Firma DSR wraz serwisem analitycznym PRODUKCJA.EXPERT, poświęconym problematyce polskiej produkcji oraz Wydziałem Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej, stworzyły Giełdowy Indeks Produkcji. Obejmuje on największe polskie spółki wytwórcze notowane na Głównym Rynku GPW.
Uczestnikami indeksu GIP jest 60 spółek notowanych na Rynku Podstawowym GPW spełniających kryteria bazowe mające na celu identyfikację polskich spółek produkcyjnych dostępnych w ofercie publicznej. Wartość indeksu jest publikowana raz w tygodniu w piątek po zamknięciu sesji (18:00). Korekty okresowe indeksu GIP dokonywane są po sesji w ostatni piątek czerwca, września i grudnia. Rewizja roczna następuje w ostatnim tygodniu marca. Pakiety spółek, których udziały przewyższają 10% są zmniejszane do tego poziomu. Giełdowy Indeks Produkcji jest indeksem typu cenowego, więc przy jego kalkulacji nie uwzględnia się dochodów z tytułu dywidend.
- Obecnie stosunkowo łatwo uzyskać informacje na temat dynamiki PKB (GUS, Eurostat, MFW, etc.), nawet nastroje pracowników firm produkcyjnych są już bardzo dokładnie badane (PMI). Jednak w naszym odczuciu brakuje rzetelnej informacji na temat wartości sektora produkcji w Polsce – mówi Maciej Zaręba z DSR, pomysłodawca indeksu. - Wskaźnik PKB również niekoniecznie musi informować o dynamice wzrostu gospodarczego, natomiast wiarygodność wartości księgowej w dużym stopniu zależy od umiejętności działu finansowego każdej firmy. Co prawda w ostatnich latach zaufanie do wyceny rynkowej została znacznie nadszarpnięta, jednak w dalszym ciągu przy odpowiedniej interpretacji jest to jeden z najlepszych estymatorów wartości przedsiębiorstw, a co za tym idzie całych branż.
GIP 60 raz na tydzień
Wskaźnik produkcji GIP będzie publikowany raz w tygodniu za pośrednictwem serwisu PRODUKCJA.EXPERT. Giełdowy Indeks Produkcji jest indeksem typu cenowego podobnie jak na przykład indeks WIG20 i na początku będzie publikowany raz na tydzień z komentarzem eksperta. Za dzień bazowy (pierwszy dzień publikacji, w którym indeks przyjął wartość 1000) został uznany dzień 1 stycznia 2016 roku.
- Rok 2016 można uznać za początek realizacji Planu Morawieckiego, co pozwoli z biegiem lat zweryfikować skalę wzrostu wartości sektora przemysłowego w Polsce. Liczymy na to, że GIP i powiązane z nim analizy staną się przydatnym źródłem informacji dla pracowników spółek produkcyjnych, inwestorów planujących inwestycje w branży produkcyjnej, ale również dla każdego kto jest zainteresowany kondycją polskiego przemysłu” – przekonuje Maciej Zaręba z DSR.
Czytaj też:
Migreny i bóle głowy? Jest sposób lepszy niż trucie wątroby tabletkami
Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?