Grupa Azoty zabiega o dostawy gazu z USA. Będzie taniej?

Agata Wodzień-Nowak
Opracowanie:
Zakłady Chemiczne - Grupa Azoty Zakłady Chemiczne "Police" S.A. w Policach
Zakłady Chemiczne - Grupa Azoty Zakłady Chemiczne "Police" S.A. w Policach PAP/Marcin Bielecki
Producent nawozów podpisał list intencyjny z American Gas Partners w sprawie potencjalnej współpracy w zakresie dostaw gazu z USA. Strony chcą rozpocząć negocjacje dotyczące warunków umowy na dostawy gazu. Dostawy te, w przypadku osiągnięcia porozumienia, miałyby być realizowane za pośrednictwem platformy do kontraktowania i zakupu gazu, do której docelowo ma przystąpić ograniczona liczba odbiorców gazu z Europy oraz określonych producentów gazu z USA.

Spis treści

Grupa Azoty zaczęła starania o dostawy gazu z USA

- Gaz dla Grupy Azoty to jeden z podstawowych czynników determinujących konkurencyjność, dlatego szczegółowo analizujemy możliwości, jakie pojawiają się na rynku w zakresie dywersyfikacji dostaw tego surowca. Rozmawiamy z Partnerami, którzy mogą nam dostarczyć atrakcyjny cenowo produkt, w oparciu o stabilną infrastrukturę i perspektywiczny model biznesowy – komentuje Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A. Hubert Kamola.

Amerykańska firma American Gas Partners przygotowuje projekt inwestycyjny budowy infrastruktury do przeładunku skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Stanach Zjednoczonych. Realizacja tego projektu ma na celu znaczne zwiększenie możliwości eksportu amerykańskiego LNG do Europy, w tym do Polski.

Wraz z naszym nowym partnerem, Grupą Azoty, jesteśmy podekscytowani potencjalną współpracą. Transparentna Platforma dla odbiorców gazu, w której istotną rolę odgrywają niezależni producenci gazu w USA, może przynieść wymierne korzyści Grupie Azoty w formie dostaw cenowo konkurencyjnego gazu ze stabilnego regionu świata. Wierzę, że w obecnej sytuacji geopolitycznej nasza współpraca przełoży się także na wymierne korzyści dla Polski – powiedział Prezes American Gas Partners Inc., Pierce Kirby.

Co taka współpraca może oznaczać dla Polski?

Gaz stanowi jeden z głównych surowców decydujących o kosztach produkcji nawozów. Te z kolei przekładają się na koszty produkcji rolnej. Dlatego znalezienie nowego dostawcy gazu może zapewnić:

  • Większe bezpieczeństwo energetyczne. Zwiększenie dostaw LNG z USA to dywersyfikacja źródeł gazu, co zmniejsza zależność Polski od jednego dostawcy i wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne kraju.

  • Potencjalnie niższe ceny gazu. Większa konkurencja na rynku gazu, wynikająca z większej dostępności LNG z USA, może wpłynąć na obniżenie cen gazu w Europie, w tym w Polsce.

  • Współpracę gospodarczą. Realizacja projektu to szansa na zacieśnienie współpracy gospodarczej między Polską a Stanami Zjednoczonymi w sektorze energetycznym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu