Grupa KOPEX, TDJ Equity IV SA i banki osiągnęły wstępne porozumienie

mat.prasowe
Zarząd Kopex SA poinformował, że 7 września podpisane zostało porozumienie pomiędzy Grupą Kopex, inwestorem TDJ Equity IV SA i wierzycielami dotyczące warunków restrukturyzacji zadłużenia finansowego Kopeksu oraz wybranych Spółek Zależnych.

7 września, po wielomiesięcznych negocjacjach udało się podpisać porozumienia pomiędzy Grupą KOPEX, inwestorem Grupy Kopex tj. TDJ Equity IV S.A. i bankami finansującymi Grupę: Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A., Bank Pekao S.A., ING Bank Śląski S.A., BGŻ BNP Paribas S.A., HSBC Bank Polska S.A., Deutsche Bank Polska S.A., Raiffeisen Bank Polska S.A., w zakresie kluczowych warunków restrukturyzacji zadłużenia finansowego KOPEX S.A. oraz jej spółek zależnych: KOPEX – Przedsiębiorstwo Budowy Szybów S.A., KOPEX Machinery S.A., Fabryka Maszyn i Urządzeń TAGOR S.A., Śląskie Towarzystwo Wiertnicze „DALBIS” sp. z o.o., Zabrzańskie Zakłady Mechaniczne – Maszyny Górnicze sp. z o.o., KOPEX Hydraulika Siłowa sp. z o.o., Elgór+Hansen S.A.

Podstawową korzyścią podpisanego porozumienia jest, poprzez uczestniczenie w nim Inwestora tj. TDJ, szansa na oddalenie ryzyka upadłości spółek Grupy Kopex i uratowanie przynajmniej części ich potencjału. Porozumienie niesie za sobą następujące korzyści dla Grupy KOPEX. Jedną z nich jest dodatkowy czas niezbędny do wynegocjowania umowy restrukturyzacyjnej oraz przesunięcie w czasie wymagalności kredytów udzielonych przez banki finansujące. Drugą korzyścią jest zaprzestanie blokowania przez banki finansujące środków należnych spółkom Grupy KOPEX, do dnia wyznaczonego na zakończenie negocjacji i podpisanie umowy restrukturyzacyjnej do 30 listopada 2016 r.

Kluczowe warunki restrukturyzacji zadłużenia finansowego Grupy KOPEX, zakładająz jednej strony maksymalne możliwe zaspokojenie wierzycieli finansowych, z drugiej zaś dostosowanie warunków i wysokości spłaty do uwarunkowań rynkowych i możliwości Grupy KOPEX, której sytuacja nie pozwala na spłatę całości zobowiązań wobec instytucji finansowych. Sytuacja na rynku, na którym działa Grupa jest bardzo trudna, a zatory płatnicze i trudności ze ściąganiem należności stały się już praktycznie normą. Dodatkowo Grupa KOPEX wymaga pilnego wdrożenia programu restrukturyzacji, który został przygotowany we współpracy z wyspecjalizowaną zewnętrzną firmą doradczą, a który jest już częściowo realizowany w poszczególnych spółkach Grupy.

Spółki Grupy Kopex nie mają doświadczenia w przeprowadzaniu tak głębokich procesów restrukturyzacyjnych. Dlatego też przekazanie know-how i wsparcia menadżerskiego przy wdrożeniu programu restrukturyzacji przez TDJ stanowi istotną wartość i zwiększa szanse na jego realizację. Tym bardziej, że w warunkach term-sheet znalazła się deklaracja wsparcia finansowego inwestora, realizowanego poprzez udzielenie finansowania ratunkowego w wysokości do 100 mln zł, po podpisaniu umowy restrukturyzacyjnej. Dotychczasowy przebieg współpracy z inwestorem, jak i wypełnianie składanych przez niego deklaracji, daje Zarządowi KOPEX uzasadnioną wiarę, że powyższe elementy zostaną zrealizowane. Jednocześnie, porozumienie pomiędzy właścicielami w zakresie przekazania bezpośrednio do Kopeksu na spłatę zadłużenia większości kwoty za zakup kolejnego pakietu akcji przez inwestora od Krzysztofa Jędrzejewskiego, tj. ok. 60 mln zł wskazuje, że stronom transakcji zależy na pozytywnym zakończeniu procesu restrukturyzacji zadłużenia Grupy KOPEX – komentuje Prezes Zarządu KOPEX, Dariusz Pietyszuk.

Pomimo podpisania porozumienia oraz deklaracji stron w zakresie współpracy, do czasu wypracowania zapisów i podpisania właściwej umowy restrukturyzacyjnej, Grupa KOPEX będzie funkcjonowała w stanie niepewności co do swojej przyszłości. Dodatkowo, trudną sytuację Grupy, pogarsza ograniczenie przez banki finansujące limitów gwarancyjnych do czasu podpisania umowy restrukturyzacyjnej, co utrudnia zdobywanie nowych kontraktów i może w dalszej perspektywie wywołać „lukę przychodową”, która pociągnie za sobą dalsze negatywne skutki.

Im dłużej będzie trwać ta sytuacja, tym gorsze perspektywy będzie miała Grupa, a w efekcie zakres restrukturyzacji będzie wymagał istotnego rozszerzenia. Dlatego Zarząd KOPEX i Inwestor zgodnie dążą do możliwie najszybszego zamknięcia procesu negocjacji i podpisania umowy restrukturyzacyjnej, jednakże mając na uwadze prowadzone praktycznie od marca bieżącego roku rozmowy z bankami finansującymi w zakresie uzgodnienia porozumienia o przedłużeniu wymagalności i zaniechania blokad oraz term-sheet, musimy zakładać, że dalsze rozmowy nie będą łatwe. Dziś możemy powiedzieć, że postawiliśmy duży krok do przodu, ale przed nami jeszcze długa droga – mówi Członek Zarządu ds. Finansowych, Magdalena Nawłoka.

Grupa KOPEX rozpoczęła już działania w zakresie restrukturyzacji, w tym prowadzi zwolnienia grupowe między innymi w KOPEX Machinery S.A, FMiU TAGOR S.A. oraz KOPEX WAMAG sp. z o.o. Dodatkowo spółka BSKE sp. z o.o. (dawniej KOPEX-EKO sp. z o.o.) złożyła wniosek o upadłość, a wobec spółek australijskich Grupy KOPEX tj. KOPEX WARATAH i KOPEX Australia prowadzone są procedury administracyjne, co jest de facto jednoznaczne z utratą tych spółek dla działalności operacyjnej Grupy KOPEX i poszukiwaniem inwestorów zewnętrznych lub likwidacją spółek przez administratora.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Grupa KOPEX, TDJ Equity IV SA i banki osiągnęły wstępne porozumienie - Dziennik Zachodni

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu