Spis treści
– Przejmując pełną kontrolę nad Menzies Express i Newstrade, będziemy jeszcze lepiej przygotowani do zaproponowania klientom i sprzedawcom wyjątkowej oferty pod względem jakości, ceny i wygody. Naszym długofalowym celem jest zrewolucjonizowanie brytyjskiego rynku e-commerce. Razem z Menzies tworzymy zintegrowaną organizację, która pozwoli na zaspokojenie rosnącego popytu konsumentów na dostawy do maszyn Paczkomat w UK – powiedział założyciel i CEO InPostu Rafał Brzoska, cytowany w komunikacie.
W ub. roku Grupa InPost nabyła 30 proc. udziału w Menzies za 49,3 mln GBP (funtów), z możliwością zakupu pozostałych udziałów w ciągu 3 lat.
Według spółki tegoroczna transakcja daje InPost pełną kontrolę nad operacjami logistycznymi w UK, umożliwiając firmie przyspieszenie planów rozwoju – w tym wysokiej jakości usługi B2C dostarczanej na następny dzień do maszyn Paczkomat. Dzięki temu InPost umacnia swoją pozycję jako wiodącego dostawcy do urządzeń Paczkomat w UK. Transakcja zapewni szybki, bardziej opłacalny i zrównoważony system dostaw, który przyniesie korzyści zarówno klientom, jak i konsumentom.
InPost chce wzmocnić Grupę przed dalszym rozwojem
– W jednej Grupie łatwiej będzie nam odnosić sukcesy w branży logistycznej przez obsługiwanie rynku B2C w szybszym tempie – szczególnie gdy coraz więcej brytyjskich konsumentów odkrywa zalety urządzeń Paczkomat. Przejęcie pomaga połączyć mocne strony obu organizacji i opiera się na postępach komercyjnych osiągniętych pod kierownictwem CEO Menzies Group – dodał CEO InPost UK Neil Kuschel.
Menzies jest jedną z wiodących firm logistycznych w Wielkiej Brytanii. Przed transakcją składał się z trzech segmentów: Express, Newstrade i MDS. Transakcja dotyczy dwóch segmentów spółki: Express i Newstrade. Trzeci segment, MDS, odpowiedzialny głównie za transport pełnoładunkowy oraz magazyny został oddzielony od Menzies i pozostaje pod kontrolą Endless LLP – będzie nadal zarządzany przez obecny zespół, a InPost nadal zachowuje w nim 30% udziałów, wyjaśniono w materiale.
– Możliwości logistyczne i operacyjne dzięki synergii z Menzies umożliwiły Grupie osiągnięcie w pierwszej połowie 2024 roku 156% wzrostu przesyłek r/r w Wielkiej Brytanii. Ponadto, ulepszone usługi Menzies pozwoliły InPost na poprawę kluczowych wskaźników jakości (KPI) – napisano też w komunikacie.
Grupa InPost z końcem sierpnia 2024 roku dysponowała ponad 78 000 punktów out-of-home, w tym ponad 43 tysiącami nowoczesnych urządzeń Paczkomat i 35 tysiącami punktów PUDO w 9 krajach (Wielka Brytania, Francja, Polska, Włochy, Hiszpania, Portugalia, Belgia, Luksemburg, Holandia). InPost świadczy także usługi kurierskie i fulfillment dla sprzedawców e-commerce, współpracując z około 100,000 e-sprzedawców. W 2023 r. firma obsłużyła 892 mln przesyłek.
Kolejny kierunek rozwoju dla inPostu to Irlandia
– Jeżeli chodzi o Irlandię, jest to naturalny, potencjalny kolejny krok. Nie mówimy kiedy, gdzie czy od kiedy, natomiast niewątpliwie platforma logistyczna, która jest zawsze podstawą sukcesu działania naszej sieci już tam jest i wydawałoby się absolutnie naturalne dla nas myślenie o tym w kontekście, że być może jest to kolejny obszar do rozwoju. Natomiast na pewno dzisiaj nie mamy ani daty, ani skali tego przedsięwzięcia. Ale jest to background bardzo potrzebny, aby o takim myśleniu w ogóle na serio zacząć mówić – powiedział Brzoska podczas telekonferencji z dziennikarzami.
InPost podał dziś, że dokonał w nocy transakcji przejęcia pozostałych 70% w dwóch segmentach Menzies. Jak wyjaśnił Brzoska, Menzies przed transakcją składał się z trzech podstawowych bloków (w trzecim z nich InPost zachowuje 30% udziału).
– Pierwszy to był biznes MDS – to jest ten, który został wydzielony: to jest biznes logistyki tzw. middle mile, duże ciężarówki, nie biznes dla nas core'owy; i w tym biznesie wydzielonym nadal mamy nasze 30% udziałów. Natomiast 100% udziałów kupiliśmy w Newstrade i w Expresie. Express to była ta dywizja, która obsługiwała InPost, czyli dostawy do naszych 800 maszyn i prawie 3000 punktów PUDO, oraz zakupiliśmy 100% udziału w tej najstarszej części biznesu Mensies, czyli tak zwany news trade. News trade to nic innego jak dostarczanie prasy od prawie 200 lat do kilkudziesięciu tysięcy punktów w Wielkiej Brytanii i w Irlandii, co ma duże znaczenie na przyszłość – wskazał CEO.
InPost to platforma dostaw dla e-commerce, założona w 1999 roku przez Rafała Brzoskę w Polsce. W lipcu 2021 r. sfinalizował przejęcie francuskiej spółki Mondial Relay. W styczniu 2021 r. InPost zadebiutował na giełdzie Euronext Amsterdam.
Źródło: spółka/ISBnews
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
