wszystkie placówki pocztowe będą zamknięte.

Kto może handlować mimo zakazu?

Ustawa przewiduje 32 wyjątki od zakazu handlu w niedziele i święta. Dotyczą one m.in. działalności pocztowej, pod warunkiem że przynajmniej 40 proc. przychodów danej placówki pochodzi właśnie z tej działalności.

Zakaz nie obowiązuje również w przypadku cukierni, lodziarni, stacji benzynowych, kwiaciarni, sklepów z prasą oraz kawiarni.

Surowe kary za złamanie przepisów

Za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących zakazu handlu grożą surowe sankcje. Kary finansowe mogą wynieść od 1000 zł do nawet 100 tys. zł. W przypadku uporczywego łamania przepisów sąd może również orzec karę ograniczenia wolności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu