Spis treści
Elektryfikacja jako klucz do ograniczenia emisji
Elektryfikacja sektorów takich jak transport, przemysł i ciepłownictwo jest wskazywana jako najtańsza metoda ograniczenia emisji CO2. Obecnie podatki i opłaty na energię elektryczną są średnio trzykrotnie wyższe niż w przypadku paliw kopalnych. Obniżenie ich do minimalnego poziomu unijnego mogłoby odblokować pełen potencjał elektryfikacji, czyniąc ją bardziej konkurencyjną i przystępną cenowo dla odbiorców końcowych.
Zgodnie z raportem, dzięki elektryfikacji i poprawie efektywności energetycznej, wydatki na energię dla gospodarstw domowych w Unii Europejskiej mogą spaść o blisko 40 proc. – z prawie 780 mld euro w 2023 r. do 434 mld euro w 2050 r. Jednocześnie prognozy wskazują, że elektryfikacja ciepłownictwa i transportu zwiększy zapotrzebowanie na energię elektryczną w Unii Europejskiej o 30 proc. do 2035 r. W Polsce, według analityków CAKE/KOBiZE, krajowe zapotrzebowanie na energię elektryczną może wzrosnąć z 173 TWh w 2023 r. do nawet 445 TWh w 2050 r.
Rozwój OZE i Inwestycje w Sieci
Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną, niezbędna jest rozbudowa i modernizacja sieci przesyłowych i dystrybucyjnych. Kluczowe jest ich dostosowanie do rozwoju odnawialnych źródeł energii. Raport wskazuje, że skuteczna cyfryzacja i zwiększanie elastyczności systemu elektroenergetycznego mogą pozwolić uniknąć budowy około 240 GW rezerwowej mocy wytwórczej, co przyniesie oszczędności rzędu nawet 8 mld euro rocznie.
– Polska, podobnie jak inne kraje UE, musi dostosować swoją infrastrukturę sieciową do konieczności efektywnego zarządzania rosnącą produkcją energii z OZE oraz do zapotrzebowania na coraz większy wolumen mocy. Obecnie sieci nie nadążają za tym wzrostem, co prowadzi do sytuacji, w których nadmiar energii nie może być efektywnie wykorzystany przez konsumentów. Dlatego modernizacja sieci i wdrożenie inteligentnych systemów pomiarowych w ramach złożonego programu AMI są kluczowe dla Grupy E.ON w Polsce – skomentował Andrzej Modzelewski, prezes E.ON Polska.
Stoen Operator, należący do Grupy E.ON w Polsce, wraz z innymi krajowymi dystrybutorami energii, planuje zainwestować do 2030 roku aż 130 mld zł w rozwój infrastruktury sieciowej. Unijne inwestycje w tym obszarze mają wynosić około 80 mld euro rocznie, co jest ponad dwukrotnie więcej niż w latach 2015–2019.
Integracja z rynkiem UE. Szansa na stabilność i oszczędności
Od czasu wybuchu wojny w Ukrainie, debata na temat kosztów energii oraz stabilności dostaw stała się jeszcze bardziej intensywna. Integracja europejskiego systemu energetycznego może przynieść znaczne oszczędności finansowe i operacyjne, jednocześnie zwiększając bezpieczeństwo energetyczne oraz konkurencyjność gospodarki. Import tańszej energii z krajów UE już teraz wpływa na stabilizację cen hurtowych.
Dalsza integracja z unijnym rynkiem energii może być dla Polski bardzo korzystna, m.in. dzięki lepszej synchronizacji systemów przesyłowych oraz rozwojowi transgranicznych połączeń energetycznych. Przykładem jest projekt UNITED HEAT, łączący Zgorzelec z miastem Görlitz, w ramach którego powstanie nowoczesny, neutralny klimatycznie system ciepłowniczy.
Społeczna akceptacja transformacji energetycznej
Raport E.ON podkreśla, że transformacja energetyczna musi być społecznie akceptowalna, co oznacza, że koszty przejścia na czystą energię nie mogą być zbyt wysokie. W przeciwnym razie spotka się to z brakiem zaufania i oporem społeczeństwa wobec zmian.
– Aby transformacja energetyczna była skuteczna, musi być też sprawiedliwa. Kluczowe są przemyślane rozwiązania osłonowe, które powinny być kierowane do tych odbiorców, dla których wzrost cen energii może być najbardziej odczuwalny. Wśród klientów biznesowych warto zadbać m.in. o przemysł energochłonny czy MŚP – podkreślił Andrzej Modzelewski.
W Polsce wysokie ceny energii stanowią wyzwanie dla branży produkcyjnej. Większość firm z sektora MŚP nie planuje inwestycji w najbliższym czasie, ale jeśli OZE przyczyniłyby się do oszczędności energii, 44 proc. przedsiębiorców deklaruje gotowość do inwestycji w tego rodzaju rozwiązania.
Raport „The Energy Playbook” pokazuje, że dobrze zaplanowana transformacja energetyczna może być tańsza i bardziej efektywna. Elektryfikacja, rozbudowa i modernizacja sieci oraz elastyczność systemu to kluczowe elementy bezemisyjnej gospodarki. Działania te mogą obniżyć łączne koszty transformacji nawet o 1,5 biliona euro do 2050 roku. Polska ma szansę wykorzystać te zmiany do poprawy bezpieczeństwa dostaw i stabilizacji cen energii elektrycznej.
O E.ON Polska
E.ON Polska jest sprzedawcą energii elektrycznej, działającym głównie na terenie Warszawy. E.ON Polska jest częścią międzynarodowej Grupy E.ON, wiodącego międzynarodowego koncernu energetycznego.
Jako E.ON obsługuje około 48 milionów klientów na 15 rynkach w Europie. Skupiam największych operatorów dystrybucji energii elektrycznej i gazu ziemnego w Europie. Jest właścicielem 1,6 miliona kilometrów sieci dystrybucyjnych energii elektrycznej, gazu i ciepła w tym regionie.